خدمات ما

درمان دستی

تکنیک‌های دستی (Manual Therapy)

 

manual-therapy
در روش درمان های دستی (مانیپولاسیون) ستون فقرات متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انحراف موجود درمهره های بدن را شناسایی کرده وبا انجام یک حرکت ریز و سریع که به مهره وارد می کند آنرا به جای صحیح خود برمی گرداند و موجب کاهش درد گزگز و مورمور می شود .
روش اصلاح و تنظیم ستون فقرات به کمک دست ( مانیپولاسیون کمر ) یک روش بی خطر و بدون عوارض می باشد که اگر توسط فرد متخصص انجام شود بسیار کمک کننده خواهد بود و می تواند  بیمار در مواردی از دردهای حاد و مزمن  کاملا رها شود. یکی از اصلی ترین کاربرد  درمان دستی درمان دیسک کمر می باشد که از آن با عنوان جا اندازی هم یاد می کنند
علم درمان دستی ستون فقرات ( مانیپولاسیون ) به صورت بسیار سریعی در دنیا روبه گسترش می باشد و در تمام نقاط دنیا از جمله آمریکا و  کانادا مورد اقبال جامعه  پزشکی و مردم قرار گرفته است. پایه علم مانیپولاسیون استوار بر این حقیقت می باشد که اختلالات جزئی در سیستم ستون فقرات عضلات و خصوصا اعصاب محیطی می تواند موجب  دردهای بسیار شدید مبهم و پراکنده در بدن شود و با اصلاح این موارد خصوصا راستای  ستون  فقرات می توان به کمک دست میتوان جابجایی های خفیف را اصلاح کرد و لذا مسیر پالسهای الکتریکی اعصاب اصلاح شده و موجب بهبود عملکرد سیستم اسکلتی - عضلانی و بازگرداندن سلامتی به بیمار می شود.

مزایا
فیزیوتراپیست معین می‌کند که آیا درمان‌های دستی برای وضعیت و بیماری شما مناسب است یا نه. وی همچنین به دلایل زیر درمان‌های دستی را برای عضلات و مفاصل شما مورد توجه قرار می‌دهد:

 • کاهش درد
 • بهبود بافت‌های اسکاری
 • از بین بردن ناهنجاری‌ها یا رشد بافت اسکار
 • کمک در حذف مواد محرک شیمیایی
 • روان‌تر کار کردن مفاصل
 • شل کردن عضلات
 • بهبود حرکتی
 • از بین بردن موانع مکانیکی حرکت مفاصل که به دلیل درد به وجود آمده‌اند

متخصصین ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی آرمان از روش‌های درمانی دستی متنوعی برای دست‌کاری و به حرکت درآوردن مفاصل، عضلات، رباط‌ها و عضله فاسیا در بدن انسان استفاده می‌کنند تا خشک‌شدگی مفاصل، عضلات و تاندون‌ها را برای رهایی از درد، کاهش اسپاسم و بازگرداندن حرکات طبیعی پس از آسیب‌دیدگی‌های غضروف و رباط‌ها یا پس از عمل‌های جراحی و شکستگی‌ها بهبود بخشند.
 


فیزیوتراپی

یکی از روش‌های درمانی مورد استفاده و توصیه شده در طب فیزیکی و توانبخشی، درمان‌های فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی یک روش درمانی توانبخشی است که با استفاده از مدالیته هایی نظیر جریان الکتریکی، لیزر، گرما و سرما و تکنیک های دستی علمی برای درمان بیماران بهره میگیرد
فیریوتراپی اصولا بر اصلاح یا درمان اختلالات و معلولیت‌ها، بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء توانایی‌های حرکتی افراد ، قابلیت تحرک بیمار از طریق معاینه، ارزیابی، تشخیص و مداخله فیزیکی متمرکز می‌باشد. درمان‌های فیزیوتراپی اغلب به صورت اختصاصی برای هر بیمار طراحی و برنامه‌ریزی می‌شود چراکه بسته به پارامتر های مختلف از جمله سن ،جنسیت و سبک زندگی این درمان ها از فردی به فرد دیگر میتواند متفاوت و کاملا اختصاصی باشد .  به بیانی دیگر فیزیوتراپی به افرادی که در نتیجه مصدومیت،آسیب های ورزشی، بیماری یا معلولیت، دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شده‌اند کمک می‌کند تا توانایی حرکت و عملکرد فیزیکی خود را دوباره به دست آورند.
فیزیوتراپی در رابطه با درمان و بهبود بسیاری از بیماران از جمله بیماران با مشکلات ارتوپدیک نورولوژیک و ورزشکاران با آسیب های مختلف موثر است .
فیزیوتراپی کلینیک آرمان با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و با اتکا به فیزیوتراپیست های توانمند علاوه بر پذیرش بیماران با مشکلات فوق خدمات تخصصی را در ارتباط با اختلالات ماسکولو اسکتال ستون فقرات و Spine ارایه میدهد 
هدف نهایی از درمان‌های فیزیوتراپی، کمک به فرد در جهت حفظ، بازیابی و یا بهبود توانایی‌های فیزیکی می‌باشد. همچنین فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش خطر وقوع مصدومیت یا بیماری در آینده نیز کمک نماید. مهم‌ترین حیطه‌های فعالیت فیزیوتراپی شامل پیشگیری و درمان موارد زیر است:
1.    بیماری‌ها و اختلالات دستگاه ماهیچه ای-اسکلتی
2.    بیماری‌های دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی
3.    درد و کنترل درد.
4.    بیماری‌های شغلی
5.    آسیب‌های ورزشی
6.    بیماری‌های دستگاه قلبی-عروقی و تنفسی
7.    بیماری‌های پوستی و سوختگی‌ها
درمان در فیزیوتراپی به‌طورکلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

 • الکتروتراپی: (Physical Therapy modality)
 • الکتروتراپی یکی از ابزارهای طب فیزیکی و فیزیوتراپی محسوب می‌شود که بر اساس ارزیابی شرایط فرد و نظر متخصص می‌تواند به‌عنوان بخشی از فرایند درمانی مورد استفاده قرار گیرد. امروزه انواع مختلفی از دستگاه‌های الکتروتراپی در کلینیک‌های توان‌بخشی موجود است. 
 • تمرین‌درمانی: (Exersice Therapy)

هدف از انجام ورزش درمانی، بازگشت شرایط بیمارآسیب‌دیده به شرایط عادی بدن و از بین رفتن دردهای ایجاد شده است. فیزیوتراپیست به وسیلۀ تجویز؛ انجام و آموزش ورزش‌های درمانی خاص، ماساژ،آموزش ورزش در آب، اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند. ورزش درمانی شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فیزیکی میباشد که بر بازسازی و حفظ تقویت، استقامت، انعطاف‌پذیری، ثبات و تعادل بدن تأکید دارد. 
3. تکنیک‌های دستی (Manual Therapy)
متخصصین ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی آرمان از روش‌های درمانی دستی متنوعی برای دست‌کاری و به حرکت درآوردن مفاصل، عضلات، رباط‌ها و عضله فاسیا در بدن انسان استفاده می‌کنند تا خشک‌شدگی مفاصل، عضلات و تاندون‌ها را برای رهایی از درد، کاهش اسپاسم و بازگرداندن حرکات طبیعی پس از آسیب‌دیدگی‌های غضروف و رباط‌ها یا پس از عمل‌های جراحی و شکستگی‌ها بهبود بخشند.
 


تمرین درمانی

تکنیک های آزادسازی بافت نرم myofascial release techniques  (MRT) برای کاهش درد اسپاسم عضله و بهبود محدودیت های قابل برگشت و برطرف کردن trigger point (نقاط ماشه ای در بافت عضله ) انجام میشود.
این روش یکی از  موثرترین روش ها  در درمان اختلالات ماسکلواسکلتال و اسپاسم های عضلانی میباشد مقوله تمرین درمانی یک امر واجب در بسیاری از موارد شکستگی و ارتوپدی میباشد تمرین درمانی باعث افزایش دامنه حرکتی بهبود قدرت عضلانی و بهبود عملکرد مفصل آسیب دیده میباشد 
هدف از انجام ورزش درمانی، بازگشت شرایط بیمارآسیب‌دیده به عملکرد کامل بدنی و از بین رفتن دردهای ایجاد شده است. فیزیوتراپیست به وسیلۀ تجویز؛ انجام و آموزش ورزش‌های درمانی خاص، ماساژ، ورزش در آب (آب‌درمانی)، اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند. ورزش درمانی شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فیزیکی میباشد که بر بازسازی و حفظ تقویت، استقامت، انعطاف‌پذیری، ثبات و تعادل بدن تأکید دارد. 
مزایا
 مزایای ورزش درمانی میتوان به موارد زیر اشاره نمود

 • افزایش دامنه حرکتی ستون فقرات و اندام
 • افزایش و بهبود تعادل بدنی
 • بهبود عملکرد مفاصل
 • افزایش گردش جریان خون برای تسریع روند بهبود بافت نرم و افزایش متابولیسم
 • افزایش تراکم استخوانی
 • افزایش استقامت و کاهش خستگی و احساس ضعف
 • افزایش سایز و تقویت بافت‌های عضلانی و استحکام کششی
 • بهبود هماهنگی و زمان‌بندی گروه‌های عضلانی
 • کاهش آتروفی
 • بهبود واکنش‌ها، به کار گیری و استقامت عضلات
 • کاهش تورم و ادم
 • تقویت و افزایش یکپارچگی بافت‌های هم بند

در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی آرمان جلسات ورزش درمانی با ارزیابی شرایط فرد از طریق بررسی شرایط فیزیکی سوابق پزشکی، سن ،جنسیت افراد انجام می‌شود. سپس برنامه درمانی که شامل برنامه‌های ورزشی منظم میباشد به تدریج بر آنها افزوده می‌شود و متناسب با نیازهای فرد میباشد، ارائه می‌شود. تمامی این برنامه ها زیر نظر متخصص حرکات اصلاحی و فیزیوتراپ های حاذق میباشد، فیزیوتراپیست ها در کلینیک طب فیزیکی و توان‌بخشی آرمان بر روند اجرای برنامه‌های ورزشی نظارت داشته و با ارائه برنامه‌های بازتوانی برای اصلاحات مداوم و حرکات درمانی به بیمار کمک می‌کنند.
 


مغناطیس درمانی

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی چیست؟

magnet_therapy
بدن انسان و کره‌ی زمین به‌طور طبیعی میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی ایجاد می‌کنند. میدان‌های الکترومغناطیسی را نیز می‌توان به‌طور مصنوعی ایجاد کرد، مانند امواج رادیویی و تلویزیون. 
مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی یکی از روش‌های درمان طب فیزیکی است که می‌تواند به افراد مختلف برای بهبود کیفیت زندگی کمک کند. مگنت درمانی نیازی به استفاده از دارو ندارد و به منظور بهبود مجموعه گسترده‌ای از مشکلات عصبی و شرایطی که باعث تحلیل وضعیت بدن می‌شوند، طراحی شده است.
درمانگران مگنت درمانی عقیده دارند که فعل‌ و انفعالات بین بدن، کره‌ی زمین و دیگر میدان‌های الکترومغناطیسی می‌توانند باعث ایجاد تغییراتی در حالات روحی و فیزیکی فرد شوند. آن‌ها همچنین عقیده دارند که برای حفظ سلامتی لازم است تا میدان الکترومغناطیسی بدن در تعادل باشد.
مگنت تراپی چگونه موجب تسکین درد میشود؟
میدان‌های مغناطیسی درمانی، تعادل الکترولیتی سلول‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند. با تحریک پوست، میدان‌های مغناطیسی بر روی عکس‌العمل‌های پوستی اثر می‌گذارند. پیام‌های عصبی برای فعال کردن عملکرد ارگان‌های بدن ارسال می‌شوند. بدن انسان یک آهن ربای طبیعی بوده و میدان بیومغناطیسی خود را دارد.
جریان داشتن مداوم مایعات بدن برای حفظ سلامتی ضروری است. زمانی که این جریان متوقف می‌شود، مایعات در بافت‌ها احتباس پیدا می‌کنند. زمانی که قطبیت سلول‌های مشکل‌دار به حالت طبیعی بازگردد این مایعات اضافی دوباره در بدن پخش شده و بدن بهبود پیدا می‌کند. استفاده از مگنت با ایجاد یک رزونانس در بافت‌های آسیب‌دیده می‌تواند تبادلات یونی را از طریق غشای سلول‌ها افزایش داده و باعث بازگشت بدن به حالت طبیعی شود.
مسیرهای عصبی بدن انسان، فرستنده‌های الکتروشیمیایی هستند که می‌توانند جریان‌های الکتریکی تولید کرده و آن‌ها را منتقل کنند. سلول‌های سالم به‌طور فعال یون‌ها را منتقل می‌کنند. یون‌ها ذراتی‌اند که از نظر الکتریکی باردار بوده و برای تبادل انرژی و متابولیسم سلولی ضروری‌اند. اگر سلول‌ها دچار کمبود انرژی الکترومغناطیسی شوند، عملکرد آن‌ها مختل شده و فرد بیمار می‌شود. انرژی مغناطیسی مغز و زمین به عنوان یک کاتالیزور شیمیایی عمل کرده و واکنش‌های شیمیایی سلول‌ها را تحریک می‌کنند. این عمل برای فعالیت پمپ سدیم پتاسیم غشای سلول ضروری بوده که وظیفه‌ی آن ایجاد بار الکتریکی در غشای سلول است تا بدین ترتیب اکسیژن به داخل و دی اکسید کربن و دیگر مواد زاید به خارج از سلول منتقل شوند. مگنت تراپی را می‌توان به راحتی با دیگر روش‌های درمانی ترکیب کرد ازجمله طب سوزنی، ماساژ درمانی و رفلکسولوژی. روش‌های درمانی هومئوپاتی، درمان گیاهی و آب درمانی از جمله مهم‌ترین روش‌های درمانی هستند که همراه با مگنت تراپی مورداستفاده قرار می‌گیرند. محرک‌های میدان‌های مغناطیسی باید به عنوان بخشی از یک رژیم جامع بر اساس تغذیه‌ی مناسب، مکمل‌های معدنی و ویتامین‌ها و همچنین ورزش کردن در یک محیط طبیعی و شاداب در نظر گرفته شوند. مگنت تراپی به صورتی طراحی شده که امکان استفاده از آن به همراه سایر روش‌های درمانی وجود داشته باشد. به همین خاطر معمولاً به افراد توصیه می‌شود داروهای خود را مشابه حالت عادی مصرف کنند و فقط در این زمینه با پزشک معالج خود برای کسب اطلاعات بیشتر مشورت نمایند.
اگر شما به بیماری‌های مزمن مبتلا هستید، بهتر است درباره شرایط خود با پزشک معالج صحبت کنید تا در صورت وجود هرگونه محدودیت در ارتباط با تجهیزات درمان با این روش، اطلاعات لازم در اختیار شما قرار گیرد.


تحقیقات انجام شده ثابت کرده است که الکترو مگنتیک تراپی موجب افزایش تراکم استخوان و بهبود زخم ها خواهد شد . امروزه در مراکز علمی جهان استفاده از الکترومگنتیک تراپی به روشی موثر در بهبود پوکی استخوان و تسریع جوش خوردگی بعد از شکستگی ها تبدیل شده است . متخصصین ما در کلینیک فیزیوتراپی و توان‌بخشی آرمان از مگنت تراپی برای درمان گسترده‌ی وسیعی از اختلالات اسکلتی عضلانی استفاده  می‌کنند مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی یکی از روش‌های درمان در کلینیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی آرمان است که برای مجموعه متنوعی از مشکلات مثل آرتروز، پوکی استخوان و دردهای مفصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این روش اغلب به همراه روش‌های دیگر همچون طب سوزنی یا حجامت برای دستیابی به بهترین نتایج در سریع‌ترین زمان ممکن استفاده می‌شود.

کاربرد مغناطیس تراپی (مغناطیس درمانی) در درمان فیزیوتراپی

 • مگنت تراپی دائمی

جلسات درمانی مغناطیس تراپی (مغناطیس درمانی)
این روش در اکثر موارد برای درمان مشکلات و بیماری‌های زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • بیماری پارکینسون
 • آرتروز زانو، گردن و شانه
 • پوکی استخوان
 • درد
 • شکستگی‌هایی که دیر جوش می‌خورند.
 • آسیب‌دیدگی‌های ورزشی
 • بی‌حالی و رخوت
 • مشکلات عصبی
 • آلزایمر
 • ام اس

مزایای مگنت تراپی چیست؟

مگنت تراپی به عنوان یک روش مناسب برای تسکین درد، کاهش التهاب، و کاهش اسپاسم معرفی و شناخته شده و در احیا و ریلکس کردن عضلات و کاهش بسیاری علائم ناتوان کننده نقش موثر دارد. معمولاً مغناطیس درمانی در موارد زیر برای افراد استفاده می‌شود:

 • کاهش درد و گرفتگی
 • بهبود پوکی استخوان
 •  فتق دیسک
 • کاهش حالت انقباض و تشنج
 • بهبود توانایی حرکتی و هماهنگی عضلات
 • بهبود توانایی کنترل ادرار
 • افزایش سطح انرژی
 • بهبود حالت روحی و ایجاد احساس خوب
 • بهبود کیفیت خواب
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن و کمک به پیشگیری از عفونت
 • افزایش تمرکز
 • تنظیم سطح فشار خون و کلسترول
 • کمک به کاهش استرس
 • کمک به پیشگیری از پوکی استخوان
 • کاهش سطح اسید لاکتیک موجود در عضلات
 • کمک به ریلکس شدن بدن تعادل انرژی های بدن و شادابی
 • تسریع دوره بهبودی پس از عمل جراحی
 • افزایش اکسیژن‌رسانی و بهبود چرخش خون
 • تاثیر مثبت بر غشای سلولی (از طریق ایجاد امکان مبادله یون‌های ضروری همچون سدیم و پتاسیم)
 • کاهش التهاب و ورم
 • کاهش کبودی
 • افزایش سرعت ترمیم شکستگی استخوان
 •  آسیب‌های ورزشی
 •  آرنج تنیس بازان
 • تحریک مکانیسم ترمیم بافت ها به ویژه بعد از شکستگی و جهت بهبود زخم 
 •  کمر دردهای مزمن
 •  درد شانه
 •  خار پاشنه پا
 •  درد قوس کف پا
 •  آرتروز
 •  آسم
 •  سندرم تونل کارپال
 •  فیبرومالاژی
 •  عفونت‌ها
 •  میگرن
 •  درد پا
 •  درد گردن

عوارض جانبی
برخی از افراد، عوارض جانبی موقتی خفیفی را تجربه می‌کنند مانند سرگیجه، احساس گیجی، سردرد، خواب‌آلودگی یا گرمای بیش از حد بدن. کج‌خلقی و زودرنجی (در چند روز اول پس از درمان در بین حدود 4 % خانم‌ها و 1% آقایان مشاهده شده است)، میدان‌های مغناطیسی پالسی ممکن است مقداری احساس خارش در بدن ایجاد کنند. خانم‌ها معمولا بیشتر از آقایان این احساس را دارند به خصوص در زمان درمان آسیب‌های شدید. 
موارد منع مصرف

افرادی که از دستگاه‌ها و ایمپلنت‌های دارای میدان مغناطیسی مانند پیس میکر قلب استفاده می‌کنند نیز نباید تحت درمان با مگنت تراپی قرار بگیرند چراکه این کار می‌تواند در عملکرد ایمپلنت آن‌ها اختلال ایجاد کند
کودکان کم سن و سال و زنان باردار نباید از مگنت تراپی استفاده کنند چراکه بی خطر بودن این روش هنوز به اثبات نرسیده است. 
.
همیشه در صورتی که از روش‌های درمانی دیگری استفاده می‌کنید و یا قصد دارید یک روش درمانی دیگر را همراه با این روش درمانی استفاده کنید این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارید. ممکن است رها کردن روش درمانی اصلی و استفاده‌ی تنها از روش درمانی جایگزین کار درستی نباشد.

پروسه درمانی
در مواردی که مشکل مزمن بوده یا دوره‌های بازگشت یا عود مجدد داشته باشد، معمولاً به بیمار توصیه می‌شود یک یا دو بار در هفته از این درمان استفاده کند. در صورتی که آسیب‌دیدگی یا بیماری اخیراً ایجاد شده باشد، معمولاً به بیمار توصیه می‌شود هر دو روز یک بار از این درمان استفاده نماید.
آسیب‌دیدگی‌های ورزشی و خفیف به یک دوره درمان متمرکز تا زمان دستیابی به ریکاوری و بهبود کامل نیاز دارند. شرایط مزمن همان‌طور که از اسم آن‌ها مشخص است، معمولاً نیازمند درمان مستمر برای حفظ سلامت عمومی و از بین بردن علائم بیماری هستند.
این مدت به شرایط درمان فرد بستگی دارد. سن، سبک زندگی، تناسب بدن، ماهیت و شدت مشکل نیز بر طول مدت لازم برای مشاهده علائم درمان تاثیر دارند. با این حال در اکثر مواقع درد و ناراحتی بیمار می‌تواند با گذشت 1 تا 3 جلسه از شروع درمان از بین برود. به‌طور کلی مدت زمان لازم برای شروع فرآیند بهبود با این روش در ارتباط با مشکلات مختلف به شرح زیر است:

 • پوکی استخوان: افراد مبتلا به پوکی استخوان افزایش تراکم در استخوان خود را با گذشت 6 تا 12 ماه به‌طور معمول مشاهده می‌کنند.
 • آرتروز: کاهش درد اولیه با گذشت 2 الی 3 جلسه از درمان آغاز می‌شود. به این ترتیب می‌توان انتظار داشت درد بیمار پس از گذشت 6 هفته از درمان بسیار کاهش یافته و توانایی حرکتی فرد به‌طور مشخص افزایش پیدا کند.
 •  درد و آسیب‌دیدگی‌های ورزشی: عکس‌العمل بدن به درمان در این شرایط حتی در مواردی که مشکل مزمن و طولانی مدت بوده باشد، بسیار سریع است.
 •  ناراحتی‌های مزمن: ناراحتی‌های مزمن مثل بیماری ام اس و پارکینسون معمولاً به خوبی به این درمان واکنش نشان می‌دهند. به هر حال مدت زمان لازم برای مشاهده علائم و سطح بهبود بیمار به شدت مشکل بستگی دارد.
 • سطح کلسترول و فشار خون بالا: سطح بالای کلسترول با گذشت 3 تا 4 ماه از این درمان کاهش پیدا می‌کند. همچنین فشار خون بالا با گذشت 1 تا 2 ماه از این درمان کاهش پیدا خواهد کرد.
 • سایر شرایط: بسیاری از مشکلاتی دیگری که در این بخش مطرح نشده ممکن است به خوبی به مگنت تراپی واکنش نشان دهند. به همین خاطر برای کسب اطلاعات دقیق‌تر درباره امکان استفاده از این روش درباره مشکلات دیگر می‌توانید با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

الکتروتراپی

الکتروتراپی چیست؟
الکتروتراپی یکی از ابزارهای طب فیزیکی و فیزیوتراپی محسوب می‌شود که بر اساس ارزیابی شرایط فرد و نظر متخصص می‌تواند به‌عنوان بخشی از فرایند درمانی مورد استفاده قرار گیرد. امروزه انواع مختلفی از دستگاه‌های الکتروتراپی در کلینیک‌های توان‌بخشی موجود است. دستگاه TENS یکی از معروف‌ترین گزینه‌های الکتروتراپی می باشد. در الکتروتراپی اعصاب و فیبرهای حرکتی عضلات،  با دستگاه TENS به‌وسیله پدهای الکتریکی که بروی پوست قرار می‌گیرد، تحت تحریک الکتریکی قرار می‌گیرند. درالکتروتراپی ، با استفاده از تغییراتی که در فرکانس و شدت پالس‌های الکتریکی ایجاد می‌شود، عضلات و اعصاب تحت تحریک الکتریکی قرار می‌گیرند. این کار باعث تسکین درد، ترمیم زخم‌ها و بهبود توانایی عضلات می‌شود.
 

 الکتروتراپی چگونه انجام می‌شود؟

امروزه انواع مختلفی از روش‌های الکتروتراپی وجود دارد که شامل امواج مافوق صوت، اینترفرانشیا‌ل‌ تراپی‌ (interferential therapy)، تحریک الکتریکی عصب از روی پوست (TENS)، لیزر درمانی و تحریک عضله است. در روش امواج مافوق صوت از امواج صوتی برای تسریع فرآیند درمان استفاده می‌شود، در حالی که در روش اینترفرانشیال و تحریک الکتریکی عصب از روی پوست، درد و ناراحتی بیمار از طریق دستکاری وضعیت اعصابی که مسئولیت ایجاد احساس درد و ناراحتی را بر عهده دارند، تسکین پیدا می‌کند. علاوه بر این گاهی اوقات از لیزر درمانی برای ترمیم بافت آسیب‌دیده استفاده می‌شود. استفاده از لیزر در این شرایط به معنی این است که امکان درمان دقیق و سریع بیمار در این حالت امکان‌پذیر می‌باشد.

با توجه به این که شرایط مختلف درمان از فردی به فرد دیگر کاملا متفاوت میباشد و در نتیجه با توجه به شرایط مختلف افراد، از انواع مختلفی از الکتروتراپی استفاده می‌گردد. به‌عنوان مثال استفاده از امواج اولتراسونیک در درمان آسیب دیدگی ساختارهای متراکم کلاژنی، مثل تاندون‌ها و رباط‌ها استفاده می‌شود. استفاده از پالس‌های موج کوتاه، برای درمان بافت‌های یونی مثل عضلات مؤثر است. فیزیوتراپیست‌ها اغلب الکتروتراپی را با روش‌های دیگر توان‌بخشی ترکیب می‌کنند.


مزایای الکتروتراپی
الکتروتراپی را می‌توان برای هر دوی موارد درد مزمن (طولانی مدت) و درد حاد (کوتاه مدت) مورد استفاده قرار داد. رایج‌ترین مواردی که امکان درمان آنها از طریق این روش وجود دارد به شرح زیر هستند امروزه از الکتروتراپی برای بهبود شرایط بیمار در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • درد قوزک حاد و مزمن و آرتروز مفصل قوزک
 • کمر درد حاد و مزمن در ناحیه پایین کمر که با وضعیت اعصاب ستون فقرات و دیسک کمر یا آرتروز ستون فقرات و بیماری خرابی دیسک بین مهره‌ای (DDD) ارتباط داشته باشد.
 • گردن درد حاد و مزمن که با آسیب‌دیدگی بافت‌های نرم عضلات، رباط‌ها و دیسک‌های بین مهره‌ای، ورم مفصل و آرتروز ستون فقرات ارتباط دارد.
 • درد زانوی حاد، مزمن یا ناراحتی پس از عمل جراحی زانو که با آسیب‌دیدگی عضله، آسیب تاندون، و پارگی رباط یا مشکلات مربوط به آرتروز زانو ارتباط داشته باشد.
 • درد حاد و مزمن شانه که با وضعیت عضله، تاندون، رباط یا آرتروز مفصل شانه ارتباط داشته باشد.
 • سندرم تونل کارپال که با درد به خاطر وارد شدن فشار به اعصاب در تونل کارپال ارتباط دارد.
 • درد و ناراحتی در ناحیه پا که شامل التهاب فاشیای کف پا، تندینوپسی آشیل، تومور عصبی مورتون و نوروپاتی محیطی است.
 • عوارض پس از عمل جراحی لامینکتومی که یک نوع عمل جراحی در ناحیه ستون فقرات است.
 • درد گردن
 • سر درد کششی و میگرنی
 • دیسک کمر
 • دیسک گردن
 • کمر درد و درد پایین کمر
 • درد زایمان
 • فلج اعصاب صورت
 • نورالژی عصب سه‌قلو
 • درد لگن
 • درد و ناراحتی پس از عمل جراحی
 • درد سیاتیک
 • تاندونیت (التهاب بافت عضله)
 • آرنج تنیس‌باز
 • درد مچ دست
 • اسپلینت ساق پا
 • نوروپاتی دیابتی
 • دیستروفی رفلکسی سمپاتیک (RSD)
 • بیماری هرپس زوستر حاد/ نورالژی پس هرپسی
 • درد ناشی از ابتلا به آرتروز مفصل (DJD)، استخوان یا مشکلات عضله
 • فیبرومیالژیا مربوط به مفصل، استخوان و عضله
 • روماتیسم و استئو آرتریت
 • درد مایوفاسیال
 • بورسیت (التهاب کیسه‌های محتوی مایع که در بین مفاصل قرار دارند)
 • درد مفصل آرنج
 • دررفتگی کشکک زانو

الکتروتراپی می‌تواند برای موارد زیر نیز استفاده گردد:

 • افزایش گردش خون
 • تحریک فعالیت‌های عضلانی
 • مؤثر بر اعصاب و انتقال پیام درد (کاهش درد)
 • ترمیم بافت‌ها (بهبود جریان میکروسکوپی برای ترمیم زخم‌ها و بازیابی انسجام بافت‌های همبند)
 • کاهش موضعی التهاب:  ادم (تورم ناشی از مایع لنف) حاد و مزمن (تسریع روند جذب مایع لنف، تاثیر بر نفوذپذیری رگ‌ها و بهبود جریان لنف)
 • تحریک عضلات: تاثیر بر بی اختیاری ادرار و مدفوع (تاثیر بر عضلات کف لگن و کاهش درد لگن و تقویت عضلات لگن)
 • گرم شدن پوست و لایه‌های عمیق بافتی
 • تحریک فرآیندهای متابولیسم (سوخت و ساز) و تقویت مکانیسم‌های دفاعی بدن.
 • درمان با استفاده از جریان‌های الکتریکی، می‌تواند در مورد بیماری‌ها یا اختلالات زیر مفید باشد:
 • سندرم دردهای سیستم حرکتی
 • کنترل و کاهش درد (درد مزمن، درد پس از حادثه و درد حاد پس از جراحی)
 • پیشگیری از بروز ترومبوز ورید عمقی بعد از جراحی
 • تنش و فشارهای عضلانی
 • ضعف عضلانی و فلج عضلات ناشی از حوادث
 • ضعف عضلانی پس از عمل جراحی (به‌عنوان مثال آرتروسکوپی مفصل زانو)
 • ضعف عضلانی پس از دوره‌های طولانی عدم فعالیت (مثلاً وقتی که بیمار برای مدتی بستری می‌شود)
 • ضعف عضلانی و فلج عضلانی ناشی از اختلالات عصبی
 • بی‌اختیاری ادرار یا ضعف و فلج کف لگن و یا عضلات مثانه
 • بهبود دامنه حرکتی مفصل (با القای کشش‌های متناوب در تارهای عضلانی منقبض و بافت‌های نرم کوتاه شده)
 • بهبود تاثیرگذاری داروهای تجویزی با استفاده از روش تزریق الکتریکی دارو (EMDA)


طرح درمان

مزایای ناشی از الکتروتراپی بسیار گسترده بوده و شامل یک فرآیند بهبود پیشرفته، ارتقای اثربخشی فرآیند چرخش خون در بدن، و بهبود وضعیت عملکرد عضلات است. تاثیرهای ناشی از الکتروتراپی شامل کاهش درد، افزایش قدرت، افزایش دامنه حرکت، افزایش سرعت و نیرومندی انقباض عضله و افزایش مقدار جذب مواد مغذی توسط اندام‌ها است. 
مطالعات انجام شده نشان می‌دهد در اکثر موارد حداقل به ۲۰ دقیقه زمان برای دستیابی به نتایج مناسب در ارتباط با تحریک الکتریکی عصب از روی پوست نیاز است. به هر حال، در مواردی که از شدت فرکانس پایین‌تر برای درمان استفاده شده یا از آن به همراه طب سوزنی استفاده می‌گردد، ۲۰ دقیقه حداکثر زمان در نظر گرفته شده برای درمان است، زیرا در این شرایط می‌توان درمان را در طول روز دوباره بر روی بیمار تکرار کرد. از طرف دیگر، در مواردی که از شدت فرکانس بالاتر یا روش قدیمی برای این کار استفاده شود، قاعده مشخصی در ارتباط با کل زمان مورد نیاز برای درمان وجود ندارد. به این ترتیب برای اکثر افراد مدت زمان بین ۲۰ تا ۶۰ دقیقه می‌تواند کافی بوده و نتایج مناسب به همراه داشته باشد.
ممکن است الکتروتراپی  با روش‌های دیگر از جمله: سرما یا گرما درمانی، انجام تمرینات مقاومتی و ماساژ درمانی، ترکیب شود.معمولاً در الکتروتراپی از جریان‌های الکتریکی برای تسکین درد استفاده می‌شود.


موارد خطر

الکتروتراپی یکی از ایمن‌ترین روش‌های درمان امروزی است، در برخی موارد نباید از آن برای افراد استفاده شود. این موارد در ادامه مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

 • در مواردی که فرد در دوره سه ماه اول بارداری قرار داشته باشد (به هر حال در طول دوره‌های سه ماه دوم و سوم بارداری تحت نظارت پزشک می‌توان از این درمان استفاده کرد).
 • در مواردی که فرد احساس بی‌حسی و گزگز در ناحیه تحت درمان داشته باشد.
 • در مواردی که فرد قبلاً به اختلال سیستم لنفاوی دچار شده باشد. در حقیقت تحریک الکتریکی عصب از روی پوست می‌تواند بر عملکرد سیستم لنفاوی تاثیر گذاشته و باعث تجمع مایع در نقاط تحت درمان شود.
 • علاوه بر این در هنگام استفاده از این درمان باید وضعیت پوست فرد نیز مورد توجه قرار گیرد. به این ترتیب معمولاً به افراد توصیه می‌شود قبل از استفاده از الکتروتراپی در فیزیوتراپی با متخصص طب فیزیکی در ارتباط با موارد زیر ملاقات و مشورت کنند:
 • استفاده از دستگاه‌های تنظیم کننده ضربان قلب 
 • مشکلات قلبی عروقی.
 • ابتلا به سرطان
 • کاهش وزن زیاد به صورت غیر منتظره 
 • احساس درد و ناراحتی غیرعادی
 • بیماری صرع 
 • سکته مغزی کامل یا ناقص (حمله ایسکمی گذرا) 

ترکشن

Traction موضعی (کشش) یک روش درمانی موثر در بسیاری از موارد دیسکوپاتی و اسپاسم های عضلانی ناحیه کمر و گردن میباشد
دستگاه KINEOTRACیک دستگاه پیشرفته است که کشش موثرثی را به صورت سگمنتال بر روی مهره های ستون فقرات ایجاد میکند 
از وییگی های منحصر به فرد آن اعمال ماساژ همزمان و تنظیم مهره ها نسبت به هم است 
تاثیر این دستگاه در موارد بیرون زدگی های دیسک و اسپاسم های کمر و گردن شگفت انگیز است.

ترکشن چیست؟
ترکشن به دو صورت دستی و مکانیکی انجام میپذیرد 
ترکشن دستی هنگامی است که متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ویا فیزیوتراپیست از دست‌های خود برای کشش اندام‌ها استفاده می‌کند  در این روش از تکنیک کشیدن با نیروی ملایم به منظور کشش ستون فقرات انجام میشوداز این طریق باعث کاهش درد، افزایش جریان خون و بهبود همردیفی مهره‌های ستون فقرات بر روی هم می‌شود.و از این طریق، فشار موجود در ناحیه آسیب‌دیده بدن را به آرامی و ملایمت برطرف می‌کند. این تکنیک با زور و فشار انجام نمی‌شود، چراکه نباید به جای تسکین درد باعث به وجود آمدن درد شود. و حتما باید توسط متخصص انجام شود
در ترکشن مکانیکی بیمار بر روی یک تخت مخصوص که در طول آن تعدادی غلتک تعبیه شده است، به پشت می‌خوابد. این غلتک‌ها به آرامی حرکت می‌کنند و قطعات مختلف ستون فقرات را به حرکت در می‌آورند و خون را به داخل ناحیه آسیب‌دیده در ستون فقرات می‌کشند. این روش موجب آرامسازی عمومی عضلات ناحیه کمر و گردن می‌شود و به تعادل و ردیف کردن این بافت‌های نرم کمک می‌کند و علاوه بر آن، یک نیروی کشش ملایم بر روی مهره‌های گرن و کمر اعمال می‌کند.

موارد درمان

 • فتق یا بیرون‌زدگی دیسک‌های بین مهره‌ای
 • بیماری خرابی دیسک
 • تورم یا فتق دیسک‌ها
 • سیاتیک
 • اسپوندیلیت آنکیلوزان 
 • استئوآرتروز 
 • اسکولیوز، هیپر کیفوز (قوز کمر) و سندرم خمیدگی به جلو
 • خشکی و کم‌حرکتی عمومی مفاصل کمری
 • رفع انواع سندرم فشار بر ریشه‌های عصبی
 •  اسپاسم عضلانی
 • کمر درد
 • درمان سندرم مفصل فاست (خلفی) کمری یا لومبار
 • خشکی و عدم تحرک مفاصل
 • درد پایین کمر
 • درد گردن
 • سر درد
 • محافظت عمومی از ستون فقرات

موارد خطر
کشش ستون فقرات به منظور تسکین درد، برای بعضی از افراد درمان مناسبی نیست. مراجعین زیر جزء آن دسته از بیماران هستند که تکنیک‌های غیر جراحی ترکشن و کشش ستون فقرات برای آنها مناسب نیست:

 • پوکی استخوان (استئوپروز) یا کاهش تراکم استخوان (استئوپنی)
 • زنان باردار
 • سر خوردگی مهره
 • تنگی کانال نخاعی
 • عفونت در ستون فقرات
 • تومور ستون فقرات
 • شکستگی مهره ستون فقرات
 • سابقه جراحی فیوژن ستون فقرات 
 • دارا بودن قطعات پروتزی در ستون فقرات 
 • جراحی ناموفق کمر 
 • همه بیماری‌هایی که برای درمان آن نیاز به مصرف داروهای رقیق کننده خون باشد.
   

لیزر درمانی

لیزر درمانی چیست؟

کلمه لیزر Laser  مخفف عبارت Light Amplification by the Simulated Emission of Radiation  است ‘که به معنی نور تقویت شده توسط گسیل القایی تابش ‘ میباشد لیزر امواج الکترومغناطیسی تقویت شده ای است که میتواند پرتو قلمی شکلی از امواج الکترومغناطیسی را با خواص ویژه تولید کند . پرتوی نور معمولی از طول موج‌های متعدد و مختلف تشکیل شده که در جهت‌های مختلف پخش می‌شوند. این شرایط در حالی است که پرتو لیزر یک طول موج نوری خاص را تقویت کرده و با متمرکز کردن آن یک طول موج ثابت ایجاد می‌کند. لیزر در فیزیوتراپی دارای ویژگی‌های منحصر به فرد در حوزه درمان می‌باشد. در عمل لیزر درمانی می‌تواند انرژی را به زیر سطح پوست بدون آسیب رساندن به سطوح بالای آن منتقل کند. انرژی نوری انتقال یافته در این شرایط باعث ایجاد تغییرات فیزیولوژیک در سلول‌ها در فرآیندی به نام (photobiomodulation) می‌شود. این فرآیند دارای سودمندی خاص برای کاهش درد، کاهش سطح التهاب، افزایش جریان خون و تسریع زمان مورد نیاز برای بهبود بیمار است.

تفاوت عملکردی لیزر پرتوان و کم توان:
مسئله بااهمیت درباره لیزر درمانی قدرت درمان است! مهم‌ترین عامل تاثیرگذار بر اثربخشی لیزر درمانی قدرت خروجی دستگاه است. این مسئله به دلایل زیر از اهمیت خاص برخوردار است:

 1. عمق نفوذ: هر چه قدرت لیزر بیشتر باشد، میزان نفوذ آن به بافت‌های بدن بیشتر است و به این ترتیب درمان بافت‌های عمیق‌تر در بدن از طریق آن امکان‌پذیر می‌شود.
 2. زمان درمان: قدرت بیشتر با دوره درمان کوتاه‌تر ارتباط دارد.
 3. تاثیرات درمانی: هر چه قدرت پرتو بیشتر باشد، لیزر برای درمان شرایط جدی‌تر و درد و ناراحتی مربوط به آن از اثربخشی بالاتر برخوردار است.

هر چند امروزه چهار طبقه‌بندی مختلف برای لیزر (کلاس ۱ تا کلاس ۴) وجود دارد، فقط لیزر کم‌توان و لیزر پرتوان دارای مزایای درمانی برای بیماران است.
 

درمان با لیزر کم‌توان
در این شرایط قدرت پرتو خروجی بین ۲۵ تا ۵۰۰ مگاوات بوده و سطح نفوذ کمتر از نیم سانتی‌متر می‌باشد. لیزر کم‌توان برای درمان مجموعه‌ای از مشکلات برای سال‌های طولانی مورد استفاده قرار گرفته و همان‌طور که گفته شد کل قدرت خروجی آن بین ۲۵ تا ۵۰۰ مگاوات است. در این شرایط به خاطر سطح پایین قدرت خروجی، لیزر کم‌توان فقط می‌تواند به نیم سانتی‌متر از بدن نفوذ کرده و طول مدت درمان با این روش در حدود ۱ تا ۲ ساعت است. به این ترتیب معمولاً از این روش در شرایطی استفاده می‌شود که نیاز به درمان پوست و لایه زیر آن همچون رباط‌ها و اعصاب سطحی در ناحیه دست‌ها، آرنج‌ها پاها، و زانوها وجود داشته باشد. در حقیقت لیزر کم‌توان تاثیری بر درمان شرایط مفصل، عضله، عصب، استخوان یا وضعیت دیسک‌های نخاعی ندارد، زیرا این ساختارها در لایه‌های عمیق‌تر بدن قرار دارند. بنابراین، لیزر کم‌توان اغلب به عنوان روش استاندارد لیزر درمانی مورد توجه قرار می‌گیرد.


درمان با لیزر پرتوان
لیزر پرتوان یکی از روش های نوین و موثر است که امروزه در فیزیوتراپی بطور وسیعی بکار می رود.لیزر پرتوان با قدرت بالا یک روش بدون درد، ایمن و تقریبا بدون عوارض جانبی خاصی بوده و  از آن به عنوان یکی از روش های جراحی بسته دیسک کمر و ستون فقرات و بهبود درد های عصبی، عضلانی و اسکلتی استفاده می شود.
در این شرایط قدرت پرتو خروجی بین ۱ تا ۱۲۰۰۰ مگاوات بوده (یعنی ۲۴ بار قوی‌تر از لیزر کم‌توان) و عمق نفوذ لیزر بیش از ۴ سانتیمتر می‌باشد. امروزه استفاده از لیزر پرتوان برای درمان تمام مشکلاتی که در شرایط عادی با لیزر کم‌توان تحت درمان قرار گرفته امکان‌پذیر می‌باشد. به خاطر اینکه لیزر پرتوان می‌تواند به بافت‌های عمیق بدن نفوذ کند، بخش زیادی از عضلات، رباط‌ها، تاندون‌ها، مفاصل، اعصاب و بخش‌های زیر پوست را با استفاده از این روش می‌توان تحت درمان قرار داد. لیزر پرتوان نسبت به لیزرهای کم‌ توان به عمق بیشتری از بافت نفوذ کرده و در نتیجه انرژی بیشتری را به ناحیه و بافت مورد نظر منتقل می کنند.
استفاده از لیزرهای پرتوان اثرات درمانی بیشتری و چشمگیرتری نسبت به لیزر های کم توان دارند و در عین حال باید احتیاط بیشتری در استفاده از آن ها انجام گیرد.
 

لیزر پرتوان، فواید و موارد کاربرد
مطالعات کلینیکی کنترل شده در این حوزه نشان می‌دهد لیزر پرتوان می‌تواند برای برخی کاربردهای خاص موثر بوده و به‌طور خاص این شرایط در مواردی مشاهده می‌شود که استفاده از لیزر کم‌توان نتواند از نتیجه بخشی لازم برخوردار باشد. به خاطر اینکه برخی شرایط همچون کنترل درد، التهاب و بهبود سریع نیاز به سطح بالاتر درمان دارند، این درمان می‌تواند به بافت‌های عمیق‌تر بدن نفوذ کرده و به رفع مشکل کمک نماید قابلیت انتقال بیشتر انرژی در لیزرهای پرتوان سبب می شود درمان آسیب در بافت های عمیق تر بدن مانند فتق دیسک و تنگی کانال نخاعی با این لیزر ها نتایج بهتری را در پی داشته باشدروند استفاده از لیزر پرتوان برای درمان در طول ۱۰ سال گذشته به‌طور چشمگیر افزایش یافته و نتایج حاصل از بررسی‌ها نشان دهنده اثربخشی مناسب این روش برای اهداف درمانی مختلف می‌باشد.  به خاطر قدرت بیشتر لیزر پرتوان، طول مدت درمان در هنگام استفاده از آن به‌طور چشمگیر کاهش می‌یابد. همان‌طور که قبلاً بیان شد، درمان با لیزر کم‌توان اغلب نیازمند طول مدت درمان ۶۰ تا ۱۲۰ دقیقه‌ای برای دستیابی به نتایج مورد نظر می‌باشد. به این ترتیب لیزر پرتوان مقدار بیشتری از پرتوی لیزر را در یک مدت زمانی متناسب در اختیار بدن قرار می‌دهد. در حقیقت لیزر پرتوان می‌تواند مقدار مناسب انرژی لیزر را در اختیار بخش‌های آسیب‌دیده بدن در طول مدت ۵ تا ۱۵ دقیقه قرار دهد

موارد استفاده لیزر درمانی:
دو زمینه عمده برای استفاده از لیزر های درمانی عبارت است از ترمیم بافتی و کنترل درد . درمحدوده این دوزمینه از لیزر درمانی بطور  وسیعی برای درمان همه آسیب های بافت نرم نظیر صدمات عضلانی ، هماتوم و التهاب تاندونی استفاده میشود . هم چنین لیزر درمانی در موارد زیر بسیار مفید میباشد:
1-    بهبود انواع زخم ها (زخم های دیابتیک،زخم های بستر، .و ... ) 
2-    سندروم میوفاشیال (نقاط دردناک ماشه ای یا گره های عضلانی متعدد (
3-    دردهای ناشی از ضربه ها و بعد از اعمال جراحی 
4-    دردهای مفصلی همچون آرتروز ، آرتروز قوزک و زانو
5-    درد های نایش از پیچ خوردگی ها و کشیدگی های تاندونی
6-    درد پس از عمل جراحی و تسریع بهبودی
7-    درد های روماتیسمی همچون آرتریت روماتویید
8-    دردهای عصبی هم چو سندروم تونل مچ دستی( سندرم تونل کارپ)
9-    درد های ناشی از استفاده بیش از حد اندام ها
10-    اسپاسم نقاط حساس و عضلات
11-    درد درمان آسبیب های ورزشی 
12-    در بازسازی عصب آسیب دیده همچون فلج عصب صورت
13-    ترمیم بافتی 
14-    التیام بافتی 
15-    دردهای اسکلتی عضلانی
16-    کاهش درد و افزایش عملکرد در بیماران استوآرتریت
17-    تورم
18-    آسیب‌دیدگی کمر و گردن
19-    درد سیاتیک (درد در ناحیه پا)
20-    فتق دیسک
21-    التهاب غلاف کف پا
22-    خار پاشنه
23-    تومور عصبی مورتون
24-    دررفتگی قوزک
25-    تاندونیت آشیل
26-    اسپلینت ساق پا
27-    شکستگی ناشی از فشار
28-    درد پینه پا
29-    درد عصبی
30-    درد شانه مانند(کشیدگی و التهاب تاندون شانه)
31-    آرنج تنیس‌باز
32-    پارگی عضله و رباط
33-    درد زانو و لگن
34-    پیچ‌خوردگی/ کشیدگی

و بسیاری از موارد دیگر...
 

احتیاط منطقی
اگرچه خطر صدمه به چشم اندک است اما موارد زیر توصیه میشود:
استفاده از دستگاه لیزر فقط روی مناطق لازم
اجتناب از انعکاس پرتو لیزر روی سطوح براق
فقط هنگتم تماس اپلیکاتور لیزر با پوست ، دستگاه را روشن نمایید 
از عینک محافظ مناسب استفاده نمایید 
هم تراپیست و هم بیمار باید چشم ها را به خوبی بپوشانند 
همواره سطح تماس با پروب را فورا بعد از تابش با استفاده از روش های توصیه شده نظیر شست و شو با الکل تمییز نمایید 
رعایت این موضوع هنگام درمان زخم کاملا ضروری است 

موارد منع استفاده از لیزر:

درمان مستقیم روی:
•    تومورها و مناطقی که اخیرا تحت درمان رادیوتراپی قرا گرفته اند:
 از درمان لیزر روی مناطق توموری شناخته شده و یا مناطقی که اخیرا تحت رادیو تراپی قرار داشته خودداری کنید  سطح خطر اثر تحریکی لیزر بر رشد سلول های سرطانی یا متاتازها نامعلوم است و بهتر است از این خطر اجتناب شود 
•    رحم خانم های باردار .
 سطح خطر لیزر به جنین احتمالا بسیار کم است اما از آن جایی که احتما ل آثار مضر به طور جدی وجود دارد بنابراین رعایت آن منطقی است . 

 • تومورهای پوستی بدخیم
 • وجود عفونت در محل تابش لیزر
 • مصرف برخی داروها
 • افرادی که ضربان ساز مصنوعی در ناحیه قفسه سینه خود دارند.
 • بیماری های متابولیک کنترل نشده

امروزه به کارگیری لیزر های کم توان و پرتوان در درمان اختلالات اسکلتی و عضلانی و بیماری های نورولوژیک و ارتوپدیک کاربرد گسترده ای پیدا کرده است کلینیک آرمان با بهره گیری از توان علمی و تجربی متخصصین توانبخشی و فیزیوتراپی و هم چنین دستگاه های لیزر پرتوان در این امر پیشگام است.