ارزیابی بیومکانیک

شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۸

در دنیای امروز و پس از گذار از عصر صنعت، کارکنان شرکتها دیگر تنها به عنوان ابزاری جهت دستیابی به اهداف محسوب نمی شوند بلکه از آنها به عنوان سرمایه های انسانی یاد می شود و حفظ و ارتقاء سلامت آنان یکی از دغدغه های سازمانهای بزرگ می باشد. نه تنها حفاظت از سرمایه های انسانی بخشی از مسئولیت های اجتماعی و اخلاقی صاحبان صنایع را تشکیل می دهد بلکه به تجربه و تحقیق، به متخصصان حوزه منابع انسانی ثابت شده است که سلامت کارکنان و خانواده های ایشان با بهره وری آنان نسبت مستقیم دارد. یکی از اهم دلایل غیبت های بدون اطلاع و بدون برنامه کارکنان بحث بهداشت و درمان می باشد که عدم توجه به این موضوع سالانه ضرر هنگفتی را متوجه صاحبان صنایع و سازمانهای بزرگ می نماید.
در همین راستا متخصصان گروه سلامت بیومکانیک کلینیک آرمان با بررسی خدمات ارائه شده توسط شرکتهای فعال در زمینه ارائه خدمات پزشکی به سازمانها و شرکتهای ایرانی و مقایسه آن با خدمات ارائه شده در کشورهای پیشرفته و با برگزاری جلسات کارشناسی متعدد به این نتیجه رسیدند که جای خالی ارائه خدمات ارزیابی های بیومکانیکال در کشور به شدت احساس می شود. 

لزوم اجرای پروژه های ارزیابی بیومکانیکال :

ساختار بدن انسان مانند یک زنجیره بهم پیوسته و هماهنگ عمل میکند. این ارتباط در دستگاه اسکلتی عضلانی از هماهنگی و بهم پیوستگی بیشتری برخوردار است به طوری که هر گونه اختلال در هر بخش از این دستگاه سایر نقاط بدن را نیز متاثر نموده و در بلند مدت سبب ایجاد مشکلات جدی تر ی در افراد می شود. لذا اهمیت پیشگیری و پیگیری اختلالات در این بخش بسیار بالا می باشد. 
عمده اختلالات بیومکانیکال پنهان بوده و پس از آسیب رساندن به سایر نقاط بدن افراد، علایم خود را با احساس ناراحتی، درد، خستگی، ورم و غیره نشان می دهند لذا تشخیص زود هنگام این اختلالات بیش از پیش احساس می شود. 
در جامعه های مستعد بروز اختلالات، تعریف پروژه های غربالگری (Screening) یکی از راهبردهای علم پزشکی جهت تشخیص یک بیماری در افرادی است که فاقد نشانه‌ها و علائم هستند که به درمان موثرتر، ساده تر و کم هزینه تر می انجامد.

اختلالاتی که در ارزیابی های بیومکانیکال مورد بررسی قرار می گیرند :

1-    اختلالات کف پا:
کف پای انسان از آن جهت که محل انتقال نیروهای وارده از بدن به زمین و بر عکس می باشد از اهمیت خاصی برخوردار است. کف پا از قوسی تشکیل شده است که در قسمت داخلی پا دیده می شود. شکل و میزان این قوس تاثیر بسیاری در جلوگیری از وارد شدن همه نیروها از زمین به بدن انسان دارد. صافی کف پا و یا قوس بیش از حد آن هر دو اختلال محسوب شده و لازم است با استفاده از کفی های طبی خاص جلوی ورود نیروهای مزاحم به سیستم اسکلتی بدن انسان گرفته شود. آسیب رسیدن به ستون مهره ها، تغییر شکل انگشتان و خستگی زودهنگام، احساس فشار بیش از حد در برخی از قسمت های کف، تغییر فرم و چرخش مچ پا و... از جمله عوارض اختلالات قوس کف پا می باشد.
 
 2-    اختلالات زانو:
زانوی پرانتزی، زانوی ضربدری و یا عقب رفتگی زانو نیز از جمله اختلالاتی هستند که ممکن است برخی از افراد به آنها مبتلا بوده و خود از آن بی خبر باشند. این اختلالات می تواند باعث افزایش ساییدگی مفصل زانو و بروز آرتروز و دردهای مزمن زانو و کمر و نیز تغییر شکل مچ پا شوند.
اختلالات زانو معمولا بسیار دیر تشخیص داده می شوند و عملا درمان قطعی هم برای آن وجود ندارد و کم نیستند بیمارانی که از درد زانو رنج می برند و علاجی برای آن نمی دانند حال آنکه با ارزیابی بیومکانیک می توان ازآنها جلوگیری کرد.
3-    اختلالات ستون فقرات: 
ستون فقرات بصورت طبیعی دارای دو زاویه مقعر (لوردوز) در ناحیه کمر و گردن و یک زاویه محدب (کایفوز) در قسمت سینه ای ستون فقرات می باشد. افزایش و یا کاهش هر یک از این زوایا می تواند علاوه بر اینکه سبب بروز فشار بیش از حد در بخشی از ستون مهره ها و عامل بروز دردهای مزمن شود به زیبایی ساختاری بدن فرد نیز آسیب وارد کند. ستون مهره ها در حالت نرمال در نمای روبرو باید در یک خط مستقیم باشد اما در برخی از افراد شاهد انحراف به جانبین ستون مهره ها هستیم که این مساله نیز باید مورد بررسی قرار گیرد و البته ناگفته نماند که شروع این انحرافات و درجات خفیف آنها با چشم دیده نمی شود و نیاز به استفاده از تجهیزات دقیق و مناسب است که دستگاه ارزیاب و اسکنر بدن این قابلیت را فراهم میکند.

تیم ارزیابی و تجهیزات مورد استفاده در پروژه های غربالگری :
تشخیص اختلالات اسکلتی عضلانی و ارزیابی بیومکانیک باید توسط متخصصین امر و با استفاده از تجهیزات مورد نیاز صورت گیرد.
Foot checker و InBody   از به روز ترین تجهیزاتی است که در این زمینه مورد استفاده قرار می گیرد .
گروه سلامت اسکلتی - عضلانی کلینیک آرمان با استفاده از این تجهیزات و با بهره گیری از پزشکان متخصص طب فیزیکی و کارشناسان ارشد و متخصصین ارتوپدی فنی و مهندسی پزشکی در بالاترین سطح کیفیت و دقت ، اقدام به انجام تست های ارزیابی بیومکانیک می نماید.
دستگاه های مورد اشاره دارای سنسورهای فشاری و وضعیتی بوده و به دلیل عدم وجود اشعه، هیچگونه عوارضی را برای افرادی که با استفاده از آنها مورد ارزیابی قرار می گیرند و نیز تیم ارزیاب ایجاد نمی نمایند و برای همه سنین و همه افراد توصیه می شوند حتی خانمهای باردار و کودکان.

پیگیری امور درمان :
یکی از مهمترین اموری که می بایست در حین اجرا و پس از انجام یک پروژه غربالگری مد نظر قرار گیرد ارائه مشاوره های لازم به افراد مستعد جهت پیشگیری از بروز اختلالات و همچنین در صورت وجود مشکل، راهنمایی و پیگیری (Fallow up) آنان جهت پیگیری امور درمانی می باشد. در همین راستا این کلینیک اقدام به انجام موارد ذیل نموده است:

  • ارایه مشاوره های لازم جهت استفاده صحیح از لوازم و وسایل مورد استفاده کارکنان (ارگونومی) و نیز حرکات اصلاحی برای پیشگیری از ابتلاء به اختلالات در ضمن اجرای تست های ارزیابی
  • ارجاع موارد مشکوک به پزشکان متخصص کلینیک و ارائه خدمات درمانی و توانبخشی در بالاترین سطح کیفی.
  • ارائه ارتزهای مورد نیاز شامل انواع کفی طبی و بریس متناسب با بیومکانیک افراد طبق نظر متخصص و در محل انجام ارزیابی و یا در کلینیک .
  • ارائه مشاوره های رایگان در طول دوره درمان.

                             
روش اجرای طرح
1-    سازمان همکاران مورد نظر را طبق برنامه ای تعیین شده به مرکز آرمان معرفی می نماید .
2-    مرکز آرمان متعهد است که بی معطلی و دراسرع وقت اقدام به معاینه و ارزیابی همکاران معرفی شده نماید و مستندات مربوطه را از قبیل نتیجه معاینات و نتیجه اسکن بدن و همچنین نقشه فشاری کف پا به همار تحویل نماید .
3-    در صورت لزوم برنامه پیگیری و درمان به همکار اعلام می شود.
4-    در صورت تمایل همکار برنامه درمانی ایشان در اسرع وقت اجرا می شود.
5-    در صورت نیاز همکار به وسایل ارتوپدی فنی ، در اسرع وقت تهیه و تحویل ایشان می شود.


  مزایای اجرای طرح جهت شرکتها و سازمانها

اجرای طرح های غربالگری علاوه بر کارکنان دارای مزایایی جهت سازمانهای مطبوعشان نیز می باشد که در زیر به اختصار به تعدادی از آنها اشاره شده است:

  • ایجاد انگیزه در کارکنان و کارایی بیشتر آنان با نشان دادن اهمیت به سلامتی ایشان
  • استفاده از بیمه های تکمیلی 
  • افزایش سلامت کارکنان مجموعه
  • صرفه جویی در وقت و هزینه کارکنان با توجه به انجام ارزیابی در محل شرکت
نویسنده: زینب بیدمشکی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.