ورزش زانو

یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷


آرتروز بر میلیونها نفر از مردم در سراسر جهان تاثیر می گذارد. دو نوع از شایعترین انواع استئوآرتریت (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) است. هر دو نوع اغلب باعث درد زانو می شوند.

آرتروز نشان دهنده التهاب در یک یا چند مفصل بدن است. درد، ورم، و سفتی از علائم اولیه ابتلا به آرتروز هستند. تمام مفاصل بدن ممکن است تحت تاثیر این بیماری قرار گیرند، اما این مشکل معمولاً در مفصل زانو مشاهده می‌شود. ابتلا به آرتروز پا و زانو می‌تواند باعث شود انجام بسیاری از فعالیت‌های روزمره همچون راه رفتن یا بالا رفتن از پله برای فرد دشوار شود. در حقیقت این شرایط می‌تواند ناتوانی شدید را برای بسیاری از افراد به همراه داشته باشد. 

ورزش زانوی آسیب دیده به نظرغیرمنطقی است، اما ورزش منظم در واقع درد زانو و علائم دیگری از قبیل سفتی و ورم زانو را کاهش می دهد و حتی برطرف می کند . حرکت دادن زانوها آخرین چیزی است که فرد مبتلا به آرتروز زانو  به دنبال آن است. همچنین تمرین های حرکتی و انجام ورزش برای تقویت زانو و خم شدن زانوها و مفاصل بسیار مفید است.

دلایل زیادی برای ورزش زانو که مبتلا به آرتریت وجود دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ورزش کردن باعث حفظ دامنه حرکتی کامل مفصل میشود و بنابراین کمک میکند درد زانو بهبود یابد
  • ورزش درمانی باعث استحکام عضلات محافظت کننده از مفصل می شود
  • عضلات قوی به جذب ضربه توسط مفصل کمک می کنند.

ورزش برای این که اثر بخش باید نباید حتما سخت باشد. در واقع، حرکات ورزش زانو درد که شامل حرکات نرم و کم برخورد هستند برای زانو درد بهترین حرکات اصلاحی هستند، مخصوصا برای بیماری هایی از قبیل آرتریت. انجام ورزش های زانو درد باعث به حداقل رسیدن فشار وارد بر مفصل می شوند، حتی وقتی که انعطاف پذیری و استحکام عضله را افزایش می دهند.

درد خفیف در طول ورزش برای زانو درد نرمال است. همچنین دردناک شدن مفصل یک روز پس از ورزش نیز طبیعی است. اما در صورتی که درد، ورم یا سفتی شدید را در طول ورزش تجربه می کنید، از ورزش دادن مفصل آسیب دیده پرهیز کنید و به پزشک مراجعه نمایید.

توصیه مهم

به شما پیشنهاد میکنیم اگر زانو درد دارید حتما این ویدیو را نگاه کنید در این ویدیو با 2 حرکت ورزشی آشنا میشوید در این ویدیو با دو ورزش مفید برای درمان درد زانو و همچنین تقویت عضلات چهار سر ران آشنا میشوید چنانچه سابقه زانو درد طولانی دارید پیشنهاد میگردد حتما قبل از تمارین فوق با پزشکتان مشورت نمایید تهیه شده در بخش پژوهش و توسعه مرکز جامع توانبشی و درمان اختلالات جسمی و حرکتی آرمان توسط: زینب بیدمشکی

کلینیک طب فیزیکی و فیزیوتراپی آرمان

ونگ /خیابان گاندی جنوبی/کوچه بیستم / پلاک 10 / طبقه همکف

88776903 / 88653889

همجنین شما عزیزان میتوانید در قسمت پرسش و پاسخ سایت ما سوالات خود را پیرامون دردهای اسکلتی عضلانی از ما بپرسید.