ارزیابی بیومکانیک

سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۷

بدن انسان یک زنجیره بیومکانیک به هم پیوسته می باشد که مانند هر سیستم مکانیکی پایداری برای حفظ ثبات ایستایی (static blance) و نیز ثبات حرکتی (Dynamic Blance) خود بر خلاف نیروی جاذبه زمین مجبور به مصرف انرژی می باشد تا بتواند ممانعت از افتادن (falling) ایجاد نماید و از سمت دیگر مفاصل اندام فوقانی را در وضعیت کارامدی برای انجام انواع فعالیت های روزانه قرار دهد.همواره ثبات ایستایی و ثبات داینامیک باید به گونه ای ایجاد شود که علاوه بر اینکه ممانعت از افتادن صورت می گیرد برای حفظ وضعیت تنفس و همچنین مسیر دید سر و در واقع جمجه که بر روی ستون فقرات قرار دارد باید در وضعیت افقی باشد . در بدن انسان عضلات با انواع فعالیت های انقباضی خودشان این ثبات را فراهم می کنند و در واقع مصرف انرژی توسط آنها صورت می گیرد. علاوه بر عضلات گاها شکل سطوح مفصلی و نیز نوع شکل بندی استخوانها و نیز وجود ساختارهای پسیوی(Passive) مانند رباطها در ایجاد ثبات بدن نقش بسزایی دارند.
در این زنجیره بیومکانیک کلیه ساختارهای قامتی شامل جمجمه-ستون فقرات-لگن و در نهایت اندام تحتانی شامل زانو و پا متاثر از هم می باشد و وضعیت هریک بر روی دیگری اثر خواهد گذاشت.مانند دومینو. بنابراین در مبحث ارزیابی و تشخیص و پیشگری و در نهایت درمان اختلالات اسکلتی عضلانی و ناهنجاریهای مربوط به این سیستم مانند انواع صافی کف پا-انحرافات زانو-انواع کوتاهی های اندام تحتانی-انحرافات ستون فقرات بصورت اسکولیوزیس و قوز پشتی و... باید این ارتباط لحاظ شود.بخصوص در زمینه پیشگیری از اسیب بخصوص در کودکان شاید اگر بطور مثال بتوان یک صافی کف پا و یا یک انحراف لگن را بموقع شناسایی کرد و تحت کنترل قرار داد از ایجاد انحرافات بعدی ستون فقرات پیشگیری کرد.

به طور مثال یکی از اختلالات شایع  اسکلتی -عصلانی صافی کف پا میباشد صافی کف پا بخصوص اگر با چرخش مچ پا (hyper pronation) همراه باشد باعث چرخش داخلی ساق می گردد و این امر باعث کاهش طول ظاهری اندام تحتانی و در نتیجه افتادگی لگن(pelvic tilt ) در همان سمت می گردد که در نهایت این افتادگی خود را با انحراف جانبی ستون فقرات جبران می نماید و در شانه های ممکن است وضعیت عدم تقارن شانه ها مشاهده شود.تغییراتی که بالعکس در مفاصل بالایی اتفاق می افتد نیز می تواند بر روی مفاصل پایین تر اثر بگذارد.لذا در این مقوله اهمیت تشخیص به موقع بسیار اهمیت می یابد تشخیصی که می تواند در سنین خیلی پایین با روشهای بسیار ساده و کم هزینه صورت بگیرد.

حرکات و وضعیت مفصل فک نیز می تواند بر روی ستون فقرات و اندان های تحتانی و حتی بالانس و تعادل انسان تاثیر بگذارد هرگونه اختلال چرخشی-جلو آمدگی و عقب رفتگی فک پایین و محدودیت حرکات ابن مفصل می تواند بر روی راستای بدن تاثیر بگذارد.

یا برای اشاره به مثالی دیگر از این مجموعه چرخش ایجاد شده در مهره دوم گردنی که ناشی از انحراف در مفصل فک بوده است باعث تنگ شدن فورامن مگنوم می شود و این امر باعث اختلال در جریان مایع مغزی نخاعی و در نهایت ایجاد وضعیت کولاپس در ساختار بدن می گردد.

مرکز آرمان با بهره گیری از توان نیروهای متخصص خود مشتمل بر کارشناسان ارشد ارتوپدی فنی و نیز کارشناسان ارشد مهندسی پزشکی بیومکانیک در کنار پزشکان متخصص وفوق تخصص طب فیزیکی و توانبخشی و متخصصین مجرب فیزیوتراپی  با سابقه طولانی در زمینه غربالگری اختلالات قامتی و انجام درمانهای غیر جراحی و محافظه کارانه  ارزیابی کامل اختلالات اسکلتی عصلانی را در اختیار شما عزیزان قرار میدهد.

نقش ارزیابی بیومکانیک در تجویز و طراحی ارتزها و بریسهای

آنچه در طراحی و ساخت انواع وسایل کمکی بخصوص انواع ارتز و بریس مطرح می شود ایجاد یک معیار کمی یکسان و قابل استناد و فراگیر برای تجویز و در مرحله دوم فراهم کردن یک سیستم مورد اطمینان برای بررسی صحت درمان ارتوتیک و وسیله ساخته شده و بیان نقاط ایراد و یا تغییرات مورد نیاز بیمار حتی در طی روند درمان بنا به صلاحدید درمانگر می باشد. ایجاد یک زبان واحد برای ارتباط بین درمانگر و ارتوتیست می تواند تا حد زیادی از بروز خطا در ارائه این درمانها جلوگیری کرده و اثر بخشی آنها را بیشتر نماید.

ارزیابی بیومکانیک که در مرکز آرمان صورت می گیرد شامل موارد زیر است:


◾ارزیابی استاتیک کف پا با استفاده از اسکنرهای کامپیوتری برای بررسی نوع قوس های کف پا و وضعیت توزیع فشارهای کف پا

فوت اسکنر PA05 مجهز به سیستم تصویربرداری از پشت پا بوده که امکان بررسی ناهنجاری های مچ و ارزیابی شدت Pronation / Supination را برای معاینه گر فراهم می آورد. ترکیب این تصویر با اسکن پا، ابزاری قوی برای تفکیک ناهنجاری های قوس طولی پا از مشکلات ناشی از چرخش مفصل مچ فراهم می سازد.

این سیستم با پردازش تصاویر دریافتی، امکان استخراج کانتورهای فشار نسبی پا در حالت ایستاده را برای معاینه گر فراهم آورده و نتایج آن قابلیت ارسال به نرم افزار طراحی کفی CADSOL3D را دارا می­باشد. سادگی و سرعت در کارکرد، امکان مدیریت پرونده بیماران، کیفیت بالای تصاویر و پشتیبانی خروجی توسط نرم افزار CADSOL3D، این سیستم را به عنوان سیستمی کارا برای کار در کلینیک­ ها مبدل ساخته است.

◾آنالیز بدن با دستگاه Inbody

دستگاه Inbody یک دستگاه جدید با تکنولوژی برتر در زمینه تعیین وضعیت بدنی هر فرد است. همان طور که در شکل زیر می بینید، وقتی فردی روی دستگاه قرار می گیرد، در وهله اول، قد، وزن و شاخص توده بدنی او به طور دقیق، تعیین می شود. پس از آن می توانیم به آنالیز و بررسی تک تک اعضای بدن و نوع وضعیت آنها به طور جداگانه بپردازیم. با این دستگاه می توانیم میزان چربی، عضله و درصد آنها را در تک تک اندام ها بررسی کنیم  و پس از آن به نوشتن یک رژیم غذایی مناسب با وضعیت بدنی آن فرد بپردازیم

 

از آن جایی که یکی از شایع ترین دلایل درد های اسکلتی عصلانی چاقی و اضافه وزن میباشد بنابراین کنترل وزن و پیشگیری از از اضافه وزن نقش بسیار موثری در بهبود درد ها و اختلالات اسکلتی عصلانی دارد مرحله ابتدایی برای هر رژیم درمانی و ارائه برنامه غذایی؛ اندازه گیری قد و وزن و به دست آوردن BMI و میزان متابولیسم هر فرد است. در مرحله بعد با توجه به اعداد به دست آمده، کالری روزانه هر فرد محاسبه شده و رژیم غذایی مناسب هر فرد با توجه به شرایط ش نوشته می شود . اما همان طور که در بالا هم گفته شد، شاخص توده بدن ، مشخص کننده نوع وضعیت بدنی هر فرد نیست و نمیتواند شاخص دقیقی باشد، از این رو نیاز به یک روش یا دستگاه که بتواند به شکل مکمل این نیاز را به طور کامل برطرف کند، ضروری به نظر میرسد.

 

◾ارزیابی بیومکانیک ستون فقرات

◾ ارزیابی الگوی راه رفتن
 

 

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.