دلایل خشکی مفاصل

یکشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۸

شاید تا به حال برایتان پیش آمده باشد که صبح ها با احساس خشکی و بی حسی از خواب بیدار شده باشید. در این حالت نمی‌توانید به راحتی حرکت کنید و در بدنتان احساس سفتی و خشکی مفاصل دارد. 
خشکی صبحگاهی بدن یکی از علائم بیماری های روماتیسمی بخصوص بیماری روماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوئید است که در آن بیمار در هنگام صبح احساس خشکی در حرکات مفصلی دارد.


درمان خشکی صبحگاهی 
آیا تا به حال شده که به خاطر درد خیلی زیاد مجبور شوید که از خواب بیدار شوید؟! آیا یکی دو ساعت طول میکشد تا بدن شما گرم شود و مفاصل و ماهیچه هایتان شل شود ؟قبل از اینکه بتوانی درگیر کار روز شوی و روز خود را شروع کنی؟ اگر جواب شما بله است!پس شما تنها نیستید. 


علت خشکی صبحگاهی مفاصل
خشکی صبحگاهی مفاصل یکی از شایعترین شکایتی است که پزشکان از بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا،آرتریت،روماتیسم میشنوند.و بدن آنها بعد از فعالیت روزانه نه چندان طولانی دچار ضعف و خستگی شدید میشود.
دلیل اصلی خشکی مفاصل در روز،کمبود فعالیت های بدنی روزانه ،داشتن اضافه وزن ،داشتن رژیم غذایی نادرست ،کمبود خواب مرتب ،و بودن در محیطی که سرد و مرطوب است، می باشد.داشتن اضافه وزن ،باعث ایجاد فشار روی مفاصل ،ماهیچه ها،تاندون ها و رباط ها میشود.
درمان خشکی صبحگاهی مفاصل
خشکی صبحگاهی مفاصل چه علتی دارد
یک رژیم غذایی نا مناسب که در آن کربو هیدرات زیاد میباشد،باعث تضعیف عضلات،بد رفتاری و بی حالی میشود.کمبود خواب ،میتواند بدن شما را به مدت چند ساعتی در حالت بد و نا مناسب قرار دهد و باعث کاهش جریان خون نیز میشود و اسید لاکتیک تولید میکند و باعث سختی می شود.زندگی و یا کار کردن در محیط سرد یا مرطوب،باعث میشود که ماهیچه ها سخت شوند ،به این خاطر که سرما و رطوبت بر جریان خون سراسر بدن تاثیر میگذارد.
10 توصیه کاربردی برای درمان خشکی صبحگاهی مفاصل
تسکین خشکی صبحگاهی:
شما خوشحال خواهید شد اگر بدانید چه چیزی باعث میشود که سختی صبح خود را از بین ببرید یا کاهش دهید ،در اینجا تعدادی راه آسان که تو بتوانی این تغییر بزرگ را در زندگیت انجام دهی آمده است:
تمرین روزانه (حتی پیاده روی خیلی کم و آرام) یک راه عالی برای آزاد کردن آندروفین ها میباشد که باعث ایجاد حس خوب می شود.به حرکت جریان خون کمک می کند تا سموم را از بدن خارج کند.
مطمئن شوید که خواب عمیق و مناسب داشته باشید تا بدن شما بتواند شارژ شود. هر مکالمه یا مشکل یا وظایف که در طول روز داشته اید را فراموش کنید،زیرا استرس عملکرد بدن را پایین می اورد.اگر اتاق شما این است ،پنجره ها یا در را ببندید ،اگر سرد باشد یک بخاری را امتحان کنید یا از پوشش های اضافی استفاده کنید تا از سرد شدن یا خیس شدن بدن خود جلوگیری کنید.
در حالی که روی تخت خود دراز کشیده اید با انجام دادن تعدادی حرکت ساده میتوانید به کشش بدن و ماهیچه ها کمک کنید.مثل اینکه:روی تخت خود بنشینید بدن رو به دو طرف بکشید و این حرکت را چندین بار تکرار کنید که باعث میشود جریان خون شما هم به گردش در بیاید.
 
خشکی مفاصل
خشکی صبحگاهی مفاصل چه درمانی دارد
میتوانید یک دوش آب داغ بگیرید،این کار باعث میشود که عرق کنید و گردش خون شما افزایش پیدا کند .همچنین میتوانید برای بالا بردن تعادل بدنتان از حرکات تعادلی نیز استفاده کنید،مثل نگه داشتن زانو در شکم و یا یک میز یا صندلی پیدا کنید و از دست خود برای پشتیبانی استفاده کنید و آهسته حرکت بشین و پاشو انجام دهید و بارها این حرکت را تکرار کنید.
 
بهترین نوشیدنی که میتوانید پیدا کنید آب است که معمولا آب ها در شهرهای ما سالم و ایمن نیستند،حتی در آب شهری مثل لس آنجلس اثرات داروهای روان پزشکی و ترکیبات استروژن وجود دارد. این سموم در طول زمان در سیستم بدن شما تاثیر میگذارد و باعث ایجاد درد میشود،توصیه میشود که از آب معدنی یا فیلتر شده استفاده کنید.
 
تغذیه سالم تری داشته باشید:
خوردن کربو هیدرات ها را کاهش دهید و خواندن بر چسب های تاریخ انقضا را قبل از خرید شروع کنید،تا از مصرف سموم بیشتر جلوگیری کنید. به سادگی، تمام مواد غذایی که دارای رنگ های مصنوعی ،آرد سفید،طعم های مصنوعی،و شیرین کننده ها هستند را از رژیم غذایی خود حذف کنید.
برخی از مکانیزه های مقابله و تکنیک های مدیریت را یاد بگیرید به طوری که دیگر در تمام طول شب به مشکلات خود فکر نکنید.یاد بگیرید که چگونه با افراد مسموم در زندگیتان مقابله کنید تا اینکار شما اجازه دهد که خواب بهتری داشته باشید ،استرس تان را کاهش بدهید که همۀ اینها اسپاسم عضلانی که باعث درد می شود را کم می کند.
 
خشکی صبحگاهی مفاصل
بهترین روش ها برای تسکین خشکی شصبحگاهی مفاصل
ورزش منظم انجام بدهید :
ایده این است که به بیرون بروید و کارهای فیزیکی با بدنتان انجام دهید حتی اگر شده 10000 قدم در طول روز برای بهبود سلامتی تان انجام دهید.شما میخواهید که لباس مناسب برای ماه های سرد سال پیدا کنید ،چون هوای سرد باعث میشود که عضلات و مفاصل شما آسیب ببیند پس در روزها و هوای سرد با لباس مناسب و یا در حد عرق کردن از این آسیب جلوگیری کنید.

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.