در استفاده از تجهیزات پارکی مراقب باشید.

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۸

ورزش بخشی از زندگی سالم است و با توجه به فواید و تأثیرات مثبت آن، هر روز  به تعداد کسانی که ورزش می کنند افزوده می شود. برخی افراد به طور فردی ورزش میکنند و از هیچ مربی  برای ورزش خود مشاوره نمیگیرند ، این افراد باید بدانند که همانطور که ورزش مفید است گاه میتواند بسار مضر باشد،
وجود فضاهای ورزشی در سطح شهر  با هدف برخورداری از  یک جامعه فعال و سالم، حق شهروندی محسوب می شود اما  این دستگاه ها، در کنار فواید آن، زیان های بسیاری نیز دارند، احداث دستگاه های پارکی از ابتدا موضوعی چالش برانگیز بوده اکثر پزشکان طب فیزیکی ومتخصصین پزشکی ورزشی بر استاندارد نبودن و عوارض احتمالی استفاده از آن ها اتفاق نظر دارند ،به دلیل اینکه بیشتر کاربران این وسایل اهل انجام ورزش حرفه ای نبوده و  با روش های درست حرکات آشنا نیستند. بر این اساس ممکن است استفاده از این دستگا ه ها باعث تشدید یا بروز عارضه های اسکلتی عضلانی شوند .شود.

چرا دستگاه های ورزشی پارک ها مناسب نیستند ؟

  • در طراحی این دستگاه ها ابعادی مانند جنسیت فرد در نظر گرفته نشده .
  • اطلاع رسانی دقیقی در خصوص با سن مصرف کنندگان در اختیار قرار نگرفته .
  • عدم تناسب جثه ای، آنتروپومتری ویژه بدنی ایرانی ها
  • آمادگی جسمانی پایه
  • ایمنی لازم توجه نشده
  • عدم اطلاع رسانی واضح برای کاربر با روش صحیح استفاده از دستگاه،
  • ندیدن آموزش لازم توسط یک کارشناس
  • و نداشتن تناسب جسمی افراد با این وسایل بدون شک عوارضی را به دنبال خواهد داشت.

اگرچه شاید استفاده از این وسایل برای افرادی که جثه شان با دستگاه ها متناسب است وورزشکار هستند و قصد دارند سطوح آمادگی قبلی خود را حفظ کنند، مناسب باشد ولی برای استفاده عموم، باید روش استفاده صحیح از این وسایل و اصول گرم کردن، انعطاف پذیری و سرد کردن و نحوه تنفس صحیح حین تمرین های قدرتی آموزش داده شود.متاسفانه بیشتر این وسایل قابل تنظیم نیستند بنابراین ممکن است شخص پس از کار با آن ها دچار التهاب تاندونی، لیگامانی، عضلانی و مفصلی به علت وارد شدن نیروهای اضافی و در راستای غلط بر اعضا شود.

توصیه می شود برای استانداردسازی و ارگونومی این دستگاه ها به این نکته ها توجه شود:

دستگاه ها باید از طریق فونداسیون ریزی صحیح ثابت باشند.گوشه های تیز و لبه های آسیب رسان وجود نداشته باشد. حفاظ برای تسمه ها، کابل ها و وزنه ها نصب شود. اجزای دستگاه در برابر تغییرات شرایط محیطی مانند رطوبت و اختلاف دما، استحکام و قدرت تحمل بالایی داشته باشند. نصب شدن ضربه گیر در کف محوطه ای که دستگاه در آن نصب شده تا  از فشار وارده در زمان فرود جلوگیری شود. وجود صندلی های فلزی روی دستگاه هایی که فرد برای انجام حرکت های ورزشی مجبور  به نشستن روی آن ها است باعث می شود فشار وارده به ناحیه نشیمنگاه آسیب هایی را به دنبال داشته باشد، لذا توصیه می شود از روکش های مناسب برای صندلی ها استفاده شود. چیدمان نامناسب که توجه به آن بسیار مهم است زیرا در انجام حرکت های ورزشی باید نظم و ترتیبی در نحوه انجام حرکات وجود داشته باشد، از بالا به پایین یا از پایین به بالا.

گرچه استفاده از دستگاه ها در پارک ها قابل قبول است ولی رعایت استانداردهای علمی و فنی آن اهمیت بیشتری دارد. در صورت رعایت نکردن این استانداردهای فنی با توجه به اصول برنامه ورزشی سلامت محور، دستگاه های موجود در  پارک ها به تجدید نظر نیاز خواهند داشت. در غیر این صورت، استفاده از این دستگاه ها می تواند به خصوص برای سالمندان و افرادی با مشکلات جسمی خطرناک باشد. با این هزینه هایی که شهرداری برای رفاه و سلامت شهروندان انجام می دهد،لازم است از  نظرات کارشناسان استفاده شود تا شاهد رشد بیشتر سلامت و رفاه در جامعه باشیم. علاوه بر این، توصیه می کنم در پارک ها یک نفر کارشناس ورزشی در ساعت های مشخصی برای امر آموزش و نظارت حضور داشته باشد.

 

نویسنده: زینب بیدمشکی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.