خار پاشنه قسمت اول (لیزردرمانی)

سه شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۶

یکی از مشکلات شایع بیماران دردهای پاشنه پا میباشد که عمدتا خار پاشنه پا قلمداد میشوند . خار پاشنه پا (Heel Spur) یک زائده‌ی استخوانی است که روی سطح زیرین استخوان پاشنه‌ی پا تشکیل میشود، تشکیل این خار استخوانی فرآیندی است که دوره‌ای طولانی مدت دارد. علت آغاز شدن تشکیل زائده‌ی استخوانی، می‌تواند کشیدگی یا پارگی رباط یا عضلات یا کشیدگی فاشیای پلانتار (رباط پهن کف پا) باشد. خار پاشنه بر اثر رسوب کلسیم در قسمت تحتانی استخوان پاشنه ایجاد می‌شود.
اگر شما در کف پای خود و در نزدیکی پاشنه پا درد دارید یا پس از انجام فعالیت‌های ورزشی یا فیزیکی درد دارید، در هنگام صبح یا پس از نشستن‌های طولانی مدت در کف پای خود دردی را احساس می‌کنید احتمالاً شما دچار خار پاشنه پا شده‌اید. متخصصان ما در مرکز جامع توانبخشی اختلالات جسمی و حرکتی آرمان با بهره‌گیری از درمان‌های جدید به رفع سریع مشکل خار پاشنه می‌پردازند. از جمله این درمان‌ها می‌توان به تزریق، لیزر، آموزش ورزش ،فیزیوتراپی ،تجویز کفش و کفی طبی مخصوص، اشاره کرد.

عامل‌های موثر در به وجود آمدن خار پاشنه

• فعالیت بیش از اندازه  ، انجام ورزش‌هایی  مانند دویدن، رقص باله یا ایروبیک که فشار زیادی را به پاشنه و بافت متصل به آن وارد می‌کنند، به ویژه اگر عضلات ساق پای‌تان سفت یا مچ پا به دلیل پیچ خوردگی‌های قبلی خشک باشد و حرکت مچ را محدود کند.
• اضافه وزن ،. تحمل وزن اضافی و جابه‌جا کردن آن، فشار و نیروی بیشتری را به رباط کف پا وارد می‌کند.
• بارداری،افزایش وزن و ورم همراه با بارداری موجب آسودگی بیشتر رباط‌ها (لیگامنت‌ها) می‌شوند و در نتیجه التهاب و مشکلات مکانیکی بروز می‌یابد.
• ایستادن بیش از اندازه، مشاغلی مانند  معلم، پیشخدمت یا کارگر کارخانه بودن و یا هر شغل دیگری که شما را ملزم به راه رفتن زیاد یا ایستادن بر روی سطح سفت بکند،در بروز این درد بی‌تأثیر نیست.
• کف پای صاف یا قوس زیاد ؛ هر گونه تغییر در قوس کف پا توانایی ضربه‌گیری را نیز تغییر می‌دهد و باعث کشیدگی و وارد شدن فشار به رباط کف پا می‌گردد که مجبور به تحمل و جذب نیروی اضافی است.
• افزایش سن، با پا به سن گذاشتن، قوس کف پا  به تدریح فرو رفته می‌شود و به این ترتیب فشار بیشتری به رباط کف پا وارد می‌آید.
• کفش‌های تخت،پاشنه بلند و غیر استاندارد
• ضعیف بودن عضلات کف پا، خستگی عضلانی موجب وارد شدن فشار بیش از اندازه به رباط کف پا و در نتیجه آسیب دیدن آن می‌شود.
• آرتروز ، برخی گونه‌های آرتروز باعث التهاب تاندون‌های زیر پا و در نتیجه التهاب رباط کف پا می‌شوند.
• دیابت ، اگرچه پزشکان موفق به یافتن دلیل آن نشده‌اند، اما التهاب رباط کف پا غالباً بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت رخ می‌دهد.
•    بیماری‌های روماتیسمی مانند  آرتریت روماتوئید

پیشگیری‌ از بروز خار پاشنه پا

 از انجام‌ فعالیت هایی‌ که‌ در زمان ابتلا به خار پاشنه پا باعث‌ وارد آمدن‌ فشار مداوم‌ به‌ پا می‌ شوند، خودداری‌ کنید. کفشی‌ بپوشید که‌ در قسمت‌ پاشنه‌، یک‌ بالشتک‌ پلاستیکی‌ نرم داشته‌ باشد. همچنین می توانید از کفی های طبی مناسب در کف کفش خود استفاده نمایید. بیمار خارپاشنه معمولاً با درمان‌ محافظه کارانه‌ قابل‌ معالجه‌ است‌. اگر درمان‌ محافظه‌ کارانه‌ موفقیت ‌آمیز نبود، خار پاشنه‌ را غالباً می‌ توان‌ با جراحی‌ معالجه‌ کرد.نهایتاً هر چقدر که‌ می‌توانید روی‌ پاشنه‌ پا فشار نیاورید، خصوصاً در اوایل‌ درمان بیماری.

علائم خار پاشنه

بسیاری از افراد مبتلا به خار پاشنه در اولین قدمی که بعد از بیرون آمدن از تختخواب و یا اولین قدمی که بعد از یک نشستن طولانی مدت برمی دارند با احساس درد مواجه می شوند. ممکن است بعد از چند قدم اول این درد و سفتی کمتر شود. اما ممکن است در طول روز و انجام فعالیت های روزانه آسیب پای شما بیشتر شود. ممکن است این صدمه با بالا رفتن از پله و یا ایستادن های طولانی مدت نیز بیشتر شود.
اگر شب ها با درد پا مواجه هستید ممکن است مشکل شما چیزی به جز خار پاشنه باشد. درد های شبانه پا ممکن است به علت آرتریت و یا مشکلات اعصاب پا مانند سندروم تونل تارسال (tarsal tunnel syndrome) باشند.

درمان با لیزر

لیزر درمانی برای بیماران درد پاشنه نیز موثراست. امروزه ثابت شده که درد پاشنه ارتباطی با این برجستگی ندارد. در بسیاری از افراد که هیچ دردی در ناحیه پاشنه ندارند اگر عکسبرداری شود این برجستگی استخوانی دیده میشود بدون اینکه ناراحتی برای بیمار ایجاد کند. بسیاری از افرادی هم که درد پاشنه پا دارند خار پاشنه ندارند این برجستگی استخوانی دقیقا در محل اتصال فاشیای پلانتار به استخوان پاشنه است. در واقع علت دردی که بر روی خار پاشنه احساس میشود التهاب فاشیای پلانتار است. در بسیاری موارد  درد پاشنه همراه خار پاشنه است که درمان طولانی تری دارد.
خار پاشنه در ناحیه ای است که بسیار عمیق است و هم چنین پوست پا در ناحیه پاشنه بسیار ضخیم میباشد لیزر این قدرت را دارد که به کمک عمق نفوذ و اثرات ضد التهابی به بهبود دردهای پاشنه پا کمک میکند
درمان با لیزر سرد مؤثرترین درمان برای التهاب تاندون است چون ترمیم بافت را در سطح سلولی (نظیر غضروف) تحریک می‌کند. ضمناً این روش جریان خون رسیده به محل آسیب مزمن یا حاد را تحریک و از نو پایه‌ریزی می‌نماید؛ و به این ترتیب "باقی‌مانده‌های" ملتهب انباشته شده را از محل آسیب دور می‌کند و مواد مغذی التیام‌بخش را به آنجا می‌آورد. در مورد تشکیل خار پاشنه، با وجود باقی ماندن خار، لیزر سرد به نحو کارآمدی محل دردناک را درمان می‌کند و التهاب مربوطه را از بین می‌برد و به این ترتیب غالباً درد برای همیشه تسکین می‌یابد.
مزایای درمان با لیزر برای بیماران مبتلا به التهاب آرنگ کف پا:
• ایمنی روش
• کاهش ورم و درد
• کاهش وابستگی به دارو
• بهبود آنی عارضه
• امکان انجام کارهایی که پیش از این با درمان دارویی یا دیگر روش‌های درمانی ناسازگار بودند.

بیمارانی که خار پاشنه ندارند بسرعت به لیزر درمانی پاسخ می دهند. بیماران دارای خار پاشنه به مدت طولانی تری لیزر درمانی نیازدارند.
بعد از مرحله لیزر درمانی میتوان ادامه فرآینددرمانی را طی کرد که این فرایند شامل:
حرکات اصلاحی و ورزش مخصوص پاشنه پا
کفی مخصوص خار پاشنه
کفش مناسب  و...
میباشد.


ادامه دارد...

 

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.