فیزیوتراپی برای رهایی از درد گردن (قسمت اول)

شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۷

فیزیوتراپی یکی از رایج ترین درمان های درد مزمن گردن است. بیشتر برنامه های فیزیوتراپی برای درد گردن شامل استفاده از درمان برای کاهش درد و یا گرفنگی عضلانی میباشد برای شروع برنامه تمرین تقویت و کشش گردن است. روش های خاص و تمرین های مورد استفاده در فیزیوتراپی، و همچنین مدت زمان برنامه درمان، می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

گردن درد یک مشکل بسیار جدی است که می تواند توانایی شما را برای انجام فعالیت های روزانه نرمال محدود کند. گردن درد موجب محدودیت حرکتی گردن و یا حتی موجب ایجاد درد و محدودیت حرکتی در شانه،بازو و یادستان شما میباشد.گردن درد ممکن است به علت های مختلفی همانند عدم رعایت ارگونومی در محیط کار و منزل مانند وضعیت بد نشستن، ضربه در حین یک تصادف یا یک آسیب ورزشی ، ارتروز و مشکلات دیسک گردن ایجاد شود. 

اهداف درمان فیزیکی برای درد گردن

 

  • فیزیوتراپی برای درد گردن معمولا اهداف زیر را شامل می شود:
  • کاهش درد و سفتی
  • بهبود دامنه حرکت سر و گردن
  • تقویت حرکات گردن و عضلات حمایت کننده آن
  • توسعه استراتژی برای جلوگیری از تکرار درد گردن

توجه داشته باشید حتی اگر درد به طور کامل از بین نرود، فیزیوتراپی می تواند نقش مهمی در بهبود وضعیت گردن و عملکرد حرکات روزانه ایفا کند.


چه وقت فیزیوتراپی برای گردن توصیه میشود؟

فیزیوتراپی برای گردن ممکن است در موارد مختلف توصیه شود، مانند:

  • درد مزمن نامشخص

هنگامی که درد گردن همچنان در محدوده زمانی معین ادامه یابدو تکرار شود و شناسایی منبع دقیق و یا مکانیسم درد مشکل باشد
حتی بدون تشخیص، فیزیوتراپی گردن و در پی آن افزایش قدرت عضلات گردن کمک میکند تا عضلات قوی تر شوند و بهتر از ستون فقرات حمایت کنند.

 

  • بازیابی عملکرد گردن پس از صدمه به گردن

برخی از صدمات مانندضربه ناگهانی به گردن در حین یک تصادف یا آسیب ورزشی، ممکن است به بافت نرم و مفاصل گردن آسیب برساند و موجب درد و / یا گرفتگیشود که این درد  می تواند هفته ها یا خیلی طولانی تر ادامه یابد. یک برنامه فیزیوتراپی می تواند درد را کاهش دهد و کمک کند گردن به حالت اولیه بازگردد. 

 

  • دوره نقاهت بعد از عمل جراحی

برخی از جراحی های انجام شده بر روی گردن می توانند درد و گرفتگی قابل توجهی را تا هفته ها و ماه ها داشته باشند.
مثلا،
دیسککتومی قدامی گردن با فیوژن (ACDF) جراحی شامل تلفیقی از 2 یا چند مهره در گردن، که می تواند تغییر دهد که چگونه برخی از گردن و عضلات فوقانی پشت حرکت می کند.
  در چنین مواردی، فیزیوتراپی کمک به افزایش عملکرد گردن و کاهش و یا جلوگیری از اسپاسم دردناک به عنوان عضلات نگهداری می شوند.

عوارض فیزیوتراپی گردن


در برخی موارد، فیزیوتراپی ممکن است باعث افزایش درد گردن شود و حتی می تواند مشکل را بدتر کند. اگر هر کدام از موارد زیر درست باشد، فیزیوتراپی برای درد گردن مزمن توصیه نمی شود:

بی ثباتی قابل توجه ستون فقرات گاهی اوقات ستون فقرات گردن به اندازه کافی پایدار برای ورزش نیست، مثلا اگر استخوان مهره شکسته شود، یا اگر دژنراسیون نخاعی باعث فشرده سازی نخاع یا ریشه عصب شود. در چنین مواردی، قبل از شروع مجدد فیزیوتراپی، ستون فقرات باید برای جلوگیری از آسیب بیشتر ثابت شود.
اگر درد گردن ناشی از یک عفونت یا تومور باشد، ابتدا باید علت اصلی را در نظر گرفت. به عنوان مثال، اگر تومور سرطانی منجر به درد گردن شود، انجام تمرینات اندازه تومور را کاهش نخواهد داد، ونهایتا مشکل می تواند به جای آن که بهتر شود،رشد کند و بدتر شود.
فیزیوتراپی گردن و یا ستون فقرات گردنی ساختاری پیچیده متشکل از اعصاب ،عروق، استخوان ها ، عضلات و مفاصل است که وظیفه حمایت و ایجاد ثبات و همچنین حرکت سر را در جهات مختلف به عهده دارد.یکی از مهمترین عناصری که در این ناحیه وجود دارد طناب نخاعی می باشد. از هر سطحی از نخاع دو ریشه عصبی خارج می شود که هر کدام از این اعصاب گردنی حرکت و حس بخشی از بدن را فراهم می کند.در صورتی که هرکدام از این اعصاب بسیار حساس اسیب ببینند، گردن درد و سایر علائم با توجه به نوع اسیب ایجاد می شوند. لذا گردن عضوی بسیار حساس برای درمان می باشد . مراجعه به مراکز معتبر و افراد متخصص و متبحردر این زمینه می تواند از عوارض احتمالی جلوگیری به عمل اورد.

روش های درمانی متداول فیزیوتراپی گردن

2 شیوه معمول فیزیوتراپی وجود دارد:

درمان فیزیوتراپی منفعل شامل درمان های ضد درد و ضد التهاب ( استفاده از مدالیته های الکتروتراپی)،(اولتراسوند) استفاده از سرما و گرما برای کاهش درد و اسپاسم ، تکنیک های دستی همانند ماساژ برای کاهش درد و برطرف کردن اسپاسم عضلات دردناک استفاده کرد، همچنین استفاده از لیزر می تواند برای کاهش التهاب و درد بیمار بسیارمفید باشد.در این مرحله تمرینات با فشار کم برای ایجاد ثبات اولیه در گردن شروع می شود و در صوریکه ثبات گردن بسیار پایین باشد، بیمار به استفاده از گردن بند های طبی توصیه می شود.هم چنین در مواردی استفاده از دستگاه ترکشن ترکشن(استفاده ازتکنیک کشش مهرههای گردنی برای کاهش درد گردن مخصوصا در مواردی همچون فیزیوتراپی گردن وفتق دیسک)توصیه میشود.

فیزیوتراپی فعال که فرد بیمار نقش مهمی در آن دارد. فرد بدن خود را از طریق تمرین و کشش حرکت می دهد. با افزایش قدرت و انعطاف پذیری در گردن، عضلاتی که دچار ضعف دردناک بوده اند قادر به حفظ وضعیت خود میشوند، که این موضوع باعث کاهش فشار در ستون فقرات گردن می شود.

فاز اولیه فیزیوتراپی برای درد گردن ممکن است شامل درمان های غیر فعال باشد، اما درمان های بیشتر و فعال تر با گذشت زمان شروع میشود.

ورزش های فیزیوتراپی در فیزیوتراپی گردن در ۲ قسمت پیشگیری و درمان انجام می شود . تمرینات پیشگیری مخصوص افراد سالمی که به علت سبک زندگی و نوع کار به طور مثال کار پشت میز نشینی و کار کردن با کامپیوتر در ساعات طولانی ، مستعد ایجاد آسیب در گردن هستند. تمرینات پیشگیری به صورت مستمر باید توسط فرد انجام شود که گردن درد ایجاد نشود. ورزش درمانی مخصوص افرادی هست که به هر علتی دچار درد و بی ثباتی در ناحیه فقرات گردنی خود می باشند. ورزش های درمانی شامل ورزش هایی به منظور افزایش قدرت و ثبات ناحیه می باشد. پس از انجام ورزش های اولیه، ورزش های اصلاح وضعیت گردن و راستای ستون فقرات برای فرد شروع می شود. ورزش های کششی نیز در برنامۀ تمرینی فرد به منظور حفظ راستا و طول مناسب عضلانی گنجانده می شود که در انتها تقویتی و ثباتی انجام می شود.

 

این مقاله ادامه دارد...

درقسمت بعد نیز با انواع روش ها و متد های فیزیوتراپی گردن آشنا میشوید.


 

نویسنده: مترجم: زینب بیدمشکی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.