شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷

زانودرد مشکلی است که این روزها به سراغ همه افراد می آید، شما در هر سنی که باشید، احتمال اینکه دچار این درد شوید زیاد است. دلیل این موضوع سبک زندگی اشتباه ماست. عدم تحرک و تغذیه نامناسب ،اضافه وزن و عدم استفاده از سرویس فرنگی به مدت طولانی چهار زانو نشستن و ... از جمله مشکلاتی هستند که با آن رو به رو هستیم .

آرتروز زانو رایج ترین نوع آرتروز به شمار می رود و در حقیقت تخریب و فرسایش مزمن غضروف مفصلی اطراف زانو است. این بیماری عموما افراد بالای 45 سال را هدف قرار می دهد، با این همه در هر سنی احتمال ابتلا به آرتروز زانو وجود دارد. غضروف مفصلی غلافیروی استخوان های مفصل زانو (پشت کشک زانو، پایین استخوان ران و بالای استخوان درشت نی) را می پوشاند.آرتروز زانو یکی از شایع ترین علل بروز دردهای مفصل زانو می باشد .

علت آرتروز زانو چیست ؟

با افزایش سن،به علت افزایش فشارهای وارده بر مفصل و نیز از دست رفتن مقادیر زیادی از مواد معدنی و کلسیم در بدن،مفاصل به سوی تخریب شدن پیش میروند.این تخریب شدن عبارتست از کم شدن فاصلۀ مفصلی و ساییده شدن سطوح مفصل به هم دیگر.در این روند،عضلات اطراف نیز دچار اسپاسم و نقاط ماشه ای میشوند.همچنین در تاندونها و رباطهای اطراف نیز حالت کلسیفیکیشن یا استخوان سازی نا به جا رخ میدهد. در فیلم آرتروز زانو ،به تفصیل میتوان این روند را مشاهده کرد.حال بعد از اینکه این تغییرات در مفاصل به وجود آمد،علایم آرتروز در مفصلی بروز میکند که تحت بیشترین فشار است. به طور مثال اکثر افراد در جامعه،به آرتروز زانو دچار میشوند.با درمان نکردن زانو،علایم به سمت مفاصل بالاتر مثل کمر پیش رفته و باعث ایجاد درد و تغییر شکل نیز در آن ناحیه میشود.


انواع آرتروز زانو

 

  • آرتروز در اثر فشار زیاد و تخریب غضروف مفصلی با افزایش سن ، 
  • آرتروز پس از صدمات و ضربات مستقیم به زانو 
  •  آرتروز متعاقب آرتریت روماتوئید

در مراحل اولیه آرتروز فعالیت های شدید مثل پریدن و یا فعالیت های ورزشی شدید برای بیمار دردناک است و درمان هایی همانند کاهش وزن ، تقویت عضلات ، کاهش فعالیت و استراحت می توانند موجب بهبودی بیمار شوند. با پیشرفت آرتروز درد در حین بالا و پایین رفتن از پله ، و سایر فعالیت های روزمره رخ دهد. در این مرحله درمان هایی همانند داروهای ضد درد و التهاب ،فیزیوتراپی و تزریق داروهای ضد التهاب در مفصل می تواند به بیمار کمک کند. در صورتی که آرتروز زانو پیشرفت زیادی داشته باشد ، تنها راه درمان جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.در این مقاله شما را با انواع روش های درمانی بدون جراحی آرتروز زانو آشنا خواهیم کرد .

آرتروز زانو چگونه اتفاق میافتد؟


این غضروف در زمان بروز آرتروز زانو دستخوش تغییراتی تدریجی می شود: خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد، به مرور سخت و سفت می شود، ترک بر می دارد و حین انجام فعالیت یا در اثر ضربه راحت تر از پیش آسیب می بیند و فرسوده می شود. بنابراین چون استخوان ها نمی توانند به سهولت روی غضروف ناهموار حرکت کنند. استخوان تحریک می شود و باعث زانو درد می گردد. سر استخوان های درگیر ضخیم می شود و خارهای استخوانی شکل می گیرند. همچنین ممکن است قطعه های کوچکی از غضروف شکسته شده پیرامون ناحیه داخلی زانو شناور باشند.

در غضروف بیش از نیمی از مبتلایان به آرتروز مفصل زانو رسوب های مواد معدنی نیز وجود دارد. به علاوه غلظت مایع مفصلی نیز تغییر می کند. رقیق تر می شود و چسبناکی اش کاهش می یابد. در نتیجه میزان خاصیت حافظت کنندگی و روان کنندگی حرکتی اش رو به کاستی می گذارد و در نتیجه به تدریج درد زانو شروع می شود و شما باید به پزشک مراجعه کنید تا بهترین روش درمان آرتروز زانو را برایتان تجویز نماید.

انواع آرتروز زانو و درمان آن


آرتروز زانو یکی از شایع ترین علل بروز دردهای مفصل زانو می باشد . انواع آرتروز زانو شامل آرتروز در اثر فشار زیاد و تخریب غضروف مفصلی با افزایش سن ، آرتروز پس از صدمات و ضربات مستقیم به زانو و آرتروز متعاقب آرتریت روماتوئید می باشد. در مراحل اولیه آرتروز فعالیت های شدید مثل پریدن و یا فعالیت های ورزشی شدید برای بیمار دردناک است و درمان هایی همانند کاهش وزن ، تقویت عضلات ، کاهش فعالیت و استراحت می توانند موجب بهبودی بیمار شوند. با پیشرفت آرتروز درد در حین بالا و پایین رفتن از پله ، و سایر فعالیت های روزمره رخ دهد. در این مرحله درمان هایی همانند داروهای ضد درد و التهاب ،فیزیوتراپی و تزریق داروهای ضد التهاب در مفصل می تواند به بیمار کمک کند. در صورتی که آرتروز زانو پیشرفت زیادی داشته باشد ، تنها راه درمان جراحی تعویض مفصل زانو می باشد.

راه درمان آرتروز شدید زانو

 

هنگامیکه روند آرتروز در بدن آغاز میشود،کم کم سطوح مفاصل دچار ساییدگی و تخریب شده و علایم آرتروز مثل التهاب،درد و در موارد شدیدتر،تغییر شکل استخوانی ایجاد میگردد.در افراد مختلف با توجه به میزان فشار وارده بر روی مفصل،میزان آسیب متفاوت است. یکی از علایم تعیین کننده میزان فشار،وزن بدن است که این مورد اضافه وزن بیشتر در بانوانی که در دورۀ یائسگی به سر می برند بروز میکند. زمانی که آرتروزشدید مفاصل زانو اتفاق می افتد، علاوه بر درد و التهاب تغییر شکل را نیز در مفصل داریم.زانوها در این حالت به صورت پرانتزی درآمده و هرچه این فشار تداوم یابد این تغییر حالت بیشتر شده و در شرایط مزمن،تنها راه درمان آرتروز شدید مفاصل زانو، تنها تعویض مفصل است. البته این اقدام بهتر است تا قبل سن ۶۰ سالگی انجام نگیرد.زیرا بعد از ۶۰ سالگی،تحرک کلی فرد کم میشود.

درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی و لیزر تراپی:درمان آرتروز زانو با فیزیوتراپی با اهداف خاصی از جمله:

  •  کاهش درد و التهاب مفصل زانو و
  • تقویت عضلات حمایت کننده زانو
  • کسب دامنه حرکتی کامل زانو
  • به دست آوردن قدرت و انعطاف پذیری عضلات اطراف مفصل
  • افزایش ثبات مفصل زانو انجام می شود.

درمان های فیزیوتراپی برای آرتروز زانو شامل استفاده از جمله اولتراسوند به منظور افزایش انعطاف پذیری بافت ها ، استفاده از لیزرهای پرتوان و کم توان به منظور ترمیم بافت و کاهش درد و التهاب ، مگنت درمانی به منظور ترمیم بافت ،استفاده از تکنیک های درمان دستی به منظور بهبود انعطاف پذیری بافت و بهبود حرکت در مفصل زانو ، تمرین درمانی هدفمند به منظور تقویت عضلات ضعیف و کشش عضلات کوتاه و ایجاد قدرت ، حرکت و ثبات در مفصل زانو می باشد.

درمان آرتروز زانو با ورزش

ورزش درمانی به جهت تقویت و حمایت عضلات زانو حمایت کننده مفصل زانو بسیار مفید میباشد،یکی از بهترین و موثرترین راههای درمان آرتروز زانو ورزش می باشد. ورزش می تواند موجب ثبات مفصل زانو شود .
برای ورزش درمانی ابتدا باید از پزشک خود مشورت بگیرید چرا که انجام نادرست ورزش ها میتواند آسیب به شدت بیشتری را به مفصل زانو وارد نماید .به طور کلی شنا کردن، ایروبیک آبی و دیگر فعالیت های مربوط به آب می توانند بدون شدت بالا انعطاف و قدرت را بالا ببرند،ورزش در آب می تواند درد را کاهش دهد و عملکرد فیزیکی را در افرادی که مبتلا به آرتروز اندام تحتانی هستند بهبود بدهد.ههم چنین تمرین تای چی روشی است که می توانید با کمترین فشار عضلات اطراف مفصل ها را قوی کنید و دامنه حرکاتتان را افزایش دهید. ورزش با کاهش وزن و تقویت عضلات ، فشار اضافی را از روی مفصل زانو بر می دارد و احتمال بروز آرتروز زانو را کاهش می دهد  یکی دیگر از درمان های آرتروز زانو، می توان یوگا را نام برد . یوگا با توجه به تاکیدی که در افزایش انعطاف پذیری عضلات دارد می تواند در درمان آرتروز زانو موثر و مفید باشد. سایر ورزش هایی که می توانند در درمان آرتروز زانو موثر باشند دوچرخه ، تمرینات تقویتی و فیزیوتراپی زانو ، شنا و پیاده روی می باشند.

شما میتوانید با کلیک بر روی لینک زیر ورزش های مفید زانو را مشاهده نمایید.
ورزش زانو

 

درمان آرتروز زانو با دارو 

 


 

نویسنده: زینب بیدمشکی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.