فیبرومیالژیا _ علت

شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷

در قسمت قبل با بیماری فیبرومیالژیا آشنا شدیم در این قسمت با علت های بیماری فیبرومیالژیا از بیان خانم دکتر بیدکی آشنا میشویم .

و در قسمت بعدی خانم دکتر اطلاعات مفیدی در ارتباط با درمان فیبرومیالژیا با شما به اشتراک میگذارند . 

علل

  • ژنتیک :ژنتیک در بروز این بیماری بسیار دخیل است، چنان که فیبرومیالژی در بعضی خانواده ها بیشتر دیده می‌شود. و گاهی جهش های ژنتیکی سبب ساز این بیماری میشود . اما مطالعات در این زمینه هنوز ادامه دارد.
  • عفونت ها : به نظر می رسد بعضی از بیماری های عفونی سبب ساز بیماری فیبرومیالژیا میباشد و یا آن را تشدید مینماید .بسیاری از عوامل بیماری‌های عفونی مانند ویروس هپاتیت C یا B در ابتلا به فیبرومیالژی نقش دارد. حدود 10 درصد افراد مبتلا به فیبرومیالژی پیش از این دچار بیماری عفونی بوده‌اند.
  • آسیب فیزیکی یا عاطفی: گاهی اوقات فیبرومیالژیا ممکن است از یک آسیب جسمی مانند یک تصادف اتومبیل منجر شود. استرس روانشناختی نیز ممکن است باعث ایجاد این وضعیت شود.در بسیاری از موارد آسیبهای جسمانی مانند تصادف می‌تواند زمینه‌ساز فیبرومیالژی گردد. آسیبهای روحی و هیجانی مانند تجاوز جنسی، خشونت و... نیز در بعضی موارد تأثیرگذار است.
  •  ضعف در محور غدد هیپوتالاموس- هیپوفیز- فوق کلیه یا استرس: به نظر می‌رسد یک اتفاق بسیار شدید هیجانی مانند آزار و اذیت وحشتناک در دوران کودکی یا نوجوانی و سپس در سنین بزرگسالی بروز استرس شدید دیگری در فاصله سنی 30 تا 50 سال، احتمال ابتلا به سندورم فیبرومیالژی رادر فرد تشدید کند.
  • تضعیف آستانه ادراک درد: افراد مبتلا به فیبرومیالژی بیشتر از دیگران درد را احساس می‌کنند. به عبارت دیگر، سیستم عصبی به گونه‌ای غیر عادی به محرکهای بیرونی پاسخ می‌دهد، چنان که فشاری خفیف برای فرستادن پیام درد در این افراد کافی است. این حساسیت شدید نسبت به درد با عدم عملکرد بخشی از قسمتهای مغز و ناهنجاری در انتقال پیامهای عصبی مربوط است.
  • ناهنجاری‌های فیزیولوژیک سیستم عصبی: مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که کاهش مقدار ناقلهای عصبی مانند سروتونین در افراد مبتلا به فیبرومیالژی وجود دارد. همچنین، ناهنجاری‌های هورمونی مربوط به هیپوفیز یا تالاموس نیز در بعضی بیماران تشخیص داده می‌شود. البته هیچ یک از این موارد به تنهایی برای تشخیص دقیق بیماری کافی نیست.
  •  عوامل بیولوژیک: برخی از اختلالات متابولیک حساسیت نسبت به درد را افزایش می‌دهد. ارتباط با استرس، اضطراب و افسردگی نیز شناخته شده است.
  • کمبود خواب : کمبود مزمن خواب مطلوب نیز در بروز این بیماری نقش دارد. خواب نامطلوب، نه تنها علامتی از بیماری است، بلکه علت فیبرومیالژی نیز محسوب می‌شود.

شما عزیزان میتوانید برای اطلاعات بیشتر مقاله فوق را به طور کامل مطالعه نمایید . 

برای مطالعه کامل مقاله کلیک نمایید .