الکتروتراپی - قسمت اول - TENS

شنبه ۶ آبان ۱۳۹۶

الکتروتراپی یک روش رایج در فیزیوتراپی میباشد که به تشخیص متخصص طب فیزیکی و یا فیزیوتراپ در کنار دیگر روش های درمانی تاثیر به سزایی در بهبود دردهای اسکلتی و عضلانی شما دارد . فیزیوتراپیست‌ها از دستگاه‌های الکتروفیزیکال برای درمان طیف وسیعی از بیماری‌ها و مشکلات استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها از امواج صوتی، امواج الکترومغناطیسی و جریان الکتریکی برای تحریک کردن عصب‌ها و عضلات استفاده می‌کنند
یکی از روش های رایج درمانی در فیزیوتراپی استفاده از (TENS or TNS) یا تحریک الکتریکی عصب ها ست این روش برای تسکین درد بدون استفاده از داروبرای بیماران مورد استفاده قرار میگیرد .این  روش درمانی می تواند برای درمان درد های حاد برای مثال درد بعد از جراحی و یا درد زایمان و یا درد های مزمن کمر استفاده شود. این تحریک، یک شکل از انرژی الکتریکی است که به صورت موج های مختلف بر اعصاب وارد می شود. چنانچه این امواج الکتریکی از طریق الکترودهای واقع در روی پوست دریافت شوند، به آن تحریک الکتریکی عصب از طریق پوستTrascutaneous electrical nerve stimulation  و یا به اختصار TENS گفته می شود.
TENSیک روش غیر تهاجمی میباشد که در آن مسیر سیگنال های عصبی که به سمت مغز و نخاع می روند، مسدود می شود. پیام های درد می تواند به حدی تغییر کند که باعث تسکین درد به طور موقت و یا طولانی مدت شود در این روش سلول‌ها تحریک می‌شوند تا تمرکز آن‌ها از انتقال سیگنال‌های درد برداشته شود و یا سلول‌های مغزی تحریک می‌شوند تا به بدن شما دستور دهند که مواد مسکن طبیعی را ترشح کند. این تحریکات الکتریکی می تواند علاوه بر کنترل درد، باعث کاهش یا بهبود کامل اسپاسم عضله ویا بهبودی گردش خون در محل گردد.


کاربردها و مزایا


از TENS می توان برای کاهش دردهای ناشی از بسیاری بیماری ها از جمله موارد زیر استفاده کرد.

کمر درد ناشی از تخریب نخاع، مشکلات دیسک و عمل جراحی ناموفق کمر را می توان از طریق این روش تسکین داد.

  • همچنین درد عصب (نوروپاتی) ناشی از بیماری هایی مثل (سندرم درد اندام ها) CRPS یا دیابت را نیز می توان توسط روش TENS کنترل کرد.
  • از TENS همچنین می توان در مواردی از جمله درد عضله در اثر کار کشیدن بیش از حد از آن، بیماری های التهابی، آرتروز و آرتروز روماتوئید استفاده کرد.
  • ورزشکارانی که دچار آسیب های حاد و دردناک می شوند، (مثل رگ به رگ شدن یا کشش عضله) نیز می توانند ازروش TENS استفاده کنند.
  • گاهی اوقات، روش درمانی TENS در موارد دردهای پس از عمل جراحی (مثل جاانداختن مفصل، عمل جراحی قلب، انواع عمل جراحی شکم و یا سزارین) به کار می رود.

مطالعات نشان داده است که TENS می تواند به طور قابل ملاحظه ای نیاز به استفاده از مسکن ها (داروهای ضد درد از جمله مواد مخدر) پس از عمل جراحی را کاهش دهد. روش TENS بر روی افرادی که از درد ناشی از سرطان، درد فانتوم اندام (سندرم درد مزمن پس از قطع عضو) و میگرن یا سردرد مزمن رنج می برند، به کار رفته است. از نظر پزشکی ثابت شده که TENS روش موثر و غیر دارویی برای دردهای مختلف است. اگر درست استفاده شود هیچ گونه عوارض جانبی ندارد و به همین دلیل وسیله ای ساده برای خود درمانی است.
اثر تسکین یا توقف درد هم به صورت جلوگیری از عبور درد به داخل بافت عصبی با پالس فرکانس بالا و هم افزایش ترشح اندروفین بدن که احساس درد را از طریق تاثیر به سیستم عصبی مرکزی کاهش می دهد، حاصل می شود. این روش از نظر علمی تایید و از نظر پزشکی ثابت شده است.


درمان با TENS چگونه است؟


الکترودهای دستگاه بر روی اعصاب خاصی بر روی بدن  قرار داده می شوند تا جریان را از دستگاه به اعصاب منتقل کنند. جریان های الکتریکی که از دستگاه TENS می آیند، را می توان در فرکانس های بین ۱۰ تا ۵۰ هرتز بالا و پایین برد. اغلب جلسات درمانی با TENS کمتر از ۱۵ دقیقه زمان می برد و هر موقع لازم بود می توان از این روش استفاده کرد.
در حین انجام این روش کمی احساس سوزن سوزن شدن یا وز وز خواهید داشت. برخی افراد احساس ناراحتی بیشتری خواهند داشت مثل سوزش خواهند داشت؛ که در این مورد استفادۀ مستمر از TENS مناسب نیست، با این حال این حس توسط این روش تا حدودی برطرف خواهد شد.


نتایج درمان

بسیاری از افراد که تاکنون به این روش درمانی معالجات خود را انجام داده اند، نتایج خوب تا عالی را از این روش گزارش کرده اند، ابتدا کنترل درد، سپس کاهش درد و در نهایت کاهش استفاده از دارو های مسکن. از نتایجی است که توسط  برخی از بیماران مبتلا به درد مزمن،که به طور کامل از درد خود رهایی یافته اند ذکر شده است.

ممکن است براساس عواملی از جمله مقاومت پوست، نوع درد و اختلاف مکانیسم کنترل درد در بدن هر شخص، نتایج مختلفی به دست آید. بسته به شدت و مدت درد، ممکن است بلافاصله پس از انجام این روش نتیجۀ مثبت یا برعکس بگیرید. ممکن است چندین روز یا چندین هفته طول بکشد تا نتایج مورد نظر را به دست آورید. با دست یابی به نتایج استفاده از روش الکتروتراپی یا TENS می توانید شاهد افزایش سطح فعالیت بدنی خود باشید.


عوارض جانبی


روش درمانی تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست، اغلب مواقع کاملا ایمن است. در موارد بسیار نادر، ممکن است شدت جریان الکتریکی برای یک فرد بیش از حد شدید باشد و در نتیجه موجب سوزش یا التهاب پوست شود.
تاثیرات TENS بر روی جنین هنوز ناشناخته است، بنابراین زنان حامله نباید برای کاهش درد از این روش استفاده کنند. بیماران قبلی نیز بهتر است در این مورد احتیاط کنند.
برخی افرادی که دچار آلرژی های پوستی هستند، ممکن است نسبت به پدهای الکترودهای دستگاه واکنش نشان دهند. افرادی که همراه خود دستگاه ضربان ساز قلب، دفیبریلاتور، اینفیوژن پمپ و وسایلی از این قبیل دارند، نباید در معرض جریان الکتریکی تولید شده توسط این دستگاه قرار گیرند.

 

نظرات کاربران

توجه: توجه

امکان ثبت نظر برای این مطلب وجود ندارد.