درمان غیر جراحی دیسک کمر

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷

درمان دیسک با روش‌های بدون جراحی

درمان دیسک کمر

در گذشته به افرادی که دچار دیسک کمر شده بودند توصیه میشد یک الی دو هفته در رختخواب استراحت مطلق داشته باشند اما این روش دیگرمنسوخ شده است  امروزه روش درمان کاملا متفاوت است. نگه داشتن فرد در وضعیت فعال اغلب به شدت توصیه می شود زیرا استراحت  در زمان طولانی مدت می تواند عضلات و استخوان ها را ضعیف تر کند، که در نتیجه باعث مشکلات دیگری می شود.

تحقیقات نشان داده است که ادامه فعالیت و تحرک به جای استراحت در رختخواب برای شما بهتر است بنابراین ایده خوبی است که سعی کنید فعالیت های روزانه خود را به همان اندازه که درد اجازه می دهد، انجام دهید. همچنین ثابت شده است که ورزش به طور موثر می تواند جلوگیری از بازگشت درد را داشته باشد .
پزشک متخصص با توجه به برخی عوامل از جمله سن بیمار، سوابق پزشکی بیمار، شدت و علت کمر درد ، روند پیشرفت بیماری اقدام به اتخاذ استراتژی هایی جهت بهبود کمر درد می نماید.آنچه مسلم است این موضوع است که تمام کمر دردها و دردهای ناحیه ستون فقرات دیسک نیست و با استفاده از یک روش درمان نمی شود.قبل از هر چیز لازم است معاینات لازم توسط پزشک متخصص صورت پذیر تا مشخص شود که علت درد چه بوده و در صورت وجود علت اسکلتی و عضلانی در درد کمر یا دیسک کمر، درمانهای بدون جراحی  آن در پیش گرفته شود.

بهترین درمان دیسک کمر درمانی است که بتواند بیماران را با کمترین عوارض و کمترین ناتوانی و در زودترین زمان و البته با کمترین هزینه به زندگی خود بازگرداند. مرکز جامع توانبخشی آرمان با استفاده از کادر پزشکی و درمانی مجرب ودانش آموخته داخل و خارج کشور با انجام ماهرانه تکنیک های درمان دستی(مانیپولاسیون)،فیزیوتراپی،لیزر درمانی پرتوان ،مگنت تراپی و استفاده از تکنیک ها و دستگاه های کشش موجب رضایت مندی درصد بالایی از مراجعین خود درکلینیک آرمان شده است.

 

روشهای درمان بدون جراحی


درمان خانگی دیسک کمر


پیاده روی


برای افرادی که مبتلا به بیرون زدگی  دیسک کمر می باشند بهتر است هر دو تا سه ساعت یک مرتبه برای 10 تا 20 دقیقه روی سطح هموار پیاده روی کنید. راه رفتن خود را تنها تا زمانی که احساس  دردکمر نداشته باشید ادامه دهید. 

ملاحظات:

از پیمودن مسافتهای طولانی که منجر به بروز  کمردرد در افراد مبتلا به  دیسک کمر می شود پرهیز نمایید.

از پیاده روی بر روی سطوح  که دارای شیب وچاله و پله  باشد اجتناب نمایید

استفاده از کمپرس های سرد و گرم

کمپرس گرم


گرما باعث افزایش جریان خون و نیز اکسیژن رسانی به سلول ها  می شود بنابراین برای درمان بیرون زدگی دیسک استفاده از گرما به منظور کاهش گرفتگی عضلانی و نقاط درد ناشی از فتق دیسک کمر توصیه می شود. 

شما میتوانید با استفاده از حوله های گرم شده، کیسه آب گرم و نیز سایر گرما درمانی ها برای مراحل ابتدایی درمان در منزل به منظور التیام درداستفاده نمایید.

کمپرس سرد

کمپرس یخ می تواند باعث کاهش التهابات ناشی از بیرون زدگی دیسک در اطراف عصب های ستون فقرات دیسک بیرون زده باشد.

استفاده از قالبهای یخ درون کیسه فیریزر و یا بسته های ژل یخ در درمان خانگی و بدون جراحی دیسک کمر موثر است.

ملاحظات :

از قرار دادن مستقیم یخ بر روی بدن اجتناب نمایید.

تجویز دارو


داروی کمر درد بیشتر داروهای ضد التهاب، مسکن و شل کننده های عضلانی میباشد. استفاده از داروی دیسک کمر با دوز مناسب و به میزان مناسب تحت نظر متخصص طب فیزیکی جهت بهبود علائم درد دیسک کمر توصیه می شود. قسمت دیگری از درمان را شامل می شود، بیمار باید آموزش ببیند که دارو را به شکل موثر و در مدت مناسب حتی اگر درد و علایم ندارد مصرف کند. گاهی متاسفانه بیماران فقط داروی مانند دیکلوفناک را به عنوان مسکن و بدون توجه به دوز ضد التهابی ان مصرف می کنند و بعد که درد کمی ساکت شد همان فعالیت اشتباه را در مدت کوتاهی انجام می دهند تا مجددا درد ظاهر شود و بیمار مجددا علائم پارگی دیسک کمر را تجربه کند. بنابراین از قطع دارو بدون تجویز پزشک به شدت پرهیز نمایید.

استفاده از فیزیوتراپی 


طب فیزیکی و توانبخشی و نیز فیزیوتراپی در بهبود دیسک کمر بسیار موثر است. احتمال دارد در حین معالجه و درمان بدون جراحی دیسک کمر پزشک معالج جلساتی از فیزیوتراپی برای بیمار در نظر بگیرد.پس از معرفی بیمار برای درمان دیسک کمر بدون جراحی به فیزیوتراپی، فیزیوتراپ بر اساس دستورات پزشک معالج، برنامه خاص درمان دیسک کمر را برای بیمار آغاز می نماید. در این برنامه درمانی، اهداف درمان و شرایط کنونی بیمار تحت معالجه نیز در نظر گرفته می شود. در اساس افزایش آمادگی جسمی فرد آسیب دیده و نیازهای وی، برنامه درمانی نیز تغییر می یابد.درمان دیسک کمر با استفاده از امواج مادون قرمز و نور، روند بهبودی بدن را تحریک کرده و تسریع می نماید. منبع نوری باعث نفوذ انرژی نورانی به عمق پوست شده و افزایش جریان خون را سبب می شود که این عمل از آن جهت در درمان غیر جراحی دیسک کمر مفید است که باعث بازگشت عملکرد طبیعی سلولهای بدن می شود.

دکتر هادی شجاعی متخصص طب فیزیکی و توانبخشی استفاده از لیزر را برای اولین بار در ایران برای درمان بدون جراحی بیماری های ستون فقرات استفاده نمودند و موجب افتخار است که در بخش فیزیوتراپی مرکز جامع توانبخشی آرمان با بهره مندی از کادر مجرب و هم چنین استفاده از دستگاههای پیشرفته پزشکی توانسته ایم رضایت بیماران را جلب نماییم.

برنامه فیزیوتراپی به منظور درمان غیر جراحی دیسک کمر احتمالا یک یا تمامی درمانهای زیر را در بر می گیرد:

درمان فعال 
در این مرحله از بیمار خواسته می شود که تمرینات درمانی خاصی جهت افزایش انعطاف، قدرت، هماهنگی و تعادل را انجام دهد تا بتواند در درمان بدون جراحی خود موثر واقع شود.

درمان غیر فعال
در این مرحلهفیزیوتراپ اقدام به ماساژ درمانی دیسک کمر، کشش و اولتراسوند ولیزردرمانیو... برای بیمار در جهت درمان دیسک وی می نماید.در این مرحله بیمار در درمان بدون مشارکت یا با مشارکت اندک است. 

سبک زندگی
در این مرحله به بیمار اصلاح وضعیت اندامی و نیز آموزش شیوه صحیح و ایمن حرکت دادن بدن انجام می شود تا او بتواند در درمان  دیسک خود کمک کننده باشد.

درمان با کشش ستون فقرات
تکنیک کشش ستون فقرات برای درمان دیسک کمر و بسیاری از عوارض کمر که ممکن است باعث درد کمر گردد، استفاده میگردد. متخصصان طب فیزیکی در این تکنیک با کشیدن ستون فقرات موجب صاف شدن ستون فقرات و بهبود توانایی بدن برای ترمیم خود می‌شوند.کشش ستون فقرات، نوعی درمان با رفع فشار است که فشار بر ستون فقرات را کاهش می‌دهد. این روش  به صورت دستی و یا مکانیکی انجام میشود.

کشش مکانیکی 
استفاده از دستگاه های کششی مدرن و جدید که موجب باز شدن فشار از روی مفصل ها و به تبع ان کاهش فشار از روی دیسک ها می شود روشی بسیار موثر در درمان دیسک کمرمی باشد.

آموزش ورزش و ارگونومی 
بلافاصله پس از کاهش درد بیمار درمان اصلی غیر جراحی دیسک کمر یعنی آموزش ورزش  ، مدرسه کمر و تغییر الگوی زندگی به بیماران آموزش داده می شود. البته توجه کنید اگر تمام اقدامات فوق به شکل موثری صورت بپذیرد باز ممکن است 10 % بیماران به درمان غیر جراحی  دیسک کمر پاسخ  ندهند و مجبور به جراحی شوند.

ورزش های دیسک کمر

 

ورزش درمانی تحت نظر پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بسیار مفید میباشد در درمان دیسک کمر بدون جراحی، استفاده از برخی حرکات اصلاحی به بیمار کمک می کند تا به آسانی حرکت کرده و احساس بهتری داشته باشد. گفتنی است در هنگام شروع ورزش های دیسک کمر  امکان دارد درد کمر بیشتر احساس شود. این امر تا حدودی طبیعی است اما بهتر است از بیمار این موضوع را با پزشک خود درمیان بگذارد.

در دید اول ممکن است انجام تمرینات و ورزشهای دیسک کمر به نظر مشکل بیاید. اما بررسی ها نشان می دهند که هرچه توانایی انجام این ورزشها افزایش پیدا کند، درد و علائم مربوط به بیرون زدگی دیسک کمر نیز سریعتر بهبود خواهد یافت.

نکاتی که باید در هنگام ورزش برای دیسک کمر مورد توجه قرار داد عبارتند از:

 

  • در صورت شدت درد ساق پا و باسن و یا ایجاد درهایی که پیش از این وجود نداشتند، توقف ورزش توصیه می شود.
  • ترتیب انجام حرکات ورزشی باید رعایت شوند.
  • ورزش ها حتما تحت نظر پزشک انجام گیرد چرا که با توجه به شرایط بیمار ورزشی که گاه برای یک فرد بسیار مفید است برای فرد دیگر مضر میباشد. بنابراین درمان باید به صورت منحصربفرد انجام پذیرد.
  • لیزر درمانی دیسک کمر
  • لیزر درمانی دیسک کمر، بر اساس شرایط بیمار و هدف درمان دیسک کمر، پالسهای انرژی با شدت های مختلف و عمق های اثر بخش متفاوت به بافت آسیب دیده فرستاده می شود. انرژی های نورانی ساطع شده بر روی کمر دردناک باعث جذب این انرژی ها توسط بافت آسیب دیده شده افزایش جریان خون و تحریک بافتهای آسیب دیده را رقم می زنند.پژوهشها نشان می دهند که لیزر درمانی برای درمان بدون جراحی دیسک کمر چه مزمن باشند و چه خفیف بسیار کاربرد دارد. لیزر درمانی باعث درمان جراحات و درمان انواع مختلف آسیب های وارد شده به ماهیچه می شود و در درمان دیسک نقش موثری دارد.

ماساژدرمانی

ماساژ منظم و مداوم نقش شایان توجهی در تسکین درد کمر داشته و عملکرد سلولهای بافت آسیب دیده را بهبود می بخشد.ماساژ درمانی دیسک کمر شامل ضربه زدن کنترل شده، مالش و دستکاری بافتهای کمری و پشتی بدن می شود. حرکات مالشی سبب بهبود جریان خون شده و در نتیجه آن اکسیژن رسانی به عضلات آسیب دیده بیشتر می شود.

 استفاده از درمانهای دستی در درمان غیر جراحی دیسک کمر یا حرکات مانیپولاسیون نقش بسیار قابل توجهی در این زمینه دارد.گاهی نظم مهره های ستون فقرات به هم میریزد و این موضوع خود منجر به فشار های زیادی بر روی ریشته های عصبی و نهایتا احساس درد در نواحی مختلف ستون فقرات میشود.از این رو دستکاری مهره ها و دیگر تکنیک های درمان دیسک کمر توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی موجب بهبود علائم فتق دیسک  می باشد.

 تزریق

 

پزشک متخصص بر اساس معاینات انجام شده و نیز بررسی آزمایشهای و تصویرهای گرفته شده از بیمار نسبت به تشخیص محل فشار ریشه عصب مهره های کمری اقدام می نماید. فشار وارد شده به عصب در دیسک بیرون زده باعث ایجاد التهاب و در نتیجه آن بروز کمردرد در بیمار می شود. تزریق در راستای کاهش درد کمر و پا  انجام میشود و علاوه بر آن اطلاعات تشخیص مهمی را در اختیار پزشک معالج قرار می دهد و بر اساس آن مشخص می شود که ریشه عصبی که به کمر درد دامن می زند کدام است.

استفاده از کمربند طبی 


برای حمایت از عضلات کمر، تسکین درد و یا ثابت نگه داشتن ستون فقرات، پزشک معالج استفاده از کمر بند را تجویز می نماید. پزشک معالج بر اساس تشخیص خود و نیز برنامه درمانی اقدام به تجویز کمر بند خاصی می نماید.

ملاحظات:

شایان ذکر است که استفاده از کمر بند در بیماران مبتلا به دیسک کمر فقط باید بر اساس دستور پزشک و زمان استفاده از آن نیز محدود و آن هم بر اساس صلاحدید پزشک معالج انجام شود چرا که استفاده بیش از حد از کمر بندهای طبی نیز عوارض خاص خود را دارد و باعث تنبلی عضلات مربوطه می شود.

ساخت ارتوز ها در مرکز جامع طب فیزیکی و توانبخشی آرمان توسط متخصصین ارتوپدی فنی کیلنیک و زیر نظر متخصصین طب فیزیکی وتوانبخشی . هم چنین متخصص حرکات اصلاحی انجام میپذیرد .

انواعی از ارتوزها که در این مرکز ارایه می شود عبارتند از انواع کمربندهای طبی ، کفش و کفی طبی ،کفش دیابتی ، زانوبند های تخصصی و زانوبند های مخصوص بیماران دارای زانوی پرانتزی یا زانوی ضربدری،و تهیه کفی های تخصصی زیر نظر متخصصین طب فیزیکی  و با توجه به تجزیه و تحلیل های انجام شده توسط دستگاه ، ارایه انواع گردن بند ها و مچ بندها .

هم چنین در مرکز جامع توانبخشی آرمان قبل از مراجعه به پزشک از تمامی افراد مراجعه کننده توسط متخصصین ارتوپدی فنی ارزیابی کامل اسکلتی عضلانی به منظور شناسایی اختلالات و ناهنجاری های بدن به عمل میآیداین ارزیابی شامل:

 اسکن کف پا به منظور شناسایی و درمان انواع اختلالات پا از جمله کف پای صاف یا گود هالوس والگوس(شست کج) انگشت چکشی و ...

آنالیز دستگاه INBODY به منظور اندازه گیری حجم بافت های بدن و توده های چربی و ارایه راهکار مناسب جهت تقویت عضلات و داشتن اندامی زیبا و سالم

ارزیابی کامل اسکلتی عضلانی به منظور شناسایی پیشگیری و درمان انواع ناهنجاری های ستون فقرات  مانند : انحراف ستون فقرات ،گوژپشتی ،تشخیص قوس مناسب کمر و ... و سپس فرد با گزارش کامل بیومکانیک به پزشک متخصص مراجعه می نماید.

طب سوزنی

امروزه درمان دیسک کمر با طب سوزنی به صورت جدی به عنوان یکی از درمانهای جایگزین عمل جراحی تجویز می شود. شایان ذکر است که استفاده از کمر بند در بیماران مبتلا به دیسک کمر فقط باید بر اساس دستور پزشک و زمان استفاده از آن نیز محدود و آن هم بر اساس صلاحدید پزشک معالج انجام شود چرا که استفاده بیش از حد از کمر بندهای طبی نیز عوارض خاص خود را دارد و باعث تنبلی عضلات مربوطه می شود.این روش که با قرار دادن سوزن های ظریف و کوچک در نقاط مختلف بدن انجام می گیرد، از فواید طب سوزنی ، ایجاد انرژی در بدن است که با بازگرداندن تعادل در عضلات همراه است. استفاده از روش های طب سوزنی همراه با تحریک الکتریکی هم معجزهای دردرمان غیر جراحی دیسک کمربا علایم انتشاری و سیاتیک می باشد . در صورتیکه نقاط کلیدی که در حد میلیمتر از نظر سایز هستند توسط پزشک و با حوصله پیدا شوند و تحت این درمان قرار گیرند به طوربسیار موثری علایم دیسک کمر بخ خصوص علایم انتشاری و دردهای سیاتیکی به طور موثری کنترل می شود.

در روش طب سوزنی، در ابتدای قرار گرفتن سوزنها در بدن، سوزش بسیار خفیفی ایجاد می شود و پس از آن حرارت در آن منطقه افزایش یافته و بیمار با احساس آرامش مواجه می شود. این درمان غیرجراحی باعث تحریک اندورفین و کاهش درد و علائم مربوط به فتق دیسک می شود.

توجه شود که بیماران متمایل به انجام این روش درمانی باید این درمان را در مراکز مجاز، تحت نظر متخصصان این رشته و همچنین با اطمینان از تمیز و ضدعفونی بودن سوزنهای مورد استفاده انجام دهند.  

  استراحت و همکاری بیماران 
یک قسمت عمده درمان غیر جراحی  دیسک کمر بر دوش بیماران میباشد و بیمار حتما باید استراحت را به عنوان جزیی مهم در درمان خود خصوصا در مراحل ابتدایی بیماری اجرا کند. استراحت در 3 روز اول بعد از ایجاد علایم دیسک کمر بسیار حیاتی است و درمراحل بعد استراحت نسبی می شود به گونه ای که به بیماران آموزش داده می شود که تا آستانه درد و قبل از ایجاد ان کارهایی که برایشان ضرر ندارد را انجام دهند.

منبع: https://www.ncbi.nlm.nih.gov
نویسنده: زینب بیدمشکی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.