رماتیسم مفصلی rheumatoid arthritis چیست؟

یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۷

رماتیسم مفصلی rheumatoid arthritis  چیست؟

رماتیسم مفصلی یا آرتریت روماتوید دومین نوع آرتروز شایع در جهان است. تغییر شکل در ظاهر مفصلها شاید حاکی از این آرتروز باشد. معمولاً دردهای این نوع آرتروز صبح ها بیشتر خودش را نشان می دهد. رماتیسم مفصلی در گروه بیماری های خود ایمن  نیز طبقه بندی می شود.

بیماری خود ایمنی  autoimmune diseaseچیست؟

 در بیماری خود ایمنی،که انواع گوناگونی دارد، سیستم ایمنی بدن  خود بدن را  به اشتباه مورد حمله قرار می دهد. از  بیماری های شناخته شده و شایع خود ایمنی می توان به لوپوس ، ام اس (multiple scoliosis )  دیابت نوع 1 و آرتریت روماتید اشاره کرد. یکی از مهم ترین عوامل بروز و تشدید کننده این دسته بیماری ها استرس و اضطراب عنوان می شود. معمولا برای این دسته بیماریها درمان قطعی وجود ندارد و می بایست با پرهیز غذایی و کنترل فعالیت بدنی سعی در کنترل درد و عوارض بیماری داشت.

آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی مزمن است که معمولاً باعث درد، تورم، سفتی و تغییر شکل در مفصل می شود.  این علایم بیشتر در مفاصل کوچکتر مانند مفاصل دست و پا دیده می شود. در آرتریت روماتوئید، بدن به اشتباه سلول های سفید خون را برای حمله به سینوویوم می فرستد و منجر به التهاب در محل می شود.

به طور خلاصه می توان آرتروز رماتیسمی را به 4 مرحله تقسیم بندی کرد:

مرحله اول:  در این مرحله گلبولهای سفید خون یک لایه روی سینوویوم تشکیل می دهند.

مرحله دوم: سنیوویم همچنان در حال ضخیم شدن است و یک بافت جدید غیر عادی به نام پانوس روی آن در انتهای استخوان تشکیل می شود.

مرحله سوم: در این مرحله پانوس آنزیم هایی به نام لیزوزوم ها را آزاد می کند که می تواند باعث آسیب به کلیه غضروف ها، استخوان ها و بافت نرم باشد

 مرحله چهارم: پس از تخریب غضروف در مراحل قبل، در این مرحله انتخاب به سایر قسمتهای اطراف منتقل می شود و حرکت را با مشکل مواجه می کند.

درمان آرتروز روماتیسمی

آرتروز رماتیسمی یا آرتریت روماتوئید می تواند روی اکثر بخش های زندگی شما اثر بگذارد. می تواند حتی شغل شما را تحت تاثیر قرار دهد . از آنجایی که این نوع آرتروز درمان قطعی ندارد می بایست محیط کار را مطابق با این همراه همیشگی تغییر دهید که کار کردن برای شما آسانتر شود.

اگر از آن دسته از افرادی هستید که از رماتیسم رنج می برید و هر روز پشت میز و کامپیوتر کار می کنید راه حل های زیر را دنبال کنید.

1.به پوسچر خود توجه کنید

چه هنگام کار نشسته اید چه ایستاده، حواستان به آرتروزتان باشد. سعی کنید طوری بنشینید تا کم ترین فشار به ستون فقرات واردشود. هر فشار بیش از حد میتواند درد آرتروز را تشدید کند و باعث کاهش تمرکز در کارتان شود.

2. در طول روز فعالیت های مختلفی انجام دهید

اگر پشت میز نشین هستید، حواستان باشد هر چند وقت یک بار بلند شوید و کمی حرکت کنید. پشت میزتان حرکات کششی انجام دهید. در زمان نهار کمی پیاده روی سریع داشته باشید.

 در طول روز فعالیتهای مختلفی انجام دهید و از تکرار یک عمل که تنها یک بخش از بدن را تحت فشار زیاد قرار می دهد خودداری کنید. سعی کنید فشار را روی همه اندام ها تقسیم کنید تا از تشدید آرتروز در مفاصل کوچک جلوگیری شود.

3. راه کاری برای کسانی که زیاد می ایستند

 اگر کار ایستاده انجام می دهید برای کاهش عوارض آرتروز، فشار را بین دو پا متعادل کنید این طور نباشد که به علت خستگی فشار را فقط به یک پا وارد کنید. کفش با پاشنه بلند برای افراد مبتلا به آرتروز مضر است. نه قانون محل کار، نه زیبایی هیچ کدام مهم تر از سلامتی شما نیست.

4. نگاهی به صندلی تان بیندازید

از اینکه صندلی تان، گودی کمرتان را پر می کند مطمئن شوید. از آنجایی که اکثر صندلی ها دارای ساپورتر گودی کمر نیستند می توانید از پشتی طبی ارگونومیک استفاده کنید. پشتی طبی با کاهش فشار وارد بر مهره ها و عضلات ستون فقرات از کمردرد جلوگیری می کند. راست و کمی متمایل به عقب بنشینید. از صندلی استفاده کنید که تکیه گاه آن شانه های تان را نیز حمایت کند.

شاید لازم باشد ارتفاع میز و صندلی تان را تنظیم کنید. هنگام نشستن باید ساعد دست در یک زاویه قائم روی میز حمایت شود و پاها روی زیرپایی قرار بگیرند.

5. نگاهی به کامپیوترتان بیاندازید.

اگر مبتلا به روماتیسم مفصلی هستید، با استفاده از نگهدارنده ارگونومیک (مانیتور استند، زیر مانیتوری) مانیتور را در راستای چشم تنظیم کنید تا مجبور نباشید سر و گردن را خم کنید.

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.