پیشگیری از زانو درد

شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۶

بسیاری از افراد از زانو درد مداوم شکایت دارند.از آنجایی که زانو یک مفصل فعال تحمل کننده وزن و دارای ساختاری پیچیده است، بیش از دیگر مفصل‌ها آسیب می‌بیند.زانو درد گاهی بر اثر ضربه ،تصادف و حتی یک آسیب ورزشی اتفاق می افتد و یا ممکن است بواسطه بیماری درگیر کننده مفصل  زانو مانند آرتروز باشد. مفصل زانو همچنین یکی از آسیب‌پذیرترین مفصل‌ها در برابر بیماری‌هایی مانند روماتیسم و آرتروز و لوپوس و همچنین پوکی استخوان ، به شمار می‌رود.آسیب دیدن زانو بر تمام رباط‌ها (لیگامان‌ها)، بورس‌ها یا تاندون‌های اطراف مفصل زانو اثر می‌گذارد.

تشخیص صحیح علت درد زانو در انتخاب یک روند درمان زانو درد مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. دردزانو دلایل مختلفی دارد  و فرایند درمان در گستره‌ای از روش‌های ساده‌ی دارودرمانی ،ماساژ درمانی ، باندپیچی، نرمش‌های کششی یا تقویتی تزریق تا روش های جراحی می باشد.

با رعایت یکسری نکات ساده میتوانید از بسیاری از درد های زانو جلوگیری کرد .

1- از دو زانو و چهار زانو نشستن اجتناب نمایید 

2- در طول دورۀ درمان از راه رفتن در سطوح شیبدار اعم از سربالایی و سرپایینی پرهیز نمایید

3- هنگتم نشستن لطفا پاهای خود را صاف نمایید و یک بالش کوچک زیر زانو ها قرار دهید

4-نماز را  در حالت نشسته روی صندلی بخوانید و مهر را با دستتان بر پیشانی بگذارید

5-ورزش هایی هم چون دوچرخه سواری، فوتبال ، والیبال ، تنیس ، دویدن های تند ، کوهنوردی ، موتورسواری، تردمیل و اسکات را تا اتمام دورۀ درمانی قطع نمایید و پس از اتمام دورۀ درمانی  با مشورت پزشک شروع به فعالیت های ورزشی نمایید.

لطفا پیش از پیش وزن خود را کنترل نمایید زیرا افزایش وزت باعث تشدید درد زانو ها میشود

7- اگر ناهنجاری هایی از قبیل صافی کف پا ،  زانوی ضربدری ، و یا زانوی پرانتزی دارید حتما جهت درمان های اصلاحی اقدام نمایید زیرا ناهنجاری هی زانو منجر به درد در نواحی مختلف زانو میشود 

8- در طول دورۀ درمان از توالت فرنگی استفاده نمایید

9- در صورت نیاز به آب درمانی پس از 80 درصد بهبودی با مشورت و نسخه پزشک شروع به ورزش در ب نمایید آب درمانی حتما باید با حضور و همراهی مربی متخصص آب درمانی باشد در غیر ایت صورت تنها راه رفتن در آب تاثیر چندانی در بهبودی زانو ها ندارد . 

 

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.