جراحی تعویض مفصل زانو

سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸

جراحی تعویض مفصل زانو یکی از اعمال سخت جراحی است که باید تنها زمانی تجویز شود که بیمار به سایر درمان ها پاسخ نداده و راهی بجز تعویض مفصل برای او باقی نمانده است. جراحی زانو هرگز نباید اولین گزینه انتخابی شما باشد. برای تسکین درد زانو راه های درمانی جایگزین دیگری نیز وجود دارد.
پس به جای تعویض مفصل زانو این درمان ها را جایگزین کنید:
کاهش وزن
کم کردن وزن به میزان تنها چند کیلوگرم تاثیر شگرفی بر کاهش درد می گذارد. 5 کیلوگرم وزن اضافه 25 کیلوگرم فشار مضاعف برزانوها با هر قدمی که بر می دارید وارد می کند. ☺️ورزش را فراموش نکنید
اگرچه ورزش کردن بخاطر ایجاد درد در ابتدا ممکن است سخت بنظر آید اما علاوه بر اینکه به کاهش وزن کمک می کند، عضلات تان را قوی کرده و حمایت مفاصل را افزایش می دهد در نتیجه درد کمتر می گردد. 
فیزیوتراپی
فیزیوتراپ برنامه ای طراحی می کند که به تسکین درد و تقویت عضلاتی که نقش کلیدی در زانو دارند کمک می کند. درمان هایی چون سرما و گرمادرمانی، تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست و لیزرتراپی و نیدل تراپی از جمله درمان هاییست که برای شما انجام میگیرد.

داروها
با تجویز پزشک از داروهای ضد آرتروز استفاده کنید

تزریق مفصلی
تزریق کورتیکواستروئید در زانو التهاب را از بین برده و تسکین درد را تسریع می بخشد و تاثیر مثبت آن تا چند ماه ادامه خواهد داشت. تزریق هیالورونیک اسید در زانو عملکرد آن را روان کرده و همانند یک جذب کننده نیرو و ضربات عمل می کند. هیالورونیک اسید به بافت های استخوان و غضروف کمک می کنند به نرمی روی هم حرکت کنند. این تکنیک به کاهش درد و حرکت بهتر زانو کمک می نماید.