رژیم درمانی

یکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸

بادی کامپوزیشن یا ترکیب بدنی چیست؟
بدن ما از دو نوع توده تشکیل شده است: توده چربی و توده بدون چربی. توده چربی، چربی‌هایی است که در اندام‌های داخلی بدن قرار گرفته و توده بدون چربی که شامل استخوان، آب و عضلات است. چربی‌ها در بدن می‌توانند در بافت عضله، زیر پوست و یا در اطراف اندام‌های اصلی واقع شده باشند.

ارزیابی ترکیب بدن برای توصیف درصد چربی، استخوان، آب و عضله در بدن انسان
ممکن است بسیاری از ما از اندام خود رضایت نداشته باشیم. برخی از ما به دنبال افزایش وزن هستیم و از لاغری و استخوانی بودن خود نگرانیم و تعداد دیگری هم از چربی اضافی، خصوصا در نواحی شکم، باسن و ران‌ها رنج می‌بریم.


تست بادی کامپوزیشن یا ترکیب بدنی
عوارض چاقی و اضافه وزن و همینطور عوارض لاغری بر کسی پوشیده نیست، به صورت کلی هم کمبود وزن و هم وزن اضافی برای سلامتی ما دردسر ساز هستند و زیانهای چاقی و لاغری فراوان است، لذا هر کسی باید دارای وزن طبیعی مختص به خود باشد.
برای اینکه بتوانیم دقیق و حساب شده وزن اضافه کنیم یا وزن کم کنیم، نیاز به اطلاعاتی داریم که این فرآیند را برای ما تسهیل کنند، لذا باید ترکیبات بدن را تجزیه و تحلیل کنیم و بدانیم چقدر از وزن بدن ما را چربی یا عضله فراگرفته است. کاربردی ترین تجزیه و تحلیل در خصوص ترکیبات بدن، بر پایه تقسیم وزن به دو بخش چربی و بدون چربی است.

بخشی از کل وزن بدن که از بافت چربی تشکیل شده است، درصد چربی بدن نامیده می‌شود و میزان چاقی با توجه به این شاخص ارزیابی می‌شود. بخش دیگر شامل :عضلات، تاندون‌ها، استخوان‌ها، بافت همبند و بافت بدون چربی نامیده می‌شوند.

دستگاه InBody270 در حال حاضر پرفروش ترین و یکی از بهترین دستگاه های آنالایزر ترکیبات بدن در دنیاست که با طراحی ظاهری فوق العاده با خطوط تمیز و زیبا یک ظاهر شگفت انگیز و کارایی بی بدیل را فراهم آورده است.
ویژگی های دستگاه
. آنالیز بخش بخش توده چربی و بدون چربی بدن
. قابلیت برنامه ریزی جهت فعالیت منظم ورزشی و کنترل وزن
. دارای برگه نتایج مخصوص کودکان
. سرعت بالای ارائه نتایج (۳۰ ثانیه)

پارامترهایی که توسط دستگاه اندازه گیری می شوند

برای بزرگسالان و ورزشکاران 

دستگاه آنالیز بدن inbody با استفاده از امپدانس الکتریکی، بدن فرد را مورد تجزیه قرار می دهد. با این دستگاه که یک تجزیه و تحلیل منحصر به فرد برای هر شخص ارائه می دهد، می توان بهترین رژیم برای لاغری و برنامه ورزشی که خاص هر فرد است را به وی ارائه داد.این دستگاه برای همه افراد از کودکان تا بزرگسالان قابل استفاده است. دستگاه Inbody یک تست برای تجزیه و تحلیل کامل بدن با جزئیات است که شامل موارد زیر است: (البته کار این دستگاه فقط محدود به موارد زیر نیست.)دستگاه آنالیز بدن inbody با استفاده از امپدانس الکتریکی، بدن فرد را مورد تجزیه قرار می دهد. با این دستگاه که یک تجزیه و تحلیل منحصر به فرد برای هر شخص ارائه می دهد، می توان بهترین رژیم برای لاغری و برنامه ورزشی که خاص هر فرد است را به وی ارائه داد.
دستگاه آنالیز بدن inbody برای همه افراد از کودکان تا بزرگسالان قابل استفاده است. دستگاه Inbody یک تست برای تجزیه و تحلیل کامل بدن با جزئیات است که شامل موارد زیر است: (البته کار این دستگاه فقط محدود به موارد زیر نیست.)

. وزن، اندازه گیری چربی قسمت های مختلف بدن
. اندازه گیری بخش بخش قسمت های بدون چربی
. میزان کل آب بدن، توده چربی بدن
. توده عضلات اسکلتی، شاخص توده بدن (BMI)،
. درصد توده چربی بدن، نسبت دور کمر به باسن (WHR)
. کنترل چربی و عضله، میزان متابولیسم پایه (BMR)
. میزان توده بدون چربی،امپدانس منطقه ای در کلیه فرکانس ها
. تاریخچه ترکیبات بدن (تا ۱۰نتیجه)
. ارزیابی وضعیت تغذیه ای، مساحت چربی احشایی
. برنامه فعالیت ورزشی

برای کودک
. منحنی رشد (قد، وزن)، جدول تناسب بدن
. میزان کل آب بدن، اندازه گیری پروتئین و مواد معدنی
. توده چربی بدن، توده عضلات اسکلتی
. اندکس توده بدن (BMI)، درصد توده چربی بدن
. تعیین درجه چاقی، کنترل وزن، میزان متابولیسم پایه (BMR)
. ارزیابی وضعیت تغذیه ای، امتیاز رشد
. امپدانس منطقه ای در کلیه فرکانس ها

توصیه های قبل از انجام تست

  • به حمام بروید.
  • دو ساعت قبل از انجام تست از خوردن غذا پرهیز کنید.
  • از پارچه مخصوص دستگاه قبل از رفتن بر روی آن برای پاک کردن دست و پا استفاده کنید.
  • از مصرف کافئین، الکل و داروهای خاص قبل از انجام تست پرهیز کنید. (در صورت خوردن دارو متخصص انجام تست را در جریان بگذارید.)
  • اگر تب یا سرماخوردگی شدید دارید از انجام تست خودداری کنید.
  • اگر تمرین شدید ورزشی داشته اید، از انجام تست خودداری کنید.
  • زمان انجام تست
  • زمان انجام تست با توجه به مدل دستگاه بین ۱۵ تا ۱۲۰ ثانیه است.