فیبرومیالژیا

یکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷


فیبرومیالژی یک اختلال است که با درد گسترده عضلانی اسکلتی همراه با خستگی، اختلال خواب، حافظه و مسائل خلقی همراه است. محققان بر این باورند که فیبرومیالژیا احساسات دردناکی را با تأثیر بر شیوه عملکرد مغز شما در فرآیند درد، تقویت می کند.

 • علائم گاهی اوقات پس از یک ضایعه فیزیکی، جراحی، عفونت و یا استرس روانی قابل توجهی شروع می شود. در موارد دیگر، علائم به تدریج در طول زمان با هیچ رویداد منفرد ایجاد نمی شوند.
 • زنان بیشتر فیبرومیالژیا را نسبت به مردان دارند. بسیاری از افراد مبتلا به فیبرومیالژیا دارای سردردهای تنشی، اختلالات مفصل گیج گاهی فکی (TMJ)، سندرم روده تحریک پذیر، اضطراب و افسردگی هستند.
 • درمان قطعی برای فیبرومیالژیا وجود ندارد اما، انواع داروها می توانند به کنترل علائم کمک کنند. ورزش، آرامش و اقدامات کاهش استرس همچنین ممکن است کمک کند.

 

علائم


علائم فیبرومیالژی عبارتند از:

 • درد گسترده : درد مرتبط با فیبرومیالژیا اغلب به عنوان یک درد مبهم دائمی توصیف می شود که حداقل سه ماه طول کشیده باشد.این درد به طور گسترده در سرتاسر بدن در نظر گرفته می شودهم چنین درد در هر دو طرف بدن و بالا و پایین کمر شما رخ میدهد.
 • خستگی : افرادی که مبتلا به فیبرومیالژیا هستند اغلب خسته می شوند، حتی اگر مدت ها طول بکشد. این افراد بعضا در خواب هم احساس درد و خستگی دارند و بسیاری از بیماران مبتلا به فیبرومیالژیا دارای اختلالات دیگری در خواب: مانند سندرم پاهای بی قرار و آپنه خواب هستند.
 • مشکلات شناختی یک علامت که به طور معمول به عنوان "fibro fog" نامیده می شود، توانایی تمرکز، توجه و تمرکز روی وظایف ذهنی را مختل می کند.

 

فیبرومیالژی اغلب با سایر شرایط دردناک هم وجود دارد، مانند:

 • سندرم روده تحریک پذیر
 • میگرن و سایر انواع سردرد
 • سیستیت بینابینی یا سندرم مثانه دردناک
 • اختلالات مشترک تمپوروماندیبولار


علل


پزشکان نمی دانند که علت اصلی فیبرومیالژیا چیست، اما به احتمال زیاد شامل عوامل مختلفی است که با هم کار می کنند. این موارد ممکن است شامل:

 • ژنتیک :ژنتیک در بروز این بیماری بسیار دخیل است، چنان که فیبرومیالژی در بعضی خانواده ها بیشتر دیده می‌شود. و گاهی جهش های ژنتیکی سبب ساز این بیماری میشود . اما مطالعات در این زمینه هنوز ادامه دارد.
 • عفونت ها : به نظر می رسد بعضی از بیماری های عفونی سبب ساز بیماری فیبرومیالژیا میباشد و یا آن را تشدید مینماید .بسیاری از عوامل بیماری‌های عفونی مانند ویروس هپاتیت C یا B در ابتلا به فیبرومیالژی نقش دارد. حدود 10 درصد افراد مبتلا به فیبرومیالژی پیش از این دچار بیماری عفونی بوده‌اند.
 • آسیب فیزیکی یا عاطفی: گاهی اوقات فیبرومیالژیا ممکن است از یک آسیب جسمی مانند یک تصادف اتومبیل منجر شود. استرس روانشناختی نیز ممکن است باعث ایجاد این وضعیت شود.در بسیاری از موارد آسیبهای جسمانی مانند تصادف می‌تواند زمینه‌ساز فیبرومیالژی گردد. آسیبهای روحی و هیجانی مانند تجاوز جنسی، خشونت و... نیز در بعضی موارد تأثیرگذار است.
 •  ضعف در محور غدد هیپوتالاموس- هیپوفیز- فوق کلیه یا استرس: به نظر می‌رسد یک اتفاق بسیار شدید هیجانی مانند آزار و اذیت وحشتناک در دوران کودکی یا نوجوانی و سپس در سنین بزرگسالی بروز استرس شدید دیگری در فاصله سنی 30 تا 50 سال، احتمال ابتلا به سندورم فیبرومیالژی رادر فرد تشدید کند.
 • تضعیف آستانه ادراک درد: افراد مبتلا به فیبرومیالژی بیشتر از دیگران درد را احساس می‌کنند. به عبارت دیگر، سیستم عصبی به گونه‌ای غیر عادی به محرکهای بیرونی پاسخ می‌دهد، چنان که فشاری خفیف برای فرستادن پیام درد در این افراد کافی است. این حساسیت شدید نسبت به درد با عدم عملکرد بخشی از قسمتهای مغز و ناهنجاری در انتقال پیامهای عصبی مربوط است.
 • ناهنجاری‌های فیزیولوژیک سیستم عصبی: مطالعات بسیاری نشان می‌دهد که کاهش مقدار ناقلهای عصبی مانند سروتونین در افراد مبتلا به فیبرومیالژی وجود دارد. همچنین، ناهنجاری‌های هورمونی مربوط به هیپوفیز یا تالاموس نیز در بعضی بیماران تشخیص داده می‌شود. البته هیچ یک از این موارد به تنهایی برای تشخیص دقیق بیماری کافی نیست.
 •  عوامل بیولوژیک: برخی از اختلالات متابولیک حساسیت نسبت به درد را افزایش می‌دهد. ارتباط با استرس، اضطراب و افسردگی نیز شناخته شده است.
 • کمبود خواب : کمبود مزمن خواب مطلوب نیز در بروز این بیماری نقش دارد. خواب نامطلوب، نه تنها علامتی از بیماری است، بلکه علت فیبرومیالژی نیز محسوب می‌شود.

چرا صدمه می بیند؟
محققان معتقدند تحریک عصبی تکرار شده باعث می شودعملکرد مغز افراد مبتلا به فیبرومیالژیا تغییر کند. این تغییر شامل افزایش غیر طبیعی در سطوح خاصی از مواد شیمیایی در مغز است که سیگنال درد (انتقال دهنده های عصبی) را نشان می دهد. علاوه بر این، گیرندههای درد مغز به نظر میرسد که نوعی حافظهی درد را ایجاد کرده و حساسیت بیشتری داشته باشند، به این معنی که آنها میتوانند به سیگنالهای درد پاسخ دهند.

عوامل خطر


عوامل خطر فیبرومیالژیا عبارتند از:

 • جنسیت : فیبرومیالژیا بیشتر در زنان تشخیص داده شده است نسبت به مردان.
 • سابقه خانوادگی: اگر فردی از اعضای خانواده شما دچار این بیماری شده باشد ،احتمال بروز این بیماری در شما بیشتر است .
 • اختلالات دیگر مانند: در افرادی که دچار بیماری هایی چون  استئوآرتریت، آرتریت روماتوئید یا لوپوس ، هستند امکان فیبرومیالژیا بیشتر است .


عوارض جانبی


درد و کمبود خواب مرتبط با فیبرومیالژیا می تواند با توانایی شما در انجام کار در خانه یا محل کار مواجه شود. نا امیدی در برخورد با یک وضعیت غالبا سوء تفاهم نیز می تواند موجب افسردگی و اضطراب مرتبط با سلامتی شود.

تشخیص


در گذشته، پزشکان 18 نقطه خاص در بدن فرد را بررسی می کردند تا ببینند که چقدر از آنها به شدت فشرده شده دردناک است. دستورالعمل های جدید نیازی به این آزمون ن. در عوض، تشخیص فیبرومیالژیا را می توان در صورتی انجام داد که فرد بیش از سه ماه در معرض درد شدید قرار داشته باشد و بدون هیچ گونه بیماری پایه ای که می تواند درد ایجاد کند.

آزمایش خون
در حالی که آزمایش آزمایشگاهی برای تأیید تشخیص فیبرومیالژیا وجود ندارد، پزشک ممکن است بخواهد شرایط دیگری را که ممکن است علائم مشابهی داشته باشد، رد کند. آزمایش خون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • شمارش کامل خون
 • سرعت رسوب گلبول قرمز
 • تست پپتید سیترولین سیکل
 • عامل روماتوئید
 • تست عملکرد تیروئید

درمان

به طور کلی، درمان های فیبرومیالژیا شامل دارو و مراقبت از خود است. تاکید بر کاهش علائم و بهبود سلامت عمومی است. هیچ یک درمان برای تمام علائم کار نمی کند.

داروها


داروها می توانند به کاهش درد فیبرومیالژیا و بهبود خواب کمک کنند. انتخاب های رایج عبارتند از:

 • مسکن ها:داروهای ضد درد مانند استامینوفن (Tylenol، دیگران)، ایبوپروفن (Advil، Motrin IB، دیگران) یا ناپروکسن سدیم (Aleve، others) ممکن است مفید باشد. پزشک شما ممکن است یک داروی ضد درد تجویز شود مانند ترامادول (Ultram). مواد مخدر توصیه نمی شود، زیرا آنها می توانند به وابستگی منجر شوند و حتی ممکن است درد را در طول زمان نیز بدتر کنند.
 • داروهای ضد افسردگی :دلوکسیتین (سیمبلتا) و میلن سایپران (Savella)ممکن است به کاهش درد و خستگی مرتبط با فیبرهای مایکوپی کمک کند. پزشک شما ممکن است آمیتریپتییلین یا سیکلوئنزاپرین آرامبخش عضلانی را برای کمک به بهبود خواب تجویز کند.
 • داروهای ضد تشنج :داروهای طراحی شده برای درمان صرع اغلب در کاهش نوع خاصی از درد مفید هستند. گاباپنتین (Neurontin) گاهی در کاهش علائم فیبرومیالژیا مفید است، در حالی که پرگابالین (Lyrica) اولین داروی مورد تایید اداره غذا و داروی آمریکا برای درمان فیبرومیالژیا بود.

درمان
انواع درمان های مختلف می تواند به کاهش اثر فیبرومیالژیا بر روی بدن و زندگی شما کمک کند. مثالها عبارتند از:

 • فیزیوتراپی: یک درمانگر فیزیکی می تواند تمریناتی را انجام دهد که قدرت، انعطاف پذیری و استقامت شما را بهبود می بخشد.آبدرمانی و تمرین در آب میتواند مفید باشد.
 • مگنت تراپی:این روش درمانی می تواند باعث تسریع فرآیند بهبود طبیعی بدن شده و کاهش درد را به صورت طبیعی برای بیمار به همراه داشته باشد. در مگنت تراپی از انرژی مغناطیسی روی نواحی مختلف پوست یااطراف آن، برای بهتر شدن شرایط مربوط به بیماری و مانند درد استفاده می گردد.
 • کار درمانی: یک درمانگر شغلی می تواند به شما کمک کند تنظیمات خود را در منطقه کاری خود انجام دهید و یا اینکه کارهایی را انجام دهید که باعث کاهش استرس در بدن شما می شود.
 • مشاوره:صحبت کردن با مشاور می تواند به تقویت اعتقادات خود به توانایی های خود کمک کند و به استراتژی هایی برای مقابله با موقعیت های استرس زا آموزش دهد.

تغییر سبک زندگی و درمان خانگی:

مصرف دارو به تنهایی نمی‌تواند کیفیت زندگی افراد مبتلا به فیبرومیالژی را بهبود بخشد. از همین رو اقدامهای دیگری برای کسب آرامش و کنترل استرس و درد مورد توجه است.مراقبت از خود در مدیریت فیبرومیالژیا بسیار حیاتی است.این مراقبت شامل: مراقبت های روحی و جسمی و تغییر سبک زندگی میشود .

کاهش استرس: روشهای مدیریت استرس و درد مانند ریلکسیشن و موسیقی درمانی نیز در روند بهبود بیماری مؤثر هستند. در واقع این تمرینات به فرد اجازه می‌دهد تا با درد و خستگی بهتر کنار بیاید.برنامه ای برای جلوگیری یا محدود کردن بیش فعالی و استرس عاطفی ایجاد کنید. هر روز خود را به آرامش بگذارید. اما سعی نکنید که روال روتین زندگی خود را تغییر دهید . افرادی که از کار خود رها می شوند یا تمام فعالیت ها را رها می کنند، نسبت به افرادی که درگیر کار و سرگرمی هستند بیشتر مستعد به درگیر شدن این درد ها هستند ،شما میتوانیداز تکنیک های مدیریت استرس، مانند تمرینات تنفس عمیق یا مدیتیشن استفاده کنید.
خواب مناسب: از آنجا که خستگی یکی از ویژگی های اصلی فیبرومیالژیا است، داشتن خواب کافی ضروری است. علاوه بر اختصاص زمان کافی برای خواب، عادات خواب خوب را تمرین کنید.
به طور منظم تمرین کن. در ابتدا ورزش ممکن است درد شما را افزایش دهد. اما انجام آن به تدریج و به طور مرتب اغلب علائم را کاهش می دهد. تمرینات مناسب می تواند شامل پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و ایروبیک آب باشد. یک درمانگر فیزیکی میتواند به شما کمک کند یک برنامه تمرین خانگی را توسعه دهید. کشش، تمرینات خوب و آرامش نیز مفید هستند.

تمرینات ورزشی نیز جزو اصول روشهای درمان است. ورزش به بدن کمک می‌کند تا آندروفین؛ هورمون نشاط و شادی را تولید کند و به تسکین درد کمک شود. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهد که ورزشهای هوازی علایم فیبرومیالژی را کاهش می‌دهد و خواب و توانایی‌های جسمی را بهبود می‌بخشدهمچنین تأیید شده که وضعیت نامطلوب جسمانی در بروز خستگی و اضطراب تأثیر دارد. بسیار مهم است تا به تدریج و با یک برنامه متناسب ورزش را در برنامه روزانه گنجاند.

در موارد دردهای شدید، شنای گرم همراه یا بدون تمرینات ماهیچه‌ای می‌تواند به تسکین سریع کمک کند.

- رعایت برنامه غذایی متعادل تحت نظر متخصص

- تغذیه سرشار از آتی اکسیدانها (میوه‌ها، سبزیجات، چای سبز) و امگا 3

- اجتناب از مصرف محرکها مانند چای، قهوه و نوشابه‌های گازدار در شب (به دلیل اختلال در خواب)

- در حد امکان مصرف خوراکی‌های طبیعی 

حفظ یک شیوه زندگی سالم خوردن غذاهای سالم مصرف کافئین خود را محدود کنید. کاری انجام دهید که هر روز لذت بخش و لذت بخش پیدا کنید.

طب جایگزین


درمان های مکمل و جایگزین برای کنترل درد و استرس جدید نیستند. بعضی از آنها مانند مدیتیشن و یوگا برای هزاران سال تمرین کرده اند. اما استفاده از آنها در سال های اخیر محبوب تر شده است، به خصوص در افرادی که بیماری های مزمن دارند مانند فیبرومیالژیا.

تعدادی از این درمانها به راحتی باعث کاهش استرس و کاهش درد می شوند و بعضی از آنها در طب مکمل و جایگزین پذیرفته می شوند. اما بسیاری از اقدامات غیرقابل قبول باقی ماند زیرا آنها به اندازه کافی مورد مطالعه قرار نگرفته اند.

طب سوزنی

طب سوزنی یک سیستم پزشکی چینی مبتنی بر بازگرداندن نیروهای طبیعی تعادل زندگی است با قرار دادن سوزن های بسیار خوب از طریق پوست به عمق های مختلف. با توجه به نظریه های غربی طب سوزنی، سوزن باعث ایجاد چاقی می شود

منبع: www.mayoclinic.org
نویسنده: مترجم: زینب بیدمشکی
برچسب‌ها:
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.