انگشت چکشی: علت و درمان

دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۷

خانم‌هایی که استفاده مستمر یا نادرستی از کفش‌های پاشنه‌بلند دارند، با افزایش خطر ابتلا به انگشت‌های چکشی در میانسالی مواجه هستند و حتی ممکن است انگشت‌های کوچک‌ترشان به‌صورت دائمی حالت خمیده پیدا کند. این مشکل که در آغاز می‌تواند ناراحتی خیلی خفیفی ایجاد کند، به مرور زمان بدتر و دردناک‌تر می‌شود و ظاهر پاها را هم بسیار نازیبا می‌کند. حتی در صورت ساییده شدن انگشت‌ها درون این کفش‌ها، میخچه‌ها و پینه‌های آزاردهنده هم می‌توانند وضعیت را بدتر کنند. میتوانید برای آگاهی از روش های درمانی این عارضه در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

انگشت چکشی چیست؟

ماهیچه‌ها، تاندون‌ها، و رباط‌ها با هم کار می‌کنند تا انگشتان پا را خم و راست کنند.اگر یکی از عضلات ضعیف شود، نمی‌تواند انگشت را خم یا صاف کند. اگر انگشت پا به مدت طولانی خم باشد، عضلات سفت می‌شوند و انگشت پا نمی‌تواند صاف شود. این ضعف و عدم تعادل عضلات ناشی از عوامل مختلف است.انگشت چکشی در اثر عدم تعالی در عضلات اطراف مفصل پا به وجود می‌آید. این از آنجایی که برخی از علل انگشت چکشی قابل اجتناب است، می‌توان خطر ابتلا به آن را به حداقل رساند.

در طی این ناهنجاری، انگشت پا از محل مفصل میانی خود به سمت پایین خمیده می‌شود و باعث می‌شود که انگشت به شکل یک چکش دربیاید. انگشت‌هایی که به حالت چکشی درمی‌آیند، اغلب در مراحل اولیه ظهور این عارضه هنوز انعطاف‌پذیر و نرم هستند و اگر فوراً برای درمان آن اقدام شود، می‌توان علائم آن را با استفاده از روش‌های غیرجراحی برطرف کرد. اما اگر زمان بگذرد و آن را درمان نکنید، ممکن است انگشت چکشی، سفت و خشک شود و برای درمان آن به جراحی نیاز باشد.

پیدایش انگشت چکشی، همانطور که در بالا گفته شد تا حدود زیادی به خاطر نوع کفشی است که ما برای پوشیدن انتخاب می‌کنیم. کفش‌های پاشنه بلندی که خانم‌ها می‌پوشند، یک نمونه بارز از عوامل ایجاد این عارضه است. پاشنه بلند باعث می‌شود که انگشت‌های پا روی هم فشار بیاورند و از محل مفصل میانی خود خم شوند و در نتیجه به حالت چکشی در بیایند.

اما کفش پاشنه بلند، تنها علت ایجاد انگشت چکشی نیست. افرادی که کفش خیلی تنگ می‌پوشند نیز بیشتر در معرض خطر دچار شدن به انگشت چکشی هستند. این عارضه پیش‌رونده که فقط با درمان مناسب برطرف می‌شود، می‌تواند باعث دردناک شدن پا شود، زیرا انگشتان پا تحت فشار و نیرو زیادی قرار دارند تا بر خلاف حالت طبیعی خود، خمیده شوند.

 

علائم و نشانه‌های انگشت چکشی

انگشت چکشی باعث ناراحتی شما در هنگام راه رفتن می‌شود. همچنین می‌تواند در هنگام کشیدن یا حرکت دادن شست آسیب دیده و یا انگشتان اطراف آن، باعث ایجاد درد شود. علائم انگشت چکشی شامل موارد زیر است:

تغییر شکل ظاهری انگشتان پا انگشتی که به سمت پایین خم می‌شود.
مشکل در راه رفتن،درد پاها در هنگام راه رفتن یا حرکت دادن آن 
ناتوانی در خم کردن پا و یا تکان دادن انگشتان پا
به وجود آمدن پینه در کف پا

به وجود آمدن میخچه بر روی انگشت همچنین فشار و آزردگی مداوم مفصل انگشت  در اثر پوشیدن کفش تنگ می‌تواند باعث شود که یک تاول بر روی مفصل آن به وجود بیاید و با گذشت زمان به میخچه تبدیل شود.احتمال دارد که این میخچه‌ها دچار عفونت شده و علائم شدیدتر دیگری مانند قرمزی، خونریزی و ناتوانی در پوشیدن کفش و جوراب را ایجاد کند. میخچه‌ها مهم‌ترین علت دردناک شدن پا در زمان بروز انگشت چکشی به شمار می‌روند.

در مراحل اولیه چکشی‌شدن انگشت، ممکن است شما بتوانید آن را با دست صاف کنید. این حالت را انگشت چکشی انعطاف‌پذیر می‌گویند. اما هرچقدر زمان بگذارد، از قابلیت حرکت انگشت هم کاسته می‌شود و دیگر به سادگی حرکت نمی‌کند تا اینکه در ادامه به شکل یک چکش درمی‌آید.

علت‌ها و دلایل انگشت چکشی

 • کفش‌های پاشنه بلند و نوک تیز: پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند یا کفش‌هایی که جلوی آنها بیش از حد تنگ می‌شود، می‌تواند انگشتان پا را به سمت خمیده شدن سوق دهد. هنگامی که به صورت مکرر پوشیده شود، انگشتان پا حتی بدون کفش نیز نمی‌توانند صاف شوند.
 • صدمات: هنگامی که انگشت پا شکسته می‌شود، ضربه می‌خورد یا فشرده می‌شود، بیشتر محتمل ایجاد انگشت چکشی خواهد بود.آسیب‌دیدگی‌ها و مصدومیت‌هایی که باعث دررفتگی یا شکستگی انگشت پا می‌شود.
 • ساختار مکانیکی غیر طبیعی پا که به دلیل آسیب‌دیدگی عصب یا عضلات پا به وجود می‌آید و باعث ناهماهنگی بین تاندون خم‌کننده (فلکسور) و باز کننده (اکستنسور) انگشت پا می‌شود.
 • عوامل ژنتیکی (ارثی): گاهی اوقات انگشت چکشی ارثی است و ممکن است در خانواده‌ها وجود داشته باشد.

عواملی که ریسک مبتلا شدن به انگشت چکشی را افزایش میدهد

 • سن: خطر با سن افزایش می‌یابد.
 • جنسیت: زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به انگشت چکشی هستند.
 • طول پا: اگر انگشت دوم پا بلندتر از انگشت شست باشد، احتمال بروز انگشت چکشی بیشتر است.
 • بیماری‌هایی که ماهیچه‌ها و اعصاب را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مانند آرتروز،بیماری‌های سیستماتیک مانند آرتروز هم می‌تواند منجر به بروز مشکلاتی از قبیل انگشت چکشی شود. بعضی افراد از بدو تولد به عارضه انگشت چکشی مبتلا هستند، اما برخی دیگر به خاطر شرایط ژنتیکی خود بیشتر در معرض ابتلاء به این عارضه هستند.

جلوگیری

شما می توانید با رعایت نکات زیر کفشی مناسب انتخاب نمایید .

 • کفشی را انتخاب کنید که داخل آن فضای مناسبی برای پا داشته باشد.
 • از خرید کفش های پاشنه بلند اجتناب نمایید.
 • بهتر است از کفش هایی استفاده کنید که قابلیت تنظیم سایز را داشته باشند .
 • هم چنین راهنمایی های زیر میتواند به شما در خرید کفش مناسب کمک نماید.
 • ممکن است با تغییر و بالا رفتن سن  و عوامل دیگر سایز پاهایتان تغییر کند  خصوصا در قسمت  عرضی.پهر دو پا را اندازه گیری کنید و برای پای بزرگتر خرید کنید.
 • کفش مناسب خریداری نمایید و اطمینان حاصل کنید که کفش ها قبل از خرید آنها راحت هستند. 

تشخیص انگشت چکشی

 پزشک شما می‌تواند با یک معاینه ساده از پا و بررسی کفشی که می‌پوشید، وجود انگشت چکشی را تشخیص دهد. همچنین ممکن است پزشک از عکسبرداری اشعه ایکس برای بررسی شدت این عارضه استفاده کند.همچنین ممکن است پزشک اطلاعاتی در مورد علائم، فعالیت‌های معمول روزانه و سابقه پزشکی و خانوادگی شما بپرسد.هر چقدر انگشت چکشی زودتر تشخیص داده شود، بهتر می‌توان آن را درمان کرد و گزینه‌های بیشتری برای این منظور وجود خواهد داشت
اگر انگشت پا شما هنوز انعطاف پذیر باشد، پزشک ممکن است توصیه کند که به کفش راحت تر و راحت تر تغییر دهید و کفش های خود را بپوشانید  علاوه بر این، دکتر شما ممکن است تمریناتی برای کشش و تقویت عضلات پایتان را پیشنهاد دهد . اگر درمان های محافظه کارانه به شما کمک نمی کند، پزشک شما ممکن است عمل جراحی را انجام دهد 

 

درمان انگشت چکشی
 

برای درمان عارضه انگشت چکشی در بخش پا در مجموعه کلینیک امید، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که بسته به نوع و شدت این عارضه می‌توان از آ‌‌ن‌ها استفاده کرد، اما شناسایی این ناهنجاری در مراحل اولیه بروز آن، اهمیت زیادی در جلوگیری از نیاز به جراحی خواهد داشت. با مشاهده اولین علائم درد و ناراحتی لازم است به پزشک مراجعه شود و مراقبت‌ها و درمان‌های لازم انجام شود. اگر انگشت چکشی درمان نشود، با گذشت زمان انگشت سفت و خشک می‌شود و درمان آن با استفاده از روش‌های غیر جراحی دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود.

نواربندی


در اغلب موارد، این اولین مرحله از برنامه درمانی است. صفحه‌بندی کردن برآمدگی انگشت چکشی باعث می‌شود که درد آن کاهش پیدا کند و بیمار بتواند فعالیت طبیعی داشته باشد. نواربندی هم می‌تواند عدم تعادل بین انگشتان پا را رفع کند و درد و فشار ناشی از این عارضه را کاهش دهد.

دارو


داروهای ضد التهاب و تزریق کورتیزون ممکن است برای تسکین درد و التهاب شدید انگشت که به خاطر ناهنجاری شکل مفصل ایجاد شده است، تجویز شود.

تجهیزات پزشکی و ارتوپدی
 

انگشت چکشی پا اغلب به دلیل استفاده از کفش نامناسب یا به طور ارثی به وجود می‌آید. درد در ناحیه انگشتان و کاهش زیبایی پا از جمله عواملی است که مبتلایان به این عارضه را به سمت درمان سوق می‌دهد. درمان انگشت چکشی پا با  استفاده از روش‌هایی چون جراحی، حرکات اصلاحی و استفاده از کفی و اسپلینت‌های طبی انجام می‌گیرد. در این بین استفاده از کفی‌های طبی و اسپلینت‌ها ارزان‌ترین و کم خطرترین درمان‌ها می‌باشند، و از زخم شدن و درد انگشتان در هنگام استفاده از  کفش جلوگیری می‌کنند.

 

پد انگشت چکشی برای افرادی که دارای انگشتان منقبض یا انگشتان چکشی هستند، مفید می‌باشد زیرا می‌تواند حرکات انگشتان پا را کنترل کند و آن را در یک مکان ثابت نگه دارد و از سایش آن در برابر کفش و ایجاد ناراحتی جلوگیری کند. پدهای متعددی در بازار وجود دارد که به طور خاص برای انگشت‌های چکشی طراحی شده است. انتخاب پد مناسب برای کاهش ناراحتی ناشی از انگشت چکشی ضروری است و بستگی به محل مشکل دارد.

 

تمرین‌ها و درمان‌های فیزیکی


از لحاظ تئوری، تمرین‌هایی مانند کشیدن و پیچاندن انگشتان پا، باز کردن انگشتان و حرکت دادن آن‌ها به صورت یکی‌یکی، می‌تواند در جلوگیری از انقباض و فشردگی انگشتان که عامل اصلی پیدایش علائم انگشت چکشی پا محسوب می‌شود، مؤثر باشد.

 

سعی کنید به وسیله انگشتان پای خود یک حوله را در حالی که روی صندلی نشسته‌اید، بلند کنید. برای چند ثانیه آن را نگه دارید و بعد رها کنید. این حرکت را تکرار کنید.


 

 

منبع: www.mayoclinic.org
نویسنده: زینب بیدمشکی
نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.