بیماری تنیس البو(درد در ناحیه آرنج):

چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷

یکی از رایج ترین علت درد آرنج, بیماری آرنج تنیس بازان است. تنیس البو یا آرنج تنیس بازان‌ و گلف بازان بیماری است که به دلیل التهاب تاندون‌های واقع در برجستگی استخوانی سطح پشت آرنج (لترال اپی‌کوندیل) به وجود می‌آید؛ تکرار حرکت‌های خاص مچ دست نیز در بروز آن بی‌تأثیر نیست. البته تنها تنیس بازان به این بیماری مبتلا نمی‌شوند و هر فردی که به تاندون‌های ساعدش فشار زیادی وارد شود، در معرض ابتلا به تنیس البو قرار دارد و باید تحت درمان درد آرنج تنیس البو قرار بگیرد.

معمولا تنیس البو منجربه مشکلات جدی نمی شود. اگر این وضعیت ادامه پیدا کند ودرمانی برای آن اتخاذ نشود، ممکن است فرد دچار کاهش حرکت یا افت عملکرد آرنج و ساعد گردد. 

علائم بیماری تنیس البو:

مهمترین علامت بیماری آرنج گلف بازان درد بر روی برجستگی اپی کندیل داخلی آرنج است. این درد به قسمت داخلی ساعد هم انتشار پیدا میکند. خم کردن مچ دست و فشردن اجسام در دست شدت درد را افزایش میدهد. در بیماری آرنج گلف بازان قدرت مشت کردن دست کم میشود.
تشخیص بیماری آرنج گلف بازان بیشتر با معاینه ای است که پزشک از بیمار به عمل میاورد. گاهی اوقات علائم سندروم تونل کوبیتال بسیار شبیه به بیماری آرنج گلف بازان میشود. پزشک معالج برای افتراق بین این دو بیماری ممکن است از تست الکترودیاگنوستیک یا نوار عصبی استفاده کند. گاهی اوقات استفاده از ام آر آی و در بعضی موارد سونوگرافی برای تشخیص بیماری آرنج گلف بازان لازم است.

علت بیماری تنیس البو 

مهمترین علت بیماری تنیس البو استفاده بیش از حد از عضلات خم کننده مچ دست و کشش بیش از حد به تاندون آن است. انجام بعضی حرکات ورزشی یا حرکاتی که در حین کار خاصی انجام میشوند، موجب کشیده شدن بیش از حد تاندون میشود. فعالیت هایی مانند بیل زدن، چکش زدن و باغبانی میتوانند بیماری آرنج تنیس بازان  را ایجاد کنند. گاهی اوقات بیماری آرنج تنیسبازان در ورزش شنا دیده میشود.

در بعضی افراد در تاندون مشترک عضلات خم کننده یا فلکسور مچ دست و در محلی که به برجستگی اپی کندیل داخلی آرنج میچسبند بر اثر کشش های زیاد آسیب و بدنبال آن التهاب ایجاد میشود. این التهاب بر اثر فعالیت دسته ای از سلول های ایمنی بدن ( که به آنها سلول های التهابی میگویند) بوجود میاید. این سلول ها به محل آسیب تاندون میروند تا آنرا ترمیم کنند.

با این حال در بیماری آرنج تنیس بازان در اکثر اوقات التهابی وجود ندارد و مشکل اصلی اختلال در پروتئین کلاژن سازنده تاندون است. به این وضعیت تاندینوز Tendinosis میگویند. در این وضعیت در داخل تاندون ها سلول های فیبروبلاست ایجاد شده و رشته های کلاژن امتداد هماهنگ خود را از دست داده و تکه تکه میشوند. بتدریج بجای رشته های قوی کلاژن، بافت دیگری جایگزین شده که قدرت آن را ندارد ولی تاندون را کلفت تر میکند.

درمان تنیس البو


درمان این عارضه بیشتر به دوره بیماری و درمان‌های قبل بستگی دارد. بیمار برای بهبود کامل به استراحت و عدم انجام فعالیت‌هایی که موجب تشدید بیماری می‌شوند نیاز خواهد داشت. این کار موجب بهبود تاندون‌ها می‌شود. طبق تحقیقات به عمل آمده بیماری تنیس البو در بیشتر بیماران ظرف حداکثر 1 سال کاملا بهبود می‌یابد.

1)استراحت


استراحت تاندون و آرنج نکته‌ای است که بسیار تاکید شده‌ است. اگر بیماری ناشی از نوع فعالیت شغلی باشد بهتر است بیمار با تعویض شغل خود امکان استراحت آرنج را فراهم نماید. بلند کردن اجسام در حالی که کف دست به سمت بالا است موجب می‌شود فشار کمتری به عضلات آسیب دیده وارد شود. اگر بیمار مجبور به انجام برخی فعالیت‌ها می‌باشد بهتر است به‌طور منظم به بازوی خود استراحت بدهد تا بیماری بهبود یابد.

2)گرما و سرما درمانی


قراردادن کمپرس یخ و یا کیسه آب گرم روی آرج آسیب دیده موجب کاهش درد می‌شود. توصیه می‌شود جهت پیشگیری از آسیب پوست ناحیه درمان، کیسه آب سرد و گرم را مستقیما روی پوست قرار ندهید.

3)بریس


شاید بیماران بخواهند به منظور کاهش کشیدگی تاندون،‌ اطراف ساعد را با بریس، اسپلینت و یا باندکشی بپوشانند. برخی از مطالعات حاکی از آن است که پوشیدن یکی از موارد مذکور کمک می‌کند تا بیمار بتواند فعالیت‌های روزمره خود را برای چند هفته انجام دهد. با وجود این‌که استفاده از هر یک از اقلام بدون خطر است اما هیچ مدرکی برای تاثیرگذاری آن‌ها وجود ندارد. توصیه می‌شود آرنج‌ بند، اسپیلنت و یا باندکشی را طبق دستورالعمل استفاده کنید و در صورت نیاز به مشاروه به متخصص فیزیوتراپی یا پزشک مراجعه نمایید.

4)دارو


اگر بیمار به مسکن نیاز داشته باشد می‌تواند داروهایی نظیر پاراستامول و یا ایبوپروفن را بدون نسخه از داروخانه‌ها تهیه نماید. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی معروف به NSAIDS نظیر ایبوپروفن به صورت ژل و کرم موجود هستند. این داروها را می‌توان روی پوست استع مال و یا به صورت قرص خوراکی مصرف نمود. در صورت مصرف ژل یا کرم حاوی کتوپروفن توصیه می‌شود به مدت 2 هفته از تماس نور خورشید با پوست دست خودداری کرد. بهتر است قبل از مصرف هر دارویی بوروشور اطلاعاتی داخل جعبه را به دقت مطالعه نمایید.

5)تزریق استروئید


عدم بهبود، بازگشت و یا تشدید علائم بیماری باعث می‌شود پزشک تزریق مفصلی استروئید را تجویز نماید. استروئید هورمونی است که به ناحیه آسیب دیده بازو ترزیق می‌شود. تزریق استروئید در بسیاری از افراد ابتدا موجب تسکین درد می‌شود ولی بعد از مدتی اثر خود را از دست می‌دهد.

6)ماساژ


ماساژ عمیق عضلات ساعد (بهبود جریا خون) همراه با اصطکاک درمانی تاندون (کاهش چربی بافت اسکار) اغلب تاثیر چشمگیری در درمان بیماری تنیس البو دارد. بهتر است درمان را با اصطکاک تاندون شروع و سپس به سراغ ماساژ برویم. اگر بیمار نسبت به ناحیه درمان حساس باشد بهتر است ماساژ را به صورت تناوبی انجام داد.

7)فیزیوتراپی


فیزیوتراپیست به متخصص سلامت گفته می‌شود که توانایی لازم جهت حفظ و بهبود دامنه حرکات بدن را دارد. متخصص فیزیوتراپی جهت کاهش درد ممکن است از تکنیک‌های مختلف ماساژ استفاده نماید. شاید فیزیوتراپی تنیس البو خیلی سریع تاثیر نگذارد اما معمولا موجب تسکین درازمدت می‌شود.

8)شاک ویو تراپی


برخی بیماران ممکن است به شاک ویو تراپی نیاز داشته باشند. در روش شاک ویو تنیس البو، امواج انرژی بالای حاصل از شوک با گذشتن از پوست ناحیه آسیب دیده به کاهش درد آرنج تنیس بازها کمک می‌کند.

9)الکترو تراپی


گاهی درمان تنیس البو از طریق تحریک الکتریکی عصبی پوست یا به عبارتی الکتروتراپی صورت می‌گیرد. الکتروتراپی نوعی درمان است که از طریق جریان الکتریکی خفیف انجام می‌شود. با روشن شدن دستگاه، پالس‌های الکتریکی کوچک به پوست ناحیه آسیب دیده منتقل می‌شود. در طول درمان بیمار احساس نیشگون و یا سوزش خفیفی خواهد کرد. امواج الکتریکی با کاهش ارسال سیگنال‌های درد به سمت نخاع و مغز به تسکین درد و تنش عضلات کمک شایانی می‌کنند. از دیگر مزایای امواج الکتریکی می‌توان به تحریک تولید اندورفین‌ها (مسکن‌های طبیعی بدن) اشاره کرد.

10)تزریق پی آر پی


پی آرپی نوعی روش درمانی است که شامل گرفتن خون بیمار و تزریق پلاسما و پلاکت از خون بیمار به آرنج آسیب دیده می‌باشد. این درمان به تزریق پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) معروف است.

11)ورزش


انجام آرام برخی حرکات ورزشی بدون هیچ آسیبی می‌توانند به تدریج قدرت عضلات را افزایش دهند. بهتر است نحوه انجام صحیح حرکات ورزشی مناسب بیماری تنیس البو را از پزشک و یا متخصص فزیوتراپی بپرسید.


حرکات ورشی آرنج تنیس بازان 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12)جراحی


بیماری تنیس البو معمولا با انجام مواردی که تاکنون ذکر کردیم بهبود می‌یابند. اگر بعد از 6 ماه تا 2 سال علائم این عارضه بهبود نیافت پزشک ممکن است جراحی را به بیمار خود پیشنهاد دهد. هدف از جراحی ترمیم و یا بهبود قسمت آسیب دیده تاندون می‌باشد.
 

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.