روش های فیزیوتراپی درمان گردن

پنجشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۷

فیزیوتراپی  برای درد گردن
 

 درمان های غیر فعال برای کمک به کاهش درد و / یا سفتی  به عنوان بخشی از برنامه فیزیوتراپی برای درد گردن استفاده می شود، در تئوری، هنگامی که درد و سفتی کاهش می یابد، تمرینات برای گردن می تواند موثر باشد.
بعضی از انواع درمان های غیر فعال درمانی عبارتند از:

گرما درمانی و سرما درمانی 

  • گرمادرمانی

گرما باعث تقویت جریان خون می شود،عضلات سفتو منقبض را شل می کند و باعث تسکین درد می گردد. از آن می توان به صورت کمپرس های آب گرم (کیف آب جوش)، لامپ های مادون قرمز، تشعشع امواج کوتاه، اولترا سوند (امواج مافوق صوت)، موم پارافینی داغ یا وان آب گرم استفاده کرد.بسته های گرم (hot packs) می توانند خشک باشند همانند پد های برقی، بطری های آب گرم و بسته های ژل؛ و یا اینکه به صورت مرطوب باشند.گرما درمانی اغلب در فاز های مزمن یک آسیب به کار می رود. این روش همچنین گاهی پیش از اعمال فیزیوتراپی یا تمرینات برای کاهش تنش عضلانی و افزایش انعطاف پذیری و دامنه حرکت استفاده می شود. همچنین در کنترل درد و کاهش گرفتگی های عضلانی، تنش های عضلانی و سفتی مفاصل نقش مهمی ایفا میکند. باید از گرما درمانی در فاز حاد آسیب در حالتیکه تورم وجود دارد و پوست در هنگام لمس گرم است، اجتناب کرد.

  • سرمادرمانی

در برخی از موارد از سرما برای درمان استفاده میشودهنگامیکه یک عامل خنک کننده بر روی پوست قرار میگیرد، رگهای خونی تنگ شده و جریان خون کاهش می یابد و در نتیجه التهاب و تورم کاهش می یابد. درجه حرارت پوست نیز کاهش می یابد که باعث القای یک اثر ضد درد یا بی حس کننده داشته و نقش مهمی در کنترل درد ایفا می کند. درمان سرد معمولاً در فاصله  24 تا 48 ساعت اول پس از مرحله حاد آسیب دیدگی برای جلوگیری از آسیب بافت و همچنین پس از 48 ساعت اول در حالتیکه التهاب همچنان ادامه داشته باشد، کاربرد دارد. این روش همچنین ممکن است بعد از یک برنامه تمرینی به منظور جلوگیری یا کاهش درد و تورم و یا تخفیف گرفتگی های عضلانی بکار رود

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی به بهبود جریان خون کمک می کند، شما را از لحاظ جسمی و روحی آرام می سازد، دردهای موضعی یا گرفتگی های عضلانی را برطرف ساخته و ورم را کاهش می دهد.معمولا پشت گردن و اطراف آن ماساژ می شود، از جمله پشت سر، شانه ها و پشت.

الکتروتراپی

این درمان با استفاده از یک دستگاه برای ارسال جریان برق خفیف از طریق سیم به منطقه که زخمی و یا دردناک است. انواع مختلفی از روشهای الکتروتراپی برای اهداف مختلف مانند تغییر سیگنال های درد، تحریک انقباض عضلانی، ترویج بهبود بافت و ارسال داروهای تسکین درد از طریق پوست (iontophoresis) وجود دارد. شایع ترین نوع الکتروتراپی برای درد گردن، تحریک الکتریکی عصبی الکتریکی پوست (TENS) است که به منظور تغییر دادن احساسات درد به احساس تحمل پذیری، پالس های الکتریکی را به اعصاب حسی زیر پوست می فرستد.
چگونه الکتروتراپی برای کاهش درد کار می کند

اولتراسوند

اولتراسوند با یک دستگاه دارای مبدل اولتراسوند (پروب؛ یا همان دسته تولیدکننده امواج اولتراسوند) انجام می‌شود.در این روش  ابتدا مقدار کمی ژل سرد روی ناحیه تحت درمان بدن مالیده می‌شود سپس به آرامی پروب را به شکل دایره‌های کوچکی روی بدن بیمار حرکت می‌دهیم.می توان، از طریق تغییر تنظیمات دستگاه اولتراسوند، عمق نفوذ امواج اولتراسوند را کنترل کرده و یا شدت اولتراسوند را تغییر دهسم. در هر مرحله از درمان از تنظیمات متفاوتی استفاده می‌شود. معمولاً، بسته به اندازه مساحت عضو مورد نظر، اولتراسوندتراپی 3 تا 5 دقیقه زمان می‌برد.معمولاً بیمار در حین اولتراسوند تراپی چیزی حس نمی‌کند، البته در برخی موارد ممکن است در ناحیه تحت درمان کمی احساس گرمی یا خارش وجود داشته باشد.به هر حال، اگر بیمار جدا از حس سردی ژل، بر روی پوست خود چیز دیگری حس نکرد جای تعجب نیست اما اگر ناحیه تحت درمان نسبت به تماس بسیار حساس باشد، ممکن است با عبور پروب از روی آن، بیمار کمی احساس ناراحتی کند. در هر صورت، قاعدتاً درمان با اولتراسوند تراپی نباید دردناک باشد.

اولتراسوند درمانی یکی از روش‌های درمانی است که معمولاً از آن در فیزیوتراپی استفاده می‌شود. از روش اولتراسوند درمانی برای گرمادهی عمقی به بافت‌های نرم بدن استفاده می‌شود. این بافت‌ها عبارتند از عضلات، تاندون‌ها، مفاصل و رباط‌ها (لیگامان‌ها).


بسیاری از انواع دیگر روش های فیزیوتراپی منفعل نیز وجود دارد. شرایطی که برای بیمار به بهترین شکل ممکن کار می کنند می توانند به عوامل مختلفی نظیر نوع آسیب، سطح درد و ترجیحات شخصی بستگی داشته باشند.

 

خطرات احتمالی یا عوارض فیزیوتراپی غیرفعال


در صورت انجام فیزیوتراپی تحت نظر یک متخصص مجرب لرای فرد مشکلی پیش نخواهد آمد اما برخی از پتانسیل های خطرناک و عوارض شناختی شامل موارد زیر است:

آسیب پوستی

اگر یخ یا گرما به مدت طولانی و یا در دمای شدید به طور مستقیم به پوست اعمال شود، ممکن است پوست را آسیب برساند. داشتن یک لایه حفاظتی بین پوست و یک بسته گرم / سرد توصیه می شود، همچنین به طور منظم برای بررسی پوست در طول یک برنامه کاربردی توصیه می شود. به علت آسیب عصبی و یا شرایط پزشکی که باعث کاهش عملکرد عصبی مانند دیابت و دیگر موارد می شود، نباید حرارت یا سرما را به مناطق پوستی کاهش داد.

شدت یافتن درد

درد باقی می ماند و یا بدتر می شود. فیزیوتراپی غیرفعال همیشه درد را کاهش نمی دهد. در برخی موارد، بیمار ممکن است درد بیشتری را گزارش کند، مانند بعد از ماساژ. درد از ماساژ معمولا پس از 24 ساعت کاهش می یابد. اگر نه، نوع ماساژ درمانی ممکن است نیاز به تغییر داشته باشد، یا فشار در طول درمان ممکن است به طور موقت کاهش یابد.
 

 

این مقاله ادامه دارد...

 

 

نویسنده: مترجم: زینب بیدمشکی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.