شست کج 

پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹۶

هالوکس والگوس یا شست کج چیست؟

در این عارضه اولین استخوان کف پایی به داخل می رود و انگشت شست به طرف انگشت دوم منحرف میگردد . در حالت طبیعی زاویۀ میان اولین استخوان کف پا و شست حدود ٢-١ درجه است اما در این ضایعه به ١٢ درجه هم می رسد . این تغییر شکل بصورت مادرزادی و یا اکتسابی شکل می گیرد . در حالت اول سر اولین استخوان کف پایی بیش از حد محدب است که اجازه انحراف به خارج در بند اول را می دهد . 
کوتاه بودن بیش از حد سر اولین استخوان کف پایی و یا مایل بودن سطح مفصلی استخوان کونئی فرم با اولین استخوان کف پا از علل دیگر مادرزادی هستند . 
در موارد اکتسابی ، ضایعه در نتیجه چرخش پا و کاهش قوس عرضی و پوشیدن کفش های پنجه باریک ، تنگ و پاشنه بلند عارض می گردد . افزایش سن و وزن نیز در ایجاد آن موثر هستند زیرا که پا به تدریج پهن می گردد. 

علائم و عوارض

ضایعه اغلب در زنان میان سال است . از عوارض و علائم آن می توان به: درد ، حساسیت و قرمزی در سر اولین استخوان کف پا ، التهاب بورس ناحیه مذکور و گاه چرکی شدن آن ، پینه و ایجاد زوائد استخوانی اشاره کرد .

در این تغییر شکل ، عضله دور کننده شست تحت کشش بیشتری قرار میگیرد . در مراحل پیشرفته ، آرتروز مفصلی نیز شکل می گیرد . 

درمان

بستگی به شدت عارضه و علائم دارد . بسیاری از بیماران با ضایعه شدید بدون علامت هستند . جهت درمان می توان از ارتزهای مخصوص پا جهت تصحیح راستای شست پا استفاده کرد . به بیمار در جهت استفاده از کفش های مناسب توصیه های لازم داده می شود . از پدهای مخصوص جهت محافظت از پوست ناحیۀ درگیر نیز استفاده می گردد. 
برای کاهش التهاب بورس می توان از یخ استفاده کرد . عضلۀ دورکنندۀ شست را نیز می توان تقویت کرد . 
 در موارد شدید ، جراحی صورت می گیرد . جراحی اغلب با برش دادن استخوان اول کف پا و به منظور تصحیح راستای آن ، صورت می گیرد . 
در مواردی که ضایعه شدید نباشد و مشکل بیمار بیشتر در وجود برجستگی های ناحیه مبتلا است ، می توان بورس را در آورده و زائده های استخوانی را تراشید .
 

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.