فیزیوتراپی

یکی از روش‌های درمانی مورد استفاده و توصیه شده در طب فیزیکی و توانبخشی، درمان‌های فیزیوتراپی است. فیزیوتراپی یک روش درمانی توانبخشی است که با استفاده از مدالیته هایی نظیر جریان الکتریکی، لیزر، گرما و سرما و تکنیک های دستی علمی برای درمان بیماران بهره میگیرد
فیریوتراپی اصولا بر اصلاح یا درمان اختلالات و معلولیت‌ها، بهبود کیفیت زندگی و ارتقاء توانایی‌های حرکتی افراد ، قابلیت تحرک بیمار از طریق معاینه، ارزیابی، تشخیص و مداخله فیزیکی متمرکز می‌باشد. درمان‌های فیزیوتراپی اغلب به صورت اختصاصی برای هر بیمار طراحی و برنامه‌ریزی می‌شود چراکه بسته به پارامتر های مختلف از جمله سن ،جنسیت و سبک زندگی این درمان ها از فردی به فرد دیگر میتواند متفاوت و کاملا اختصاصی باشد .  به بیانی دیگر فیزیوتراپی به افرادی که در نتیجه مصدومیت،آسیب های ورزشی، بیماری یا معلولیت، دچار آسیب‌دیدگی‌هایی شده‌اند کمک می‌کند تا توانایی حرکت و عملکرد فیزیکی خود را دوباره به دست آورند.
فیزیوتراپی در رابطه با درمان و بهبود بسیاری از بیماران از جمله بیماران با مشکلات ارتوپدیک نورولوژیک و ورزشکاران با آسیب های مختلف موثر است .
فیزیوتراپی کلینیک آرمان با بهره گیری از تجهیزات پیشرفته و با اتکا به فیزیوتراپیست های توانمند علاوه بر پذیرش بیماران با مشکلات فوق خدمات تخصصی را در ارتباط با اختلالات ماسکولو اسکتال ستون فقرات و Spine ارایه میدهد 
هدف نهایی از درمان‌های فیزیوتراپی، کمک به فرد در جهت حفظ، بازیابی و یا بهبود توانایی‌های فیزیکی می‌باشد. همچنین فیزیوتراپی می‌تواند به کاهش خطر وقوع مصدومیت یا بیماری در آینده نیز کمک نماید. مهم‌ترین حیطه‌های فعالیت فیزیوتراپی شامل پیشگیری و درمان موارد زیر است:
1.    بیماری‌ها و اختلالات دستگاه ماهیچه ای-اسکلتی
2.    بیماری‌های دستگاه اعصاب محیطی و مرکزی
3.    درد و کنترل درد.
4.    بیماری‌های شغلی
5.    آسیب‌های ورزشی
6.    بیماری‌های دستگاه قلبی-عروقی و تنفسی
7.    بیماری‌های پوستی و سوختگی‌ها
درمان در فیزیوتراپی به‌طورکلی به سه گروه اصلی تقسیم می‌شود:

  • الکتروتراپی: (Physical Therapy modality)
  • الکتروتراپی یکی از ابزارهای طب فیزیکی و فیزیوتراپی محسوب می‌شود که بر اساس ارزیابی شرایط فرد و نظر متخصص می‌تواند به‌عنوان بخشی از فرایند درمانی مورد استفاده قرار گیرد. امروزه انواع مختلفی از دستگاه‌های الکتروتراپی در کلینیک‌های توان‌بخشی موجود است. 
  • تمرین‌درمانی: (Exersice Therapy)

هدف از انجام ورزش درمانی، بازگشت شرایط بیمارآسیب‌دیده به شرایط عادی بدن و از بین رفتن دردهای ایجاد شده است. فیزیوتراپیست به وسیلۀ تجویز؛ انجام و آموزش ورزش‌های درمانی خاص، ماساژ،آموزش ورزش در آب، اقدام به درمان بیمار یا افزایش سطح سلامت می‌کند. ورزش درمانی شامل طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های فیزیکی میباشد که بر بازسازی و حفظ تقویت، استقامت، انعطاف‌پذیری، ثبات و تعادل بدن تأکید دارد. 
3. تکنیک‌های دستی (Manual Therapy)
متخصصین ما در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی آرمان از روش‌های درمانی دستی متنوعی برای دست‌کاری و به حرکت درآوردن مفاصل، عضلات، رباط‌ها و عضله فاسیا در بدن انسان استفاده می‌کنند تا خشک‌شدگی مفاصل، عضلات و تاندون‌ها را برای رهایی از درد، کاهش اسپاسم و بازگرداندن حرکات طبیعی پس از آسیب‌دیدگی‌های غضروف و رباط‌ها یا پس از عمل‌های جراحی و شکستگی‌ها بهبود بخشند.